Emekli öğretmenden turuncu sergi (1)

 

 

 

 

 

 

Karma El Sanatları Sergisini düzenleyen Ressam Emekli Öğretmen Serpil Öztürk sergi açılışında yaptığı açıklamada, 2002 yılında emekli olduktan sonra çeşitli Halk Eğitim kurslarını katıldığını belirterek, “ kurslarda bana katkı yaptığı için tüm öğretmenlerime sergileme imkânı sağlayan öğrencim Bilgin Özbaş’a teşekkür ediyorum. Sergim kadına şiddetle mücadele amacıyla birleşmiş milletlerin, dünya çapında organize ettiği “ dünyayı turuncuya boya” kampanyası tarihinde olması nedeniyle ayrı bir önem kazandı.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (5)

 

 

 

 

 

 

 

Eserlerimde turuncu rengi kullanarak kampanyaya katkı yapmak istedim. Dünyadaki kadınların bazı ülkelerde %35’i bazı ülkelerde ise %75’e varan oranlarda şiddete uğradıkları belirlenmiştir. Korkutucu ve kabul edilemez düzeyde olan bu değerler karşısında Kadına şiddete son vermek adına birleşmek gerektiği kanısındayım. Hiçbir kadın dayağı hakareti sokağa atılmayı ve öldürülmeyi hak etmiyor. Ben de eşimin ailesi tarafından ciddi mağduriyetler yaşadım hakım kararı ile polis eşliğinde kendi evimden aldığım ürünlerimle bu sergimi açtım” dedi.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Serginin açılış töreninde söz alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş 5 Aralık Türk kadınına Seçme ve seçilme Hakkının verilmesinin yıldönümüdür.

Türk kadını 81 yıl önce elde etmiş olduğu bu hak ile ileri demokrasi yolunda büyük adımlar atmıştır.

Anayasamızda Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesi benimsenmiştir.

Medeni Kanunda – Ceza Kanununda-  Çalışma hayatında önemli değişiklikler yapılmıştır.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (4)

 

 

 

 

 

 

 

Ancak Kadınlarımızın toplum içindeki statüsünün yükseltilmesi için daha çok gayret göstermemiz gerekmektedir.

Özelikle Kadına yönelik şiddetin önlenmesi,  Küçük yaş evliliklerin önlenmesi Eğitimden mahrum kalan kızlarımızın eğitime kazandırılması için daha çok çalışmaya ve TOPLUMSAL DUYARLILIĞI arttırmaya ihtiyacımız vardır.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün burada Serpil Öğretmenimin el emeği, göz nuru ile ürettiği ürünlerin sergisini açarken bir amacımızda; “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR” diyebilmek ve bu konuda toplumsal duyarlılığın oluşumuna katkı sağlayabilmektir.

Şiddet bize anne babamızdan genlerimizle geçen genetik bir miras değildir. Şiddet öğrenilen bir davranıştır.

Babadan anneye – Anneden çocuğa – Çocuktan kardeşine veya arkadaşına, kardeşten oyuncağına aktarılmaktadır.  Dolayısıyla aileye, topluma, sokağa, okula ve tüm yaşantımıza aktarılmaktadır.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomik şiddet,     Sözel Şiddet,     psikolojik şiddet,  fiziksel veya cinsel şiddetin önüne geçmek adına  B.M. tarafından geliştirilen TURUNCU kampanyasına destek veriyoruz.

Bu kapsamda: Ankara’da  TBMM ve ASPİM, İzmir de Saat Kulesi,  Çanakkale’de Truva atı, İstanbul  da  Boğaziçi köprüsü ve Kız Kulesi  Turuncu renklerle ışıklandırılmış,  Edirne de de Serpil Öğretmenimin  El Emeği Sergisi Turuncu Motiflerle süslenmiştir.

Kadınlarımız için daha parlak bir gelecek ve şiddetten arındırılmış bir dünya dileklerimle, selam ve saygılarımı sunuyor,  sergimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Emekli öğretmenden turuncu sergi (7)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz