Trakya’da sadece Tekirdağ’da kesim yapan ET ve Süt Kurumu’nun AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın girişimleriyle Edirne’de her Perşembe kesim yapacağı ifade edildi.  Bu gelişme hayvancılıkla uğraşan üreticilerde büyük sevinç yarattı.

Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın yaptığı açıklamada, ET ve Süt Kurumu’nun her hafta Perşembe günü Edirne Ticaret Borsası Mezbahasında kesim yapacağını söyledi. Taşkın açıklamasında;  “Et Süt Kurumu bugün itibarıyla Edirne’de kesimlere başladı. Öncelikle bu kesimlere öncülük eden AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ve yönetimine üreticiler olarak teşekkür ediyoruz. Üreticilerimizin mağduriyeti bir kısım da olsa giderilecektir. Bu kesimlerin haftada en azından 2 gün olması yönünde talebimiz var. Üreticilerimiz adına bu gelişmeyi büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Et Süt kurumunun kesimleri Perşembe günü yapılacaktır. Üreticilerimizin randevu alması için onlara birliğimiz olarak Bilgilendirme SMS’i gönderdik. Gönderilen mesajda tüm detaylar mevcuttur. Üreticilerimizin ET Süt Kurumunu bir an önce arayıp sıraya yazılmalarını tavsiye ediyoruz.   Üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Biz üreticiler olarak Milletvekilimiz Fatma hanım ve Ankara’daki temsilcilerimizden şunu da istirham ediyoruz. Toprak Mahsulleri ofisinden mesela Bandırma’dan, Tekirdağ’dan arpa ve mısır satışı yapılmaktadır. Bu satışları üreticilerimize peşin bedelle yapmaktadır. Bizde diyoruz ki un sanayicisine verildiği gibi 3 ay ile 6 ay arası vadeli teminat mektubu ile biz üretici ve besicilere de böyle bir imkanın sunulmasını talep ediyoruz.  Elinde ki besisini ileri vade de yetiştirip parasını ödemek şartıyla yapılabilir. Özellikle bu konuyu yetkililerden çözmesini rica ediyoruz.” Dedi.

“Canlı Hayvanla uğraşıyoruz, riskimiz çok fazla”

Üreticilerin sıkıntılarının çok olduğuna da dikkat çeken Taşkın, “Canlı hayvanla uğraşıyoruz. Risklerimiz çok fazla. Tabi insanlarımız bu memleketin geleceği için bir emek sarf ediyor.  Gelecek nesil ve protein kaynağı açısından bu emekler veriliyor. Bunu göz ardı etmemek lazım. Bunu göz ardı edilip edilmediğini de görüyoruz. Daha iyi şartlar olabilir. Ama şu andaki konjektörde bunun bile gelemsi üreticimizin fiyatının 1 lira artması demektir. İleriki günlerde inşallah her şey üreticimiz için daha iyi olacaktır.” Dedi.

“Üretici Destekleri arttırılmalı”

Verilen desteklerin arttırılması gerektiğini ifade eden Taşkın; “Verilen desteklerin de 250 lira değil de makul seviyelerde arttırılmasını talep ediyoruz. Çünkü, bundan 5-6 yıl önce destekler  300 liraydı. Şu anda 250 lira. Biraz daha üretici desteklerle teşvik edilmelidir.”dedi.

 

Suiçmez “Et ve Süt Kurumu EDİRNE’de kesim yapmalı demişti.”

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez geçtiğimiz ay sonunda yaptığı açıklamada; “Trakya’da sadece Tekirdağ ilinde kesim yapan Et ve Süt Kurumunun Edirne’de de mutlaka kesim yapması gerektiğini söylemişti. Suiçmez açıklamasında; “Et fiyatlarının vahim durum almaya başladığını ifade eden Suiçmez, “ET ve Süt Kurumu’nun Edirne’de kesim yapamaya başlamasıyla Özellikle canlı hayvan borsasında satılan hayvanların fiyatlarının yukarı çıkacağını, karkas kesimlerin hızlanacağını ve Edirne’de oluşan dengesizliğin sona ereceğini ifade etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz