31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimlerde AK Parti’nin sürpriz Belediye Başkan Adayı olarak konuşulan ismi Şemsettin Emir; Yepyeni bir Edirne için değişim şart” dedi.  Belediye başkanı olacak kişinin, Edirne şehrinin ruhunu önce anlaması, sonra hazmetmesi, sonra da onu yaşatmak için elinden geleni yapması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi “Kimse bu benim yakınımdır, Şudur, budur, diye adaylık için gelmesin. Burada ehliyet ve liyakat esastır ve buna göre de adımlarımızı atmakta kararlıyız. Bize ehli tevazu yani tevazu ehli isimler lütfen getirin. Öyle halkına tepeden bakacak adamları bize getirmeyin. Gurur, kibir abidesi insanları bize getirmeyin. Hem işini iyi bilecek, hem çalışacak, hem de bu davayı iyi hazmetmiş olanları bize getirin. Hiç ilgisi alakası olmayan ama ‘işte seçime gidiyoruz bu vesileyle onu da buradan aday yapalım’ hayır, yok öyle bir şey. Emeği olacak. Şehirlerimiz ve ülkemize en iyi hizmetleri getirecek isimlerle seçimlere girdiğimizde bundan milletimizle birlikte partimiz ve bizler de kazançlı çıkarız. Yani adayın da bir karşılığının olması lazım.”

Emir konuşmasında; “Belediye başkanı olacak kişinin Edirne şehrin ruhunu önce anlaması, sonra hazmetmesi, sonra da onu yaşatmak için elinden geleni yapması gerekiyor. Bu 600 yıllık bir ruhtur. Edirne bu ruhu yaşatmazsa, beton yığınından müteşekkil, ruhsuz bir şehir haline gelir. 17 yıllık iktidarımız içerisinde, vakıflar büyük çalışmalar yaptı ve bilhassa Osmanlı eserlerini yenilediler. Edirne’de tarihi açıdan yapılan çalışmalardan nasibini fazlasıyla aldı. Vakıflar burada da çok ciddi çalışmalar yaptılar. Edirne’nin bir turizm kenti olduğundan bahsediyoruz. Tamam; ama turizme ne kadar hazırız? 150.000 nüfusumuz var. Buradan yola çıkarak Edirne halkı, şehrinde ağır sanayi istemiyor. Edirne’nin bir Çorlu olmasından endişe ediyorlar. Çünkü Edirne’ye Çorlu gibi ağır sanayi girerse, nüfus artacak, Edirne’ye göç başlayacak ve şehirde güvenlik sorunları ortaya çıkacak. Halkımız haksız mı? Ben bu yaklaşımlarını son derece haklı buluyorum.

“Hızlı trenle mesafeler çok kısalacak”

Etrafıma baktığımda üniversite mezunu birçok işsiz Edirneli görüyorum. Edirne’de iş bulamadıkları için, istihdam edilemedikleri için ya İstanbul’a ya yurt dışına çıkıyorlar. Biz Edirne’nin çocuklarını istihdam etmekten aciz durumdayız. Artık ulaşım imkânları o kadar gelişti ki, Edirne İstanbul’un bir köyü sayılır. Hele ki hızlı tren projesi nihayete erdiği zaman mesafeler çok kısalacak. Zaten internet çağında zihinlerdeki mesafeler kısaldı. Dünya adeta global bir köy haline geldi. Bunun Türkiye ölçeğine baktığımızda da durum farklı değil. Bu yüzden Edirne’yi Türkiye’ye entegre edecek bir yerel yönetim siyasetine ihtiyaç var. Edirne insanına birçok konudan şikâyet ediyor. Akşamları trafik sıkışıyor, araçlarımızı park edecek yer bulamıyoruz, yağmur yağdığında yollar rezil bir hale geliyor, altyapı yok, üst yapı yok, tarihi eserlere gereken önem verilmiyor… Bu düşüncelerin de haksızlar mı? Sonuna kadar haklılar ama bunu değiştirmek onların elinde. Her dönem aynı sorunlardan şikâyet edip, yine her dönem aynı yerel yönetimi iktidara taşıyorlar. Şikâyetler makul ama çözüm Edirne halkında. Binevler bölgesinde aynı anda beş tane baca tüttüğü zaman, büyük bir zehir bulutu ortaya çıkıyor. Bunun da en büyük sebebi hava akımının olmaması. Çöpler zamanında toplanmıyor, altyapı sorunları ile alakalı konuşmaya zaten gerek yok. Şehrimizde ETUS denen şirketin tekeline bırakılmış bir ulaşım düzeni kurulmuş. Bir kişi, 3 TL. Kaç km yol gidiyoruz da bir kişi 3 TL oluyor? Tekelleşmiş düzenle bu kadar olur. Rekabet olacak ki hem kalite gelsin, hem ucuzluk gelsin. Aynı durum Otogar için de geçerli. Rakip yok, aynı firma otogarda cirit atıyor. Orayı da aynı yerel yönetim zihniyeti tekelleşme yarattı. Öğrenciler, devletin verdiği 400 TL ile geçinirken, siz nasıl olur da ulaşımı bu kadar pahalı yaparsınız? 150.000 kişilik nüfusumuz var, 25 yılda ulaşım sorununu çözemedik. Kakava Şenliklerinde biz de restoran olarak, il dışından gelen misafirlerimize hizmet verdiğimiz için gözlem yaptık. İnsanlar tuvalet bulamamaktan şikâyet ettiler. Bu durumun vahametini çok iyi anlatan bir örnek. Bu şartlar altında insanlar bir gelir, iki gelir. Üçüncüye gelmez. Kaçan turisti getirmek kolay değildir. Edirne’ye turist gelsin deyip duruyoruz. Tamam;  gelsin de, altyapı problemleri ortada duruyor. Buraya dışarıdan 50 tane otobüs gelse, hangi birini, nereye park edeceksiniz? Daha da önemlisi bu insanlara rehber bulamıyorsunuz, tuvalet bulamıyorsunuz, temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorsunuz. Bu sorunun çözümü belli. Edirne içinden, yerel rehber yetiştireceksiniz. Edirne’de 20 tane alan rehberi bulunamaz mı? Yetiştirilemez mi?” dedi.

“Edirne halkı isterse, genel merkezimiz ve genel başkanımız takdir ederse, aday olup, Edirne için çalışmaya hazırım”

42 yıldır siyasetin içinde olduğunun altını çizen Emir;  “Liseyi bitirdikten sonra arkadaşlarım ile birlikte Milli Türk Talebe birliğini kurduk. Burada olduğum süre içerisinde Milli Türk Talebe birliği başkanlığını yaptım. Daha sonra Akıncılar teşkilatında görev aldım. İstanbul’dan Edirne’ye döndüğüm zaman Refah Partisi’nde il başkan yardımcılığı yaptım. Refah Partisinde Edirne Milletvekili adayı gösterildim. Ak Parti kurulduktan sonra da belediye başkanı adayı ve milletvekili aday adayı oldum. 2007 senesinde de 4.sıradan aday gösterildim. 2015 Haziran ayında da Edirne’den birinci sırada aday gösterilerek Edirne’yi mecliste temsil ettim. O dönemde Ak Parti tek başına iktidar olamadığı için ve koalisyon şartları da oluşmadığı için Kasım ayında tekrar bir seçim oldu. Bu seçimde birinci sıradan değerlendirilmedim. Şu anda önümüzde yerel seçimler var. Siyasi birikimimiz ve altyapımız ile göreve her zaman hazırız. Eğer anketlerden bize yönelik bir teveccüh çıkarsa, Edirne halkı isterse, genel merkezimiz ve genel başkanımız takdir ederse, aday olup, Edirne için çalışmaya hazırız. Bunun için gerekli birikim, tecrübe ve altyapımız mevcut.” Dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz