Hoşgeldiniz  

Efsane Başkan Fikret Üstev Yılın Ahisi seçildi.

admin | 10 Eylül 2018 | bayram, BÖLGE, Genel, yaşam A- A+

Saraçlık mesleğine 1956 yılında başlayan Edirne’nin değerli esnaflarından ve aynı zamanda Yeni Sanayi Sitesi Başkanı olan Fikret Üstev yılın Ahisi seçildi.

4 dönemdir Yeni sanayi sitesinde başkanlık görevini yürüten efsane başkan aynı zamanda 62 yıllık esnaflık tecrübesi ile yıllara meydan okuyor.

YILIN AHİSİ: FİKRET ÜSTEV YILIN AHİSİ ÖZ GEÇMİŞ: 04.12.1946 yılında Edirne’de doğdu. 1956 yılında saraçlık mesleğini Hüseyin ÇILDAM ustasından öğrendi. 1968 yılında Balıkpazarı Tüfekçiler Çarşısına kendi dükkanını açtı. Çeki at takımları, semer, kantarma, gömlek ve diğer sineklik, atın boynuna süsler yaptı. Kendi tabiriyle Saraçlık hayvan terziliğiydi. Bir faytona, at arabalarına bağlanan atın tüm koşum malzemelerini kendileri yapardı.

1989 yılından itibaren ise Eski Sanayi sitesinde mesleğine devam etti. 1998 yılında Yeni sanayi sitesine geçerek mesleğine devam etti. Saraçlar Caddesine ismini veren Saraç mesleğinin son temsilcisidir. Çırak olarak 3 kişi yetiştirmiş olup, bu mesleğe heves eden başkaları olmadığı gibi yetiştirdikleri de saraçlık mesleğini devam ettirmemişlerdir.

Saraçlık mesleği gelişen teknoloji ve at kullanımının azalmasıyla unutulmaya yüz tuttuğundan meslek hayatına 1997 yılından itibaren brandacılık mesleği ile devam etmektedir. Brandacılık mesleğinde çok sayıda çırak ve kalfa yetiştirmiş ve halen yetiştirmeye devam etmektedir.

İlimizde mesleğini icra ederken göstermiş olduğu itina ve özenle başarılı işler çıkarmış, Esnaf ve Sanatkarlarla, halkla olan ilişkilerinde son derece güvenilir olması, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla tanınmaktadır. Türkiye genelinde 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftasının İlimiz Kutlamaları ile ilgili olarak İl Kutlama Komitesi tarafından 10.07.2018 tarihinde yapılan toplantıda İlimiz Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce teklif edilen isimler arasından İlin Ahisi Fikret ÜSTEV, İlin Kalfası Özgür ÇAVUŞ ve İlin Çırağı Doğukan ILGAN seçilmiştir. Edirne Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü İlimiz Ahilik Haftası Kutlama Programı ve İlin Ahisi, İlin Kalfası, İlin Çırağına ait öz geçmiş aşağıda sunulmaktadır.

YILIN KALFASI: ÖZGÜR ÇAVUŞ

YILIN KALFASI ÖZ GEÇMİŞ: 22.12.1990 yılında Edirne Merkez Köşençiftliği köyünde doğdu. İlkokulu Köşençiftliği köyü ilkokulu, Ortaokulu Edirne 75. Yıl Ortaokulu, Liseyi Edirne Serhat Meslek Lisesi Bilgisayar bölümünde okuyarak 2007 tarihinde mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra sac kesimi ve metal işleri ile ilgili olarak Edirne Sanayi Sitesinde çırak olarak işe başladı. 2008 yılında başladığı Milli Eğitim Bakanlığı Edirne Mesleki Eğitim Merkezinden 2010 yılında Kalfalık belgesi aldı. Halen Sanayi Sitesinde ÖZBİR METAL SANAYİ ( Birol ÖZBAŞ )’ ın işyerinde çalışmaktadır. Çalışkan, güleryüzlü, dürüstlüğü ile çevresinde takdir toplamaktadır.

YILIN ÇIRAĞI: DOĞUKAN ILGAN

YILIN ÇIRAĞI ÖZ GEÇMİŞ : 17.11.2003 yılında Edirne’ de doğdu. Edirne Mesleki Eğitim Merkezi “ Otomotiv Tamiri ’’ bölümünde eğitim görmektedir. Doğukan ILGAN Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi İsmail DEMİRHAN’ın ( SAZLIDERE OTO ) işyerinde çalışmaktadır. Mesleğine olan ilgisi, işine verdiği önem ve itibarla yeni nesil gençlere örnek olmaktadır.

17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan EDİRNE Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü “AHİLİK HAFTASI” Kutlama programı şöyle;

17.09.2018 Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanlığınca oluşturulan heyet tarafından İlimiz Valisi, Belediye Başkanı ve Trakya Üniversitesi Rektörünün ayrı ayrı ziyaret edilmesi; Atatürk Anıtına Belediye Bandosu eşliğinde saat:12.00’ de çelenk konularak saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması; Protokol tarafından yapılacak konuşmalar.

18.09.2018 Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığınca oluşturulacak heyet ile İlimizdeki esnaf ziyaretleri.

19.09.2018 Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa HATİPLER tarafından “Ahiliğin Dünü ve Günümüze Yansımaları’’ konulu Radyo/Tv programı.

20.09.2018 Ticaret İl Müdürlüğü, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından saat:12.00’ de Edirne Sanayi Sitesi Sosyal ( Keyif Düğün Salonu ) Tesislerinde Şed Kuşanma Töreni. Tören sonrası Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından ikram.

21.09.2018 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Eski Camide Mevlüt okutulması ve ikram.

 

2527 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3431
EURO 6,0958
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2206

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle