fikri_yalin_kose             Bugün Edirne’mizin kurtuluşunun, yıldönümü. 93 yıl önce bugün Atatürk ve arkadaşlarının halkı da arkasına alarak, Büyük Taarruz sonrası Mondros mütarekelerinde yaptıkları yoğun mücadeleler sonucu elde edilen başarı ile Edirne’miz de düşman işgalinden kurtuldu. 25 Kasım günü       Türk askeri birlikleri Edirne’ye girdi. Halk Türk birliklerini coşku ile karşıladı.  Bu mutlu günün yıldönümü olan her yıl 25 Kasım günü Edirne’nin kurtuluş günü olarak kutlanıyor

Edirne defalarca düşman işgaline uğrayan bir ilimiz. Osmanlı Rus savaşı ile Rusların işgaline uğradı. Osmanlı kuvvetleri 1. Balkan Savaşında Sırp ve Bulgarların saldırıları sonucunda Edirne işgal edildi.

Kentimiz, Londra Konferansı ile Bulgar Krallığına teslim edildi. Edirne 2. Balkan Savaşı sırasında Enver PAŞA, komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 21. Temmuz 1913 günü tekrar geri alındı.

Edirne, son olarak 1. Dünya Savaşı ardından Yunanlılar tarafından 25 Temmuz 1920’de işgale uğradı. İşgal sırasında çileli geçen günlerin ardından Büyük Taarruz sonrası imzalanan Mudanya Mütarekesi sonrası 25 Kasım 1922’de Edirne tekrar Türk birlikleri tarafından teslim alındı.

Bugüne kadar çeşitli kez işgal gören Edirneliler düşman işgalinden kurtuluş günlerini her zaman coşku içinde kutlarlar.

Bu ilin insanları dedelerinden ninelerinden işgal günlerinin acı hatıralarını dinleyerek bu günlere geldiler.  Edirne halkının düşman işgali altında olmanın çilesini çok çektikleri, aç susuz evsiz kaldıkları için bu ülkeyi bizlere bağışlayanlara bağları çok daha sarsılmaz ve kalıcı olmuştur.

Edirneliler bu acı hatıralarla dolu olduğu için, 25 Kasımda yapılan Kurtuluş gününde törenler çok daha farklı olur. Halk törende yapılan konuşmaları ilgiyle izler resmigeçit töreninden geçen askerleri ve öğrencileri alkışlayıp ülkesine ve bu ülkeyi kendilerine bağışlayan Atatürk ve silah arkadaşlarına bağlılıklarını bir kez daha kanıtlamış olurlar.

Son yıllarda kurtuluş bayramı törenlerinde kısıtlama getirilip, eski coşkulu ve halkın katılımı ile törenler yapılmasa da bu günün Edirneliler üzerinde coşkusu ve etkisi büyük olur.

Halkımız kurtuluş öncesi dedelerinin ninelerinin düşman işgali sırasında yaptığı eziyetleri, yağmaları bazı insanların aileleri önünde öldürüldüklerini hatırlarlar.

Balkan Savaşında insanların Sarayiçi’nde aç susuz kalıp ağaç kabukları yediği ve bu meydanda yüzlerci insanın açlıktan öldüğü gözlerinin önüne gelir.

Daha eski yıllarda Rus işgali günleri ve bu işgaller sırasında insanların çektiği çileler büyüklerinden dinledikleri hatıralar bir sinema şeridi gibi gözlerinin önünden geçer.

Bu çileler defalarca çekildiği için bölge insanımızın Cumhuriyete, ülke kurtarıcılarına laikliğe bağlılığı daha köklüdür. Vatan sevgisini, yasalara saygıyı insanlarımız her sevginin üzerinde tutar. Milletine zarar verebilecek hareketlerin girişimlerin içinde yer almaz.

Bölgemiz ve Trakya insanını farklı kılan bu çağdaş özelikleridir. Yine böyle duygu dolu bir bayramı kutluyoruz.

Edirne’nin kurtuluşundan bu yana bir asra yakın süre geçmiş. Böyle olmasına karşın Edirneliler her kurtuluş bayramında bayram yerine koşan hava koşulların ne olursa olsun kurtuluş coşkusunu yaşarlar.

Kurtuluş günleri aynı zamanda halkımızın ülke bütünlüğü, birlik ve beraberliği konusunu gözden geçirme,  ülkenin içinde bulunduğu konumu Türkiye’nin çevresinde cereyan eden olayları dikkate alarak ülkede huzurun demokrasinin insanlarımıza sağladığı değerleri bir kez daha irdeleme imkânı sağlar. Böylece Ulu Önder Atatürk’ün” Yurtta Sulh,Cihanda Sulh” sözlerinin günümüzde de ne denli geçerli olduğunu, Orta doğudaki ateş çemberini görerek  bu sözlerin  ülkemizin refahı huzuru  için ne kadar önemli olduğunu   anlamış oluruz.

Edirne’nin düşman boyunduruğundan kurtuluşundan bu yana 93 yıl geçmiş. Dileğimiz o ki,  Bugüne kadar çok işgal gören, Edirne halkımızın bir daha böyle acı günler yaşamaması, bir daha işgal görmemesi ve sonsuza dek Türk ili olarak kalması dileklerimle tüm Edirnelilere bayramınız kutlu olsun dileklerimi sunarım.

 

ATATÜRK ve KÖYLÜ

Atatürk Trakya da maiyeti ile beraber dolaşıyormuş yolda çift süren yaşlıca bir köylüye rastlamışlar. Atatürk sormuş sen Kemal Paşayı nasıl tanırsın? (köylü) gözümle görmüş gibi biliyorum.

Aksakallı, nurani yüzlü, karıncayı incitmez bir zat demiş. Atanın yanındakiler gülmüşler bildirelim mi demişler. Atatürk “Varsın öyle bilsin daha iyidir. Köylünün hayalini bozmayalım” demiş yollarına devam etmişler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz