fikri_yalin_kose            Edirne’de genellikle kıyık istikametinden gelen kuzey ve kuzeydoğu rüzgârları etkili olup, Şehrin Buçuktepe istikametinden gelen temiz hava kentin üzerine sinen kirli havayı temizler halk kirli havadan etkilenmezdi.

            Daha sonra Edirne’deki çarpık yapılaşma ( bugünkü yetkililerin suçu değil) kentin kuzey rüzgârlarına açık olan koridoru kapadı. Rüzgârın geleceği istikametin enine yapılan hava akımını önleyen yüksek katlı yapılar kuzeyden gelen rüzgârın önünü iyice kapattı,  böylece kentin hâkim rüzgâr istikameti olan kuzey rüzgârları kanalıyla kirli havanın temizlenmesinin önü kapanmış oldu.

Bunun sonucu kentin üzerinde biriken kirli hava bacalardan ve egzoz gazları ile kentin üzerinde biriken kirli hava ancak güney ve batıdan rüzgarın estiği zaman temizlenebiliyor vatandaşlar kentte farklı saatlerde farklı alanlarda emisyon ölçümünün yapılmasını istiyorlar.

Yapılan istatistikler her ne kadar Edirne havasının çok kirli olmadığını gösterse de, bazı günlerde özellikle sabah akşam saatlerinde rüzgârın kuzeyden estiği zamanlarda sokağa çıktığınızda adeta boğulacak gibi oluyorsunuz, araçların üzeri kirlilikten kaynaklanan atıklarla kaplanıyor.

Edirne’de kalorifer bacaları ve yakıcıları her ne kadar Mahalli Çevre Kurulu ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarınca denetlense de bu denetimlerin yetirince yapılmadığı, hava kirliliğinin önlenmesi konusunda toplum arasında endişeler var.

            Kalorifer yakılmasında işin ehli olmayan yakıcıların bazen yakıt olarak kaloriferlerinde talaşla birlikte MDF kullanıldığı biliniyor.  Bazı kalorifer bacalarından yükselen siyah duman Edirne’nin havasının kirlenmesine de önemli etken oluyor.

Kalorifer bacalarından partikül kirliliği, araçlardan çıkan kirli egzoz gazları Edirne’de günün belli saatlerinde havasının kirliliğinin artmasına neden oluyor.

            Bugüne kadar, Edirne’nin sadece yarısındaki konutlarda doğal gaz kullanıyor. Özellikle Binevler ve çevresi gibi ortak ısıtma sistemi olan yerler kaloriferlerinde katı yakıt kullanmaya devam ediyor.

Bunun sonucunda doğal gaz kullanımı şehrin havasının kirliliğinin önlenmesinde yeterince etkili olamıyor.

            Bazı illerde, örneğin Kayseri’de konut alanlarında doğal gaz kullanımının yaygınlaşması konusunda yaptırım uygulanıyor.

Bizde böyle bir uygulamanın olmadığı ifade ediliyor.

Hal böyle olunca, Edirnelilerin daha uzun süre daha kirli hava ile iç içe yaşayacağı kaçınılmaz hale geliyor.

DAHA DA YAYGINLAŞMALI

Trakya Üniversitesinin girişimi ile Teknik Bilimler Yüksek okulunda giyim üretim atölyesi açıldı. Bu gerçekten olumlu bir girişim.

            Bugüne kadar giyim sanayinin ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacı bu atölyelerde uygulamalı eğitim gören öğrenicilerce karşılanmış olacak. Bu dönemde atölyede 30 öğrenci eğitim görüyor. Bunlar eğitimleri sonunda rahatlıkla iş bulabilecekler işsizlik korkusu yaşamayacaklar.

Anında iş imkânları var. Bu türde sanayi kuruluşlarının talepleri doğrultusunda eğitimli ara eleman yetiştiren yerlerin açılması ile Edirne’de işsizlik sorununun çözümlenmesine katkı sağlanabilir. Bu konu yallardır gündemde olmasına karşın bugüne kadar yeterli girişim yapılmadı. Kaliteli eğitilmiş eleman yetiştirilmesi için girişim olmadı. Trakya Üniversitesinin bu girişimini kutlamak gerekir.

Dileriz,  bu atölyelerin sayısı ve türleri daha da artar. İş bulma sıkıntısı çeken gençlerimiz iş imkânına kavuşurlar.

         ELEKTRİKTE GİZLİ ZAM

            Elektrik dağıtımının özelleşmesi ile hizmetlerde kalite geleceği yerde aksaklıkların daha da arttığına tanık oluyoruz. Arızalar daha geç gideriliyor. Elektrik kesintilerinde yetkililere ulaşmada zorlanıyorsunuz, dakikalarca telefon başında beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Halka daha kaliteli hizmet amacıyla bu devlet kurumlarımız özel şirketlere verildi. Halkın beklentisi bu doğrultuda idi. Elektrik dağıtımının özelleşmesinden sonra hizmet kalitesinin iyici azaldığı elektrik işlemlerinde zorluklar yaratıldığı küçük ilçelerdeki TREDAŞ merkezlerinin ( zarar ediyor) gerekçesiyle illere ve büyük ilçelere kaldırılmasıyla halkın bu konuda sıkıntıları daha da yaygınlaşmış oldu.

            Lalapaşa, Süloğlu gibi ilçelerdeki abonelerin elektrikle ilgili bir sorunu kapatma açma gibi meselesi olsa, bu sorununuzu orada çözemiyorsunuz.

Kalkıp kente gelmek zorundasınız. Bu eziyetlerin ötesinde elektrik fatura ödemelerinde ödeme günü bir gün geçse anında cezai işlem uygulanıyor, tolerans yok. Buna karşın abonelere gelen faturaların rakamları gizli zamlarla kabarıyor.

            Faturalarda çeşitli isimler altında halktan para tahsili yapılıyor. Görünüşte birim fiyatı sabit gibi görünse de sayıları onları aşan ödeme kalemleriyle abonelere gizli zam uygulanıyor.

Fatura tahsilinde abonelere tolerans tanımayan Elektrik dağıtım şirketleri hizmetlerinde ne yazık ki aynı duyarlılığı göstermiyor. Program dışı kesintilerle insanlarımız karanlıkta kalabiliyor, elektrikle ev aletleri zarar görüyor. Bunun faturası yine halka çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz