fikri_yalin_koseElektrik dağıtımının kamu kurumu olmaktan çıkıp özelleştirilmesinden sonra sorunların daha da ağırlaştığı biliniyor. Elektrik arızaları defalarca uyarının ardından gecikmeli olarak gideriliyor. Elektrik kesintisi anında kuruma telefon eden vatandaşlar uzun süre telefon etmelerine rağmen karşısında sorunu çözecek muhatap bulamıyor” Yapılacak elemanlar geliyor” denmesine karşın arızalar uzun süre giderilemiyor.

    Özellikle küçük yerleşim alanlarında belde ve köylerde elektrik kesintileri büyük sorun oluşturuyor. Bunun en çarpıcı örneğini Kırcasalih beldemizde yaşadık.

Beldenin bazı yerlerinde 60 saat süre ile elektrikler kesildi. Halk nereye başvursa çözüm bulamadı. Elektrik faturaları ödenmediği zaman kısa sürede abonelerin elektriğini kesip fazla ücret ödeme yoluna giden TREDAŞ her nedense yükümlülüklerini yerine getirmede arızaların giderilmesinde aynı duyarlılığı göstermiyor.

   Burada da öyle oldu. Beldenin bir bölümü günlerce elektriksiz kaldı. Elektriklerin kesilmesi sadece insanları karanlıkta bırakmakla kalmıyor. Elektrikli ev aletlerinin de arızalanmasına neden olabiliyor. Bilindiği gibi gelişen teknoloji ile ev işlerinin çoğu elektrikli ev aletleri ile sağlanıyor.

Bu yerleşim alanlarındaki insanlarımız genellikle hayvancılıkla geçimini sağlıyorlar. Hayvanlar elektrikle çalışan sağım makineleri ile sağılıyor. Bu sistem sağılmaya alışan hayvanların elektriklerin kesilmesi durumunda insanların sağım yapması mümkün olmuyor. Hayvanlar makineye alıştığı için insanların sağım için altına girmesine izin vermiyor.

Yine hayvansal ürünlerin evlerinde kışlık yiyeceğini yapan vatandaşların uzun süreli elektriklerin kesilmesiyle bozuluyor. Emekleri boşa gitmiş oluyor. Bu zararların telafisi mümkün değil. Bu beldeden bir vatandaşımız mahallesinde uzun süreli elektrik kesildiği için buzdolabındaki tüm yiyeceklerin bozulması nedeniyle” Tüketici derneğine” başvurup bunun elektrik kesintisi nedeniyle olduğunu söylemiş.

Dernek yetkilileri elektrik kesintisi sonucu zarar gören yiyecekler için bir yaptırım güçlerinin olmadığını bunun ancak tarım İl Müdürlüğünden gelecek elemanların yerinde tespit yaparak zararın belirleneceğini söylemişler. Bu yöntemin de uzun süre alacağını düşünen vatandaş evindeki yiyecekleri bozulduğu için çöpe atmak zorunda kalmış. Bugüne kadar elektrik kesintisi nedeniyle elektrikli ev aleti zarar gören onlarca vatandaşımız oldu.

O anda tüketici derneğine başvurma konusunda bilgileri olmadığı için ceremesini kendileri çekti. Türkiye’de en yüksek oranda tahsilâtın yapıldığı bir ilde TREDAŞ yetkililerinin halka işkence çektirmeye hakkı yoktur.

Üzerlerine düşen görevi zamanında yapmaları gerekir., yapmadıkları takdirde de bunun yaptırımı olmalı. Nasıl ki faturalarda gecikme olduğunda abonelere zarar ödetiliyorsa onlar da bunun külfetine katlanmalı.

 Bir de bu kurumun alt yapı sorunu var. Edirne gibi tarihi kentte sokaklara bakıyorsunuz insanın içini karartan paslanmış elektrik direkleri bu kente yakışmıyor.

Bu kurum yetkilileri en sıka sürede elektrik hatlarının yer altına taşınacağı sözü vermişti. Bu vaatleri geciktikçe gecikiyor. Bir Avrupa kentinde UNECO tarafından dünya kenti olan Edirne’ye bu çirkin görüntüler yakışmıyor.

  Sokaklardaki paslı elektrik direklerinin çevresinden sarkan teller de hem hayati tehlike oluşturuyor hem de çirkinlik üzerine çirkinlik yaratıyor. Ne acıdır ki bu çirkinlikler kamuoyuna fazla dillendirilmiyor. Bazıları bu görevin özelleşen elektrik kurumunda olduğunun dahi farkında değil mahalli idareleri suçluyorlar.

Edirne’de bu çirkinliğe son verilmesi gerekir. Bu kurum yetkilileri halktan gereken tepki gelmediği sürece bu çirkin görüntüleri kaldırma gereği duymayacaklar. Faturalarında onlarca vergiyi gider kalemini ödemeye mahkûm olan elekrik abonelerine bu çirkinlikler içinde yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz