Hoşgeldiniz  

Ergene Nehri hala en kirli su sınıfında..!

admin | 17 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

2872 sayılı Çevre Kanunu, Su kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, Ergene Nehrinde Deşarj Standartlarında Kısıtlama Konulu 2011/10 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genelgesi ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında; Ergene Nehrinin su kalitesinin iyileştirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı kontrolünde Ulusal düzeyde kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır.

ERGENE

 

 

 

 

 

 

 

 

Veriler hiç öğle demiyor diyerek konu hakkında Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN aşağıdaki beyanlarda bulundu ;

01.11.2011 tarih ve 2963 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ergene Nehrinde Deşarj Standartlarında Kısıtlama konulu Genelge’de;

Ergene Nehrinin yıllık ortalama debisinin yaklaşık %25 i kendi tabii debisi olup, geri kalan %75 oranındaki debinin sanayi ve evsel kaynaklı atık su boşaltımlarından kaynaklandığı ve özellikle Çorlu deresi ve Ergene nehri su kalitesinin fiziksel ve kimyasal kirlilik parametreleri açısından çok kirli su sınıfı olan IV. Sınıf su kalitesinde olduğu,

Ergene Nehrinden halihazırda akan su miktarının yalnız dörtte birinin tabii debisi olması sebebiyle, havzadaki tüm tesisler atık sularını mevcut mevzuatta yer alan deşarj standartlarına uygun olarak arıtsalar dahi, Ergene Nehri tabii debisinin, standartlara uygun boşaltımlardan gelen kirlilik yükünü kaldıramayacağı, dolayısıyla kirliliğin önlenmesi ve su kalitesinin hedeflenen II. Sınıf su kalitesine yükselmesinin mümkün olmayacağı, tespitleri yapılmıştır.

Bu sebeplerden dolay, hedeflenen su kalitesinin sağlanabilmesi için Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ekleri Tablo 5- Tablo 25 arasında verilen deşarj standartlarında kısıtlama mecburiyeti ortaya çıkmış ve kısıtlama yapılması gereken oran ve deşarj standartlarındaki kısıtlama uygulamasının kirlilik ve atıksu arıtma tesislerinin çalışma performanslarının göstergesi olan Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOI) parametresinde yapılması uygun görülmüştür.” denilmektedir.

Uzunköprü Halkının yıllardır Ergene Nehrinin kokusu ve görüntüsünden şikayet etmesi, nehrin halk sağlığını ve tarım potansiyelini tehdit etme endişesi sebepleri ile Belediyemiz, 2011 yılından itibaren Ergene Nehri Taş Köprü Anagöz altından 2 saatlik kompozit numuneler aldırarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeterlilik belgesine sahip akredite laboratuarlara nehir suyu analizleri yaptırmakta ve analiz sonuçlarını Belediyemiz internet sitesinden yayınlamaktadır.

Ergene Nehri tabii debisi haricinde %75 oranındaki debinin sanayi ve evsel kaynaklı atıksu debisi olduğu sebeplerinden dolayı Belediyemizin yaptırdığı analizlerde Kimyasal Oksijen İhtiyacı parametresini de içeren Karışık Endüstriyel Atık suların Alıcı Ortama Deşarj Standartlar tablosundaki tüm parametreler ile sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, oksijen doygunluğu ve çözünmüş oksijen parametreleri ölçtürülmektedir.

Tüm bu veriler ışığında Ergene Nehir suyu hala IV. Sınıf Su Kalitesinde yer almakta olup, analiz sonuçlarına Uzunköprü Belediyesi internet sitesindeki http://www.uzunkopru.bel.tr/ergene-nehri-su-kalite-raporlari linkinden ulaşılabilinir.

 

 

 

1038 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle