Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (2)

 

 

 

 

 

 

ETSO küçük salonunda “ Etkili iletişim, Güvenli Gelecek” konulu konferans düzenlendi. Buradaki toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır. Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Edirne belediye meclis üyesi Dr. Turgut Terzi, katıldı. Toplantıda söz alan Gizem Arı; eğitimin toplumun her aşamasında önemli bir unsun olduğunu belirterek,”Dezavantajlı guruplara yönelik eğitimin amacı ise yaşam kalitesini yükseltmek, sosyal hayatın içinde aktif, üretken kendine güven duyan bireyler olmalarını sağlamaktır.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu amaç doğrultusunda hazırladığımız “ Etkili İletişim, Güvenli Gelecek” adındaki projemizde  derneğimizin  üyelerine engellilerle çalışan bireylere  ve gönüllülere  yönelik olarak  Engelli Hakları etkili İletişim teknikleri , İnsan İlişkileri, Beden dili,Ekip Çalışması, Stres ve Zaman Yönetimi eğitimleri verilecektir. Eğitimimiz 4 gün sürecek olup  eğitimin sonunda katılımcılara  katılım belgesi verilecektir. Eğitimde maksimum verim elde etmek için 2 ayrı gurubu bölünerek verilecektir. Her gurup iki gün eğitim alacaktır.” Dedi.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (5)

 

 

 

 

 

 

 

Ardından konuşan TROYDEM Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Erkan Makas; Kendilerine yardımda bulunan kurumlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “ Engel önemli değildir yeter ki gönüllerde engel olmasın” dedi.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,   gittiğimiz yerlerde birçok seminerler oluyor. Buralarda kentlerle ilgili konular gündeme getiriliyor çağdaş kent nasıl olmalıdır konuları gündeme geliyor.

Ben her yerde şunu ifade ediyorum. Çağdaş kent bence şudur; bir engelli vatandaşımız sabah tek başına evinden çıkıp kendiişlerini hiçbir destek olmadan görüp yine evine tek başına dönebiliyorsa bu kent çağdaş bir kenttir. Bu işin doğrusu budur. Bunun arkasından şöyle bir soru sorulması gerekir. Edirne böyle bir kent midir? Maalesef değil.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (7)

 

 

 

 

 

 

Dünyada da böyle bir kent yok. Yalnız bizim böyle bir kent yaratma idealimizden vazmı geçmeliyiz, kesinlikle hayır. Bu kolay bir iş değil, uzun bir süreci gerektiriyor. Bunun birlikte başaracağız. Bunu yapmak zorundayız. Belki benim kuşağım şu anda yaşayanlarımız bunu görmeyecek fakat çocuklarımız  gelecek kuşaklar görecek. Biz onlara daha yaşanılabilir bir dünya  engelli ve engelsiz ayrımı yapmadan daha güzel bir yaşam sağlamak zorundayız.Kızılderililerin dediği gibi bu dünya bize atalarımızın babalarımızın mirası değil çocuklarımızın emanetidir. Onun için gelecek kuşaklara  bu emaneti daha iyi teslim etme mecburiyetimiz var.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (4)

 

 

 

 

 

 

Bu inançla görev yapıyorum . Edirne’de sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz 8 Engelli Derneği ile birlikte hareket ediyoruz. Edirne’de Sosyal politikalar İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü cansiperane çalışıyor. Herkes samimi duygularla görev yapıyor. Bu birliktelik sorunların kısa sürede çözümünü sağlıyor. Bugün gelinen noktada iyileştirmemiz gereken çok alanımız var. Hem günlük yaşamı etkileyen fakat sosyal yaşamı katkı anlamında arkadaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını temini anlamında yapmamız gereken çok alan var. Bunları başarabiliriz. Bu birliktelikle anlayışla bunları başarmamamız için hiçbir neden yok. Siyaset insanlara hizmet için yapılır. O ve bu parti olması önemli değildir. Bütün partilerin bir araya gelmesi gereki. Burada iki partiden arkadaşlarımın olması mutluluk verici. Biz güç ve yürek birliği oluşturmalıyız. Yeter ki gönüllerde engel olmasın. Bunu kaldırdık mı gerisi bizim için çok kolay” diye konuştu.

Etkili iletişim, güvenli gelecek konulu konferans (3)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz