Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (2)

 

 

 

 

 

Ticaret ve Sanayi Odası konferans  Salonunda yapılan toplantıda Edirne’nin Arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı. yapılan toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Edirne Belediye Başkanı  Recep GÜRKAN, Havsa Belediye Başkanı Oğuz TEKİN, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet ORMANKIRAN, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent ŞAHİNŞAH, ETSO Yönetim kurulu Başkanı  Recep ZIPKINKURT, ETSİAD Yönetim Kurulu  Başkanı İsmet AÇIKGÖZ, EDESO Başkanı Emin İNAĞ, T.Ü öğretim Üyesi Prof Dr. Engin BEKSAÇ, T.Ü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr Özkan ERTİĞRUL Edirne Müzesi Müdürü  Hasan KARAKAYA,İl Kültür Turizm Müdürü, Ahmet HACIOĞLU, ve diğer davetliler katıldı. Moderatör’ lüğünü Yardımcı Doçent Doktor Mustafa HATİPLER’in yaptığı toplantıda açılış konuşmalarında söz alan Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Edirne’nin Arkeolojik kimliği ve Turizm Potansiyeli ile ilgili toplantıda yaptığı konuşmada  “Belki de dünyada bir örneği olmayan bir şehirdir. Şu yönden ifade ediyorum ki üç nehrin bir arada olduğu ve 500 metre yakınında bir şehrin kurulduğu çok ender görülen bir durum.

Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (4)

 

 

 

 

 

 

Bu vesileyle Edirne’nin kazanımları çok önemli hep ifade edilir, su her şeydir fakat su aynı zamanda felakettir. Biz felaketi bir kenara bırakıp güzelliklerden bahsedelim. Ben de böyle güzel bir şehrin valisi olarak görev yapmaktan mutluluk içerisindeyim. Bu şehrin bir artısı daha var ki Osmanlı Edirne sayesinde bir balkan devleti olduğunu göstermiştir. Neredeyse bir asra yakın bir başkentlik süreci. Bu sürecin içerisinde Osmanlı en önemli eserlerini bugünkü torunlarına hediye etmiştir. Bizim mirasımız her şeyin ötesinde Osmanlı’nın bize bıraktığı kültürel varlıklardır. Bugün Edirne’miz toplamda 2,5 milyona yakın misafirini karşılamakta ve bağrına basmaktadır. Edirne’nin üstü bir alem altı bir alem. Üstü o kadar güzel ki neredeyse senede 3 kez ürün alabilecek topraklara sahip. Altıysa Türkiye’nin belki doğalgaz yataklarının olduğu 2’inci şehir.

Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (8)

 

 

 

 

 

 

 

“Bir de bu güzel tarihi mekânları var. Biz onlar sayesinde bugün esnafımız 5000’e yakın esnaf kazanımlarını buraya gelenlerle sağlıyor. Bu güzel mutluluğu bütün Edirneliler taşıyor. Ben diyorum ki Edirne Allah’ın güzel kulları olan Edirnelilere verilmiş bir şehir. Edirne şehirlerin sulatanıdır. Çünkü bu unvana layık olmuş bir şehirdir. 1900’lerin başında Kaleiçi’nde neredeyse 1400 bina kül oldu. O zamanın büyük insanı 2. Abdülhamit’in fermanıyla özel projeler yapıldı. Fakat gel gör ki o Osmanlı’nın torunları boş durmuyor. Binayı görünce duramıyorlar. Ben işimi yürütürüm diyorlar. O tarihi binaları yerle bir ettiler. O gün üç beş kuruşu kazanacağım diye yıktılar. O binalar bugüne kalsaydı onun görünümü bizlere çok şey kazandırırdı” dedi.

Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’de en güzle yaptığımız şeylerden biri lazer tarama cihazlarının alınması olduğunu Belirten Vali Şahin, “ Şu anda bu cihazdan Türkiye’de 18 tane var. En modern olanı da bizim cihazımız. Bu cihazları o binaların bir nevi röntgenini çekmek için aldık. Şu anda 150 rakamına hemen hemen ulaştık. O derece gelişmiş bir makine. Bu sene 6 ayrın yerde kazı yapıldı. Bu başka bir ilde yok. Bunda valiliğimizin desteği oldu. O kazılarda gerçekten çok güzel bulgularla karşılaşılıyor. Bakın 1361’de Edirne fethedilmişti” diye aktardı.

Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “  Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in bir sözü var, ‘ Her şey biter Edirne bitmez’ diyor. Edirne bu günüyle değil, dünü ile bugünü ile ve geleceğiyle böyle bir şehir. Böyle bir şehir de yaşayanlar olarak şanslı insanlarız. Edirne bir tarafıyla Cumhuriyet’in muhteşem bir kenti, bir sınır kenti, onun ötesinde geçmişin stratejik başkenti. Ben bilim insanların şunu bekliyorum, bize yol gösterecek, bizim önümüzü açacak aydınlatacak. Hem Türkiye’de özellikle Trakya’da birazsa Edirne’de gerçekten hem arkeolojik anlamda hem tarihi kültürel miras anlamında, sanat anlamında olağan üstü bir varlığa sahibiz.

Bilim insanlarımızın ortaya çıkardığı bu eserler değerlendirmeyi bekliyor. Bir Edirneli olarak, Saray Kazısı çok daha hızlı gitsin. Bizim Valilik ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Yemiş Kapanı kurtarma kazımız var. Göreve başladığımızın 20 ay önce buralarda sondaj kazıları yapılmış ve onun ardından çıkan Belediye ile kültür varlıkları arasında çıkan itilaf nedeniyle aşağı yukarı dört yıl durdurulmuş ve dondurulmuş bir kazımız var. Bu toplantıdan sonra böyle bir önerim olacak, Edirne’de ki kazılarla ilgili kim tarafından yapılıyorsa yapılsın, Edirne’de ki kazılarla ilgili bir fon oluşturmamız gerektiği çok açık bir şekilde ortada. Bir fon oluşturmamız gerekiyor, buna kaynak bulabilir miyiz, bulabiliriz. Bunu mutlaka yapacağız, yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Hafız Ağa Konağı’nda iler ki günlerde bir restorasyon çalışmamız olacak. Bununla eş zamanlı olarak ta bir Kent Müzesi oluşturacağız. Kent Müzesi’nin hazırlık aşamaları bitti.  Akabinde diğer tarihi mirasları da değerlendirmek istiyoruz. Çok uzun yıllardır, Edirne’nin simgelerinden biri olmuş, geleni geçeni üzün bir noktada bulunan elektrik fabrikasının restorasyonuna başladık. Önümüzde ki  yaza veya yaz ortasında bitireceğiz” diyerek sözlerini bitirdi.

Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah “ Lalapaşa ilçemiz Edirne’nin 24 km kuzeyinde şirin bir kasabadır. Lalapaşa ilçemiz tarih bakımından çok önemli bulgulara sahne olmuştur fakat değerlendirilmediğini görmekteyiz. Lalapaşa ilçemizde Muhittin Baba Tekkesi çok önemli tarihi bir değerimizdir. Su kemerlerimiz var Osmanlı Döneminden kalan. Lalapaşa ilçemizin bugüne kadar turizmden payını alamadığını görmekteyiz. Fakat bundan sonra Sinan Köy kaleleri dediğimiz yerde Hocamız Engin bey ve arkadaşları Arkeolojik kazılar yapmaktadırlar. Bu bulgular çıktığı zaman Lalapaşa turizmden önemli ölçüde kendinden söz ettirecektir.

Lalapaşa Kaymakamı Faysal Yılmaz “ Şuanda Sinanköy kazı alanında bölgemize ait önemli bilgiler elde edileceğine inandığım kazı çalışmaları üniversitemiz tarafından titizlikle gerçekleştirilmektedir. İlçemizde ayrıntıları ile birlikte ortaya çıkarılacak geçmiş medeniyetlere ait yaşam alanları ve kültürel varlıklar kültürümüze, tarihimize, turizmimize önemli kazanımlar sağlayacaktır. İlimizde Selimiye gibi UNESCO Dünya miras listesine dahil olacak nice eserlerin varlığı Edirne’nin arkeolojik kimliğini belirginleştirirken turizm potansiyelini arttıracak ve ilimize evrensel nitelik kazandıracaktır. Bu durum bize hem büyük bir gurur hem de sorumluluklar yüklemektedir.” dedi.

Edirne’nin arkeolojik kimliği ve turizm potansiyeli gündeme taşındı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Emin İnağ, konuşmasında  “ 2000’li yıllar sonrası İstanbul’un arka bahçesi olan kazlı çeşmede ki deri fabrikalarının yerinden kıpırdaması ile Edirne’de yerinden kıpırdadı.  Esnaf olarak, Avrupa Birliği projeleri geldi ilk olarak Edirne Lokantacılar Odası ile, Bulgaristan Haskova şehri esnaf odası arasında benzer yemekler adlı projeydi. Burada amaç, Osmanlı yemeklerini gün yüzüne çıkarmaktı. Hardaliye unutulan bir içecekti, orada Yeniköy’de bulduğumuz üç fıçı hardaliyeyi dağıttık. Bu bizim yöresel içeceğimizdi ama unutulmuştu. Ardından hardaliye şu an şişede. Daha sonra bir proje ile İkiz evleri Edirne’mize kazandırdık. En önemli projede Edirne’yi havaya kaldıracak Bana Traklar’ı Anlat projesiydi” dedi.

Prof Dr Engin BEKSAÇ  Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah’a teşekkürle başladığı konuşmasında  Edirne’de çok kurumdan  destek gördüklerini ifade ederek ,” Keşan Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’a  da teşekkürlerimi sunarım. Bizlere destek olanların yanında bizilere köstek olanlarda çalışma azmimizi arttırdılar. Edirne Trakların da başkentiydi. Edirne gibi eçmişi  yüz bin yıllara dayanan bir kentte  edirne’de arkeolojinin yeterli olmaması  düşündürücü. Bu arada Enez ilçemizin gerçek yüzünü görmüyoruz diyen Beksaç Edirne’nin tarihi zenginlikleri konusunda açıklamalarda bulundu.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz