EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (3)

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93’ncü yıldönümü kutlanıyor. Kutlama etkinlikleri kapsamında, şenlik korteji gerçekleşecek.

Tarihi boyunca üç kez düşman işgaline uğrayan tarihi kent Edirne’nin 25 Kasım 1922 günü düşman işgalinden kurtuluşunun 93’ncü yıldönümü kutlandı.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (4)

 

 

 

 

 

 

 

Düşman işgalden kurtuluşun yıldönümü kutlama programı kapsamında 25 Kasım 2015 Çarşamba günü saat 12.15’te Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başladı. Atatürk Anıtı önündeki Törene Edirne Milletvekilleri Okan GAYTANCIOĞLU, Erdin BİRCAN,Edirne valisi Dursun Ali ŞAHİN, Belediye Başkanı Recep   GÜRKAN, mülki, askeri ve adli erkân, ortaokulların, tüm liselerin bayrak ve flamaları ile liselerden bir öğretmen nezaretinde 6’şar kişilik öğrenci grupları katıldı.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı siyasi partiler ile  kurum ve kuruluşların çelenklerinin sunumundan sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. ve İstiklâl Marşı söylendi. göndere bayrak çekildi.  Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne halkı adına Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (6)

 

 

 

 

 

 

Gürkan konuşmasında şunları kaydetti; “ İnsanlık tarihinin en güzel ve en stratejik konumda olan şehirlerinden biri olan Edirne’miz tarihi boyunca Bütün ülkelerin gözlerinin üzerinde olduğu ulaşmak istediği bir kent olmuştur. 1361 yılında fethedilen bu güzel  kent tarihimizde 4 kez işgale uğradı Türk milletinin azmi  ile Edirne’miz misakı milli sınırları içinde ebedi Türk yurdu haline gelmiştir. Edirne Balkanların en gözde şehridir. Edirne 1823’te ilk işgalini 1877 ‘de ikinci işgalini yaşamış balkan harbi sonrası 3. İşgale uğradı Kurtuluş savaşı öncesi de son kez işgal edildi. Mudanya Mütarekesiyle sağlanan barışın ardından 25 Kasım 1922’de Türk ordusu teslim aldı.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bundan böyle Edirne tarihinde işgal olmayacaktır. Türkler bugüne kadar isimlerinin önüne mülteci sıfatını koymamışlardır. Ülkemizi işgalden kurtaran Ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk  başta olmak üzere Silahlı kuvvetlerimizi Edirne’de temsil eden  Komutanlarımıza  şükranlarımı sunarım. Var olsun silahlı Kuvvetlerimiz yaşasın Türk Ordusu Edirne’miz Cumhuriyete en anlamlı en yakışan kenti olduğu gibi bundan sonra da bu özelliğini koruyacaktır. Zira Edirneliler hem Cumhuriyetine hem de ATATÜRK’e  sahip çıkmaya kararlıdır. Başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, “ dedi.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (5)

 

 

 

 

 

 

 

Daha  sonra İlhami Ertem Anadolu Lisesi öğrencisi Abdullah Akdoğan ‘Edirne’ isimli şiir okudu. Valilik Mehteran Takımı gösteri sundu Mehteran gösterisine halk büyük ilgi gösterdi ardından anıttaki  tören  on buldu.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (8)

 

 

 

 

 

 

 

25 KASIM KURTULUŞ KORTEJİ

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Kurtuluş Kortejine  Edirne’de meslek kuruluş temsilcileri ve esnaf temsilcileri katıldı 25 Kasım 2015 tarihinde saat 13.00’te Şevki Arman Caddesinden hareket edecek, Muammer Aksoy Caddesi, Ali Rıza Ataktürk Caddesi, Güngör Mazlum Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi üzerinden E-5’te çıkarak, Kapalı Spor Salonu önünden Saraçlar Caddesi’ne  geldi  Korteje Edirne Valisi  Dursun Ali Şahin , Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytarcıoğlu Garnizon Komutanı Tuğ Gen Hidayet Arı ve vatandaşlar Mimar Sinan heykeli önünde korteji izledi .  kortej daha sonra  25 Kasım Stadyumuna geldi.25 Kasım Stadında Belediye Bandosu eşliğinde  geçit töreni  yaptı. Aynı yerde  Mehter ve  Edirne Bando  Takımı konser verdi. Sportif götseler sunuldu. Edirne Belediye Başkanı Gürkan günün anlamını belirten bir konuşma yaptı. Tribünleri dolduran halk gösterileri büyük coşku ile izledi.

EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (7)

 

 

 

 

 

 

 


EDİRNE'NİN KURTULUŞ RESEPSİYONU (9)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz