Hoşgeldiniz  

Gaytancıoğlu “Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz”

admin | 16 Temmuz 2018 | Genel, Tarım, yaşam A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun, Tarım ve Orman Bakanlığı’na liyakat sahibi olmayan bürokratların getirilmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasında;

 Pakdemirli SON YILLARDA TÜRKİYE TARIMI NEDEN LİYAKATI OLMAYAN KİŞİLERE TESLİM EDİLİYOR?

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yemin ederek göreve başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı görevine ise işletme mezunu, iktisat doktorası olan, Türkcell, Albaraka Türk gibi şirketlerde yöneticilik yapan, deniz kaptanı, pilot ve amatör telsizci olan Bekir Pakdemirli getirildi. Eğitimi, kariyeri doğrudan tarımla hiç ilgili olmayan birisi olan Bekir Pakdemirli, yaklaşık 15 milyon çiftçinin sorunlarına çözüm üretecek bir Bakanlığı yönetecek. 

Türkiye’nin en sorunlu sektörlerinden birisi olan tarım sektörünün başına konuyu hiç bilmeyen biri neden getirilir? AKP neden hep böyle yapıyor? Neden AKP’nin atadığı Tarım Bakanları Türkiye tarımını üretim odaklı politikalar yerine ithalatçı politikalarla yönetiyor? Cevap aslında çok basit. Türkiye 81 milyonluk ciddi bir tüketim pazarı ve konuyu bilmeyen kişilerin başarısız olması ve bu şekilde küresel firmaların pazarda en büyük paya sahip olması isteniyor.

2005 yılından sonra yaklaşık 10 yıl Tarım Bakanlığı görevi yapan Mehdi Eker’e bu görev sonunda Türkiye Cumhuriyeti tarımına yaptığı katkılardan değil, Fransa tarımına yaptığı katkılardan dolayı üstün hizmet nişanı verilmişti. Mehdi Eker’den sonra Yüksek İslam Enstitüsü mezunu olan Faruk Çelik Tarım Bakanlığı yaptı. Faruk Çelik’ten sonra Genel Cerrah olan Ahmet Eşref Fakıbaba Tarım Bakanlığı yaptı. Bu bakanların yönetimindeki Türkiye Cumhuriyeti tarımının durumunu çok kısa özetleyelim.

2017 yılı tarımsal destekleme bütçesi Maliye Bakanlığı verilerine göre 12,7 milyar TL olarak gerçekleşmiş, ancak sadece buğday, mısır, soya, ayçiçeği, pamuk, sığır, koyun ve kırmızı et ithalatına 20,6 milyar TL ödenmiş. Kısacası Türkiye tarımı artık üretemez olmuş, her şeyi ithal eder konuma getirilmiş. Bu durum çok açık ve net iken Tarım Bakanlığının başına neden bu konuda hiç liyakatı olmayan, tarımın sorunlarını bilmeyen birisi getirilir? Cevap çok basit, çünkü 16 yıllık AKP iktidarı Türkiye tarımında yapısal sorunlara hiç el atmadı, üretime dayalı politikalara hiç önem vermedi, tarımsal desteklemelerde hiç adaletli davranmadı, çiftçinin yasayla alması gereken desteğin sürekli yarısını ödeyerek çiftçiyi borçlandırdı. Küresel şirketlerin Türkiye Cumhuriyeti tarımını ele geçirmesine olanak sağladı. AKP’nin bu politikası sayesinde kırsal boşaldı, köyden kente göç arttı, ürün fiyatları yerinde sayarken girdi fiyatları sürekli yükseldi. Örneğin bundan tam 10 yıl önce buğday fiyatı 80-90 kuruş aralığında gezinirken, buğday halen 80-90 kuruşlarda, ancak 10 yıl önce 1,5 TL olan mazot fiyatı bugün 5,70 TL’den satılıyor. Çiftçi ne ekse zarar ediyor. Üreticide ucuz, tüketicide pahalı bir piyasa oluştu. Gıda fiyatları artıyor. Fiyatı artan her ürün ithal ediliyor. Türkiye ithalat cennetine döndü. Ayrıca AKP tarımı sürekli rant alanı olarak düşünüyor, ithalatı hep kendi yandaşlarına yaptırıyor.

Tarımsal destekler hedefine ve amacına uygun kullanılmıyor. Bütçeden ayrılan kaynaklar, verilen destekler ve krediler büyük oranda ithalata gidiyor. Üretim yerine ithalatı destekleyen bir politika uygulanıyor. Hayvancılık konusunda deyim yerindeyse ülke dibe vurdu. Samandan ete, damızlıktan besilik hayvana, yemden kurbanlık hayvana kadar her şey ithal ediliyor. Süt üreten, et üreten memnun değil.

Bitkisel üretimde de durum pek farklı değil. Patates ve soğanın üretiminde bile ciddi sıkıntılar var. Fiyat artışı ithalat olmadan düşürülemiyor. İthalat olunca üretim azalıyor ve daha çok ithalata ihtiyaç duyuluyor.

Bu denli kötü bir tablo karşısında Bekir Pakdemirli ne yapabilir? Türkiye’de bakan değişince politika değişir. Müsteşar değişince politika değişir. Bu kez durum çok daha farklı. Ülkenin rejimi, yönetim biçimi değişti. Başbakanlık yok, Bakanlar Kurulu yok. Bakanlar doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı çalışacak. Bakanlar, gensoru, güvenoyu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilleri ile muhatap olmayacak. Denetimden uzak adeta bir şirket yönetimi gibi bakanlığı yönetecekler. Sorumlu oldukları tek kişi AKP Genel Başkanı Erdoğan olacak.

Bu nedenle tarım konusunda Pakdemirli’nin yapmak istediklerinden çok AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın yapmak istedikleri ve benimseyeceği tarım politikası çok önemli. Eğer mevcut ithalat politikasında ısrar edilirse Pakdemirli’nin yapacağı pek bir şey olmaz. İthalat artarak devam eder. Üretici ve tüketici bugün olduğu gibi kaybeder.

AKP’nin Türkiye tarımına yapmış olduğu tahribat gün gibi ortada iken Bakan değişikliğinin bir çare olmayacağı çok açıktır. Eğer zihniyet değişmezse Türkiye Cumhuriyeti bir zamanlar sürekli dile getirdiği “kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz” söylemini sadece hayal eder.” Dedi.

379 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle