Hoşgeldiniz  

Esnaf Odası Başkanı Kemal Cingöz’den Esnafa “Kırkpınar” uyarısı

admin | 10 Temmuz 2018 | BÖLGE, ekonomi, Genel, yaşam A- A+

Özel Haber / EDİRNE Ajans Haber Merkezi…/  

Bu yıl 657.si düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Güreş festivalimizde ilimizde bulunan bütün esnaflara ciddi sorumluluklar düştüğünü ifade eden Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Öncelikle Türk halkının başı sağ olsun diyorum. Yaşanmış olan tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına da sabırlar diliyorum. Özellikle bizim kendi ilçemizden de 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yastayız.. Acımız çok büyük.” Dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Binasında ilimizin Oda Başkanları ile birlikte Edirne Ajans Medya Grubuna açıklama yapan Cingöz; Kırkpınar haftası boyunca Esnafın dışarıdan gelecek müşterilere fiyat politikası konusunda büyük hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

“İşyerlerinde mutlaka fiyat tarifsini bulundursunlar”

Bu yıl 657.si düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Güreş festivalimizde tabii ki esnafımıza ciddi sorumluluklar düşüyor. Hafta boyunca özellikle Cuma, Cumartesi ve güreşlerin final günü olan Pazar günü İlimizde ciddi oranda nüfus artışı yaşanacaktır. Burada esnafımızın işyerine personel takviyesi yapması gerekiyorsa bu önlemi mutlaka almaları gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti için sunulan hizmette vatandaş aksama yaşamamalı. İlimizden herkesi mutlu yolcu etmeliyiz. Tabii bunun yanında sadece yeterli personel olması yetmiyor, bu personelin de vatandaşlara mutlaka güler yüzlü olmasını istiyoruz ve gelenleri iyi karşılaması gerekiyor. Çünkü Edirne artık bir turizm şehri konumuna gelmiştir. Bugün buraya dışarıdan gelecek vatandaşların alacağı iyi hizmetler gelecekte de ilimizde turist sayısında artışa neden olacaktır.” Dedi.

Esnafın fahiş fiyat uygulamasına gitmemesi yönünde altını çizerek açıklama yapan Cingöz; “Benim esnaf arkadaşlarımızdan ricam fahiş fiyat uygulamasına gitmemeleridir. İşyerlerinde mutlaka fiyat tarifsini bulundursunlar. Vatandaşlarımız o işyerine girdiğinde neyi ne kadara alacağını yada yiyeceğini mutlaka görmelidir. Normal fiyatları neyse onu yansıtmaları gerekmektedir. Kırkpınar Güreş Festivali haftasını fırsatçılık olarak yada daha fazla para kazanalım düşüncesiyle değerlendirmesinler. Tabi ben bunları söylerken bunu yapma eğiliminde olan bazı esnaflara uyarı olara söylüyorum. Bizim görevimiz de az da olsa yaşanan bu sorunları uyararak oradan kaldırmaktır.” Dedi.

Edirne’de esnafın fiyat politikasına dikkat etmediğine de değinen Cingöz; “Bizde Edirne’de işyerlerine girip çıkıyoruz. Çoğunda fiyat tarifesi yok. Fiyat tarifesi mutlaka olmalıdır.     Vatandaş o dükkana girdiğinde neyi ne kadara alacağını bilmelidir. Bize bu tür  şikayetler geliyor. Bizde gereğini yapıyoruz” dedi.

“Köprüler acilen çift yön olarak trafiğe açılmalı”

En çok şikayetin Köprülerin tek yön olarak trafiğe kapanması yönünde geldiğine dikkat çeken Cingöz; “Bu yeni alınan İl Trafik komisyonu kararı ile gidiş buradan dönüş (Dr. Mehmet Müezzinoğlu köprüsü) yeni köprüden olmasından dolayı vatandaşımızdan ve esnafımızdan ciddi anlamda tepki gelmektedir. Özellikle Karaağaç olmak üzere merkezde yaşayan vatandaşlardan da büyük tepki gelmektedir. Bunun yanında taşımacı esnafından da gelmektedir. Biliyorsunuz geçtiğimi ay Sayın Valimiz Günay Özdemir; “Ben bugün varım yarın yokum, Bu Edirnelilerin kararıdır, Bu uygulamadan sizler yararlanacaksınız, eğer uygulamadan halkımız memnun kalmazsa eski sisteme geri döneriz” açıklaması yapmıştı. Bize göre  ve halkımızdan gelen tepkilere göre bu karardan acilen geri dönülmelidir. Bununla ilgili Sayın valimizden de bir randevu talep edip, Belediye Başkanımız ve oda başkanlarımız iel beraber bu konuyu gidip vali beye anlatmak istiyoruz. En azından taksiler gidip gelsin. Bakın bazı şikayetler geliyor. Çarşıdan Taksi tutup Lalezar yada Emirgan çay bahçesine gidecek olsanız, taksici dönüş yolu uzun diye vatandaştan dönüş parasını da talep ediyormuş. Yani burada herkes mağdur oluyor. Bu sorunlar acilen çözülmeli.” dedi.

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin ata sporumuz olduğuna dikkat çeken Cingöz; “ Er meydanı yiğitlerin kıran kırana centilmence mücadele ettiği yerdir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde güreşecek olan tüm pehlivanlarımıza ve saha içerisinde görev yapacak hakemlerimize başarılar diliyorum” dedi.

501 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle