Hoşgeldiniz  

EDSİAD’tan girişimcilere bir etkinlik daha

admin | 09 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

silivri

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Sanayici Ve İşadamları Derneği EDSİAD tarafından Silivri Belediyesi tarafından bölge çiftçisi ve tarımsal faaliyette bulunmak isteyen girişimcilere yol göstermek amacıyla iyi tarım uygulaması yapılan Trakya Tarımsal Üretim ve Araştırma merkezine bir gezi düzenlendi.

Bölgemizin en önemli dinamiklerinden tarımda maliyetlerin yüksekliği yüzünden yeni ürün deseni üzerine bir süredir tüm kurumlar kendi içinde çalışmalar yapıyorlardı. Yeni ürün arayışı için yapılan ortak toplantıda,  başlangıç olarak Silivri bölgesindeki iyi tarım uygulaması ile aromatik tıbbi bitkiler teisisinin gezilmesine karar verildi.

silivri1

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıya Edirne’den ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay ÖZTÜRK. Meclis Başkanı Fedai CANIM, ETB yönetim Kurulu Üyeleri ve sekretaryası, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN, EDSİAD Başkanı İsmet AÇIKGÖZ ve Yönetim Kurulu Üyeleri Süloğlu Kaymakamı Numan ATAY,Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet ORMANKIRAN,Meriç Kaymakamı Ali İhsan BAŞAK,Meriç Belediye Başkanı Nihat YÖRÜK,Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz YORULMAZ,Edirne Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Şafak KIRBİÇ,Trakya Tarımsal Araştırmalar Enstitü Müdürü  Adnan TÜLEK, Lalapaşa Ziraat Odası genel sekreteri Şenol HEPGÜL ve tarım işletmesi sahipleri katılım gösterdiler.

EDSİAD üst kurulu TRAKYASİFED ( Trakya Sanayicileri ve İş Dünyası Federasyonu) Başkanı Aynur SÜLEYMANOĞLU’NUN organize ettiği toplantıda  ÇİSAD Başkanı Celal ÖĞÜCÜ ,KAGİDER Yönetim Kurulu Üyeleri,Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyo Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin TURAN ‘da hazır bulundular.

silivri2

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda önce Yeditepe Üniversitesinden Prof. Dr. Metin TURAN Tarımda alternatif gübre kullanımı konusunda üstlendikleri projeler ve tarımda verimlilik konularında bilgiler içeren bir saatlik bir sunu yaptı. Ardından Silivri Belediye Başkanı Özcan IŞIKLAR yaptığı konuşmada: topraklarımızın rant anlayışına karşı nasıl koruruz hesabını yaparken, topraktan daha fazla geliri nasıl elde edeceğimizi çiftçimize gösterebilirsek başarılı olabiliriz dedik. Bu çalışmayı akıl ve bilimle yaparsak sürdürülebilir tarımı hayata geçirebileceğimizi düşündük. Namık Kemal Üniversitesi ve Tarım Kredi Kooperatifi ile protokol yaparak beş yılda çiftçimize topraktan nasıl daha fazla gelir getireceğimizi ispatlamaya çalıştık. Bu tesis Türkiye’de Belediye marifetiyle yapılan ilk uygulamadır. Tesiste 41 çeşit aromatik tıbbi bitki ekimi yaparak geleneksel tarla bitkilerinden daha fazla gelir getireceğini ispatladık. Bu şekilde topraklarımız daha değerli meta haline geldi dedi.

Konuşmaların ardından tesisteki seralar ve ekim alanları katılımcılara gezdirilerek bilgiler verildi. Toplantı sonrası katılımcılar, Silivri Belediye Başkanı Özcan IŞIKLAR’a tarımda alternatif ürün geliştirmeye verdiği katkılar için tebriklerini ilettiler.

Edirne heyeti kendi aralarında yaptıkları toplantıda, önümüzdeki günlerde bu tür bitkilerin ekiminin yoğun yapıldığı Bulgaristan’ın Yanbol ve Kızanlık bölgesindeki üretim alanları ve üreticilerine bir ziyaret yapma kararı verdiler.
toplu fotoğraf

647 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,2978
EURO 6,0066
BIST 102.628
ALTIN 225,6951

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle