ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlar karşısında Dolar ve Euro’nun yükselişine tepkiler büyük. Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, “Türkiye’yle çelik ve alüminyumda gümrük vergisi iki katına çıktı” demişti. Son dönemdeki ekonomik verilere ABD ile yaşanan siyasi kriz de eklenince Dolar 6,43, Euro ise 7,33 seviyelerini gördü.

 

“Tehdit diliyle bu milleti yola getiremezsiniz”

Trump’ın Türkiye’ye uyguladığı bu yaptırımlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cevap gecikmedi. Erdoğan ““Tehdit diliyle bu milleti yola getiremezsiniz” dedi. Sel felaketinden etkilenen Ordu Ünye ilçesinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yastık altı birikimlerinin Türk Lirası’na çevrilmesi çağrısını tekrarlayarak, “En önemli istiklal ve istikbal savaşını bu alanda verelim, çünkü bunlar o dilden anlıyor. Bizi tehdit ediyorlar. Ya tehdit diliyle bu milleti asla yola getiremezsiniz. Biz hukuk dilinden anlarız, biz haktan anlarız, hukuktan anlarız, ama böyle tehditten anlamayız” dedi.

“HUKUKUN GEREĞİNİ YAPARIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada yastık altı birikimlerinin Türk Lirası’na çevrilmesi çağrısını tekrarlayarak, “En önemli istiklal ve istikbal savaşını bu alanda verelim, çünkü bunlar o dilden anlıyor. Bizi tehdit ediyorlar. Ya tehdit diliyle bu milleti asla yola getiremezsiniz. Biz hukuk dilinden anlarız, biz haktan anlarız, hukuktan anlarız, ama böyle tehditten anlamayız. İnşallah bizler hak neyse, hukuk neyse onun gereğini yaparız, ama tehdide gelince kusura bakmasınlar. Ve şu anda, şunu vermeyeceğiz, bunu vermeyeceğiz. Ya senin olsun, verme, bizde olanlar bize yeter” ifadelerini kullandı.

“NATO’DAKİ STRATEJİK ORTAĞINIZI BİR PAPAZA DEĞİŞİYORSUNUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazılarının korkup çekindiğini, ‘Bizim halimiz ne olacak” diye endişeye düştüğünü söyleyerek,  “Göreve geldiğimizde bizim bu IMF’ye 23,5 milyar dolar borcumuz yok muydu? 2013’te biz bunu sıfırlamadık mı? Merkez Bankası’ndaki döviz rezervi 27,5 milyar dolar değil miydi? Biz bunu 136 milyar dolara kadar çıkarmadık mı? Eee, demek ki yaparız. Demek ki yine biz düştüğümüz yerden evelallah kalkarız. Dün kalktık, bugün de kalkarız, yarın da kalkarız. Yeter ki benim bu milletim ayakta dursun” diye konuştu.

Bir rahiple ilgili olarak Türkiye’yi tehditle yola getirmeye çalışmanın yanlış olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben buradan tekrar sesleniyorum Amerika’dakilere. Yazık yazık, siz NATO’daki bir stratejik ortağınızı bir papaza değişiyorsunuz. Bu ülkenin 81 milyon insanı, 81 milyon insanın bu stratejik ortaklıktaki konumu hiçbir şeyle değişilmez. Ve bizler bu noktada şu ana kadar duruşumuz neyse, bundan sonra da duruşumuz o olacaktır. Ve biz kardeşlerim, adaletin gereği neyse onu yaparız ve bugüne kadar adaletten taviz vermedik, yine vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran’da milletin verdiği destekle Türkiye’nin bir dönüşüm yaşadığını, yepyeni bir yola girildiğini söyleyerek, “Size inanıyorum, siz de bu evladınıza, bu kardeşinize inanın. Hepsini aşarız evelallah, önümüzde çok daha iyi günler var. Biz ne günleri aştık ya, nelere geldik. Ben sizin dualarınıza her zaman muhtacım” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini birlik beraberlik vurgusuyla tamamladı.

AK Parti İl Başkanı Akmeşe; “Allah’ın izniyle bu mücadeleyi de Kazanacağız …”

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe de resmi dacebook hesabından yayınladığı mesajda; “Milli marşı “Korkma” diye başlayan bir milleti, ekonomik baskılarla yıldıracaklarını düşünenler bilmelidir ki; tanklara siper olarak destan yazan necip milletimizle beraber, Allah’ın izniyle bu mücadeleyi de Kazanacağız …” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz