Hoşgeldiniz  

Ekmek zammına halktan büyük tepki!

admin | 07 Ağustos 2018 | BÖLGE, Genel, kültürel, Sağlık, yaşam A- A+

Edirne Ajans Gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan “Valilik Ekmek zammına  “DUR” dedi” haberine kamuoyundan ve Edirnelilerden büyük destek geldi.

Halkın temel tüketim maddesi olan ekmeğin gramajı ve fiyatı ile oynanmaması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar; Edirne Valisi Günay Özdemir’in bu konuda sergilediği tutumu hem takdir etti, hem de tam destek verdi.

Fırını ve Lokantası olmayan iki başkan Edirne’nin ekmeğiyle oynuyor?

Edirne’de Lokantası olmayan Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ ve Fırını olmayan Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz’ın isteği doğrultusunda ekmek fiyatına zam yapıldığı ve Edirne’nin ekmeğiyle oynamaması gerektiğini belirten vatandaşlar; “İlimizin mülki amiri var. Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir ile istişare edilip ekmek konusunda gerekli adımların atılması gerekirken, Lokantası ve fırını olmayan iki şahıs halkın temel tüketim maddesi olan ekmeğin gramajı ve fiyatı ile oynamamalıdır. Kimseye sormadan danışmadan “ekmeğe zam yaptık, gramajını düşürdük”  oldu bittisi ile Edirne halkına bu yapılmamalıdır. Bu konuda Sayın Valimiz var,  İl Ticaret Müdürlüğü var. Valiliğin bu konuda sergilediği tutumu sonuna kadar destekliyoruz. Fiyatı onaylayan oda  ve birliğin sonradan fiyatların uygulanıp uygulanmadığını denetlemesi gerekirken, bu görevi yerine getirmedikleri de görülmektedir. Yargıda devam eden ekmek zammında adalet yerini bulacaktır.” dediler.

 “Mahkeme kararı olmasına rağmen ekmek zammı geri çekilmedi”

 Ekmek zammına geçtiğimiz yıl Haziran ayında itiraz eden ve 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde zammın geri çekilmesi için dava açan ve aynı yılın Aralık ayında davayı kazanan Edirne Valiliği, ekmek zammının geri çekilerek yeniden 1 TL’ye düşürüldüğünü açıklamıştı.

Mahkemenin kararına göre; Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı fırınlarda yapılan zam geri çekilerek ekmek fiyatı 1 TL’ye düşürüldü.” Denmişti.  Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 25 Fırının mahkeme kararına uymadığı ve ekmeğin fiyatını 1,25 TL’den satmaya devam ettiği ifade edildi. Öte yandan Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı 30 fırının ise 250 gr ekmeği 1.25 TL’den sattığı, son istenilen ekmek zammında ise girdi fiyatları gerekçe gösterilerek Edirne Valiliği’nin görüşü ve onayı alınmadan 250 gr olan ekmeğin gramajını 200 grama düşürmek istedikleri ve Valiliğin bu duruma itiraz ederek konunun mahkemelik olduğu ifade edildi.

797 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3037
EURO 6,0193
BIST 102.436
ALTIN 228,9868

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle