fikri_yalin_kose           İnsanların bu yoğun gündem içinde olanları kısa sürede unutabiliyor. Kısaca söylemek gerekirse insanlarımıza balık hafızalı demek yanlış olmayacak. Olanların ve olayların unutulması aslında hayra alamet değil. Özellikle toplum için çok yararlı olacak şeylerin basın kanalıyla gündeme getirilmesine rağmen bir süre sonrasında sıradan haberler gibi  unutulması hafızaların yoğun haber trafiğine ayak uyduramaması düşündürücü.

HALK KİRLİ HAVAYA MAHKÛM EDİLEMEZ  

Edirne’nin kirli ve sisli havasında bir kez daha gündeme taşıdığım konu kentin bacalarından çıkan kirli duman insanlarımızı zehirlemeyi sürdürüyor. Hafta sonunda hava kirliliği konusunda yapılan seminer’in Edirne’nin bu görüntüsünde ne kadar yararlı olacak. Bunu dikkate alan bazı vatandaşlar harcamalarından kısıtlama yaparak evine doğal gaz alıyor ve evine montalama yaptırıyor.

            Özellikle  katı yakıtla ısıtılan kooperatif konutları kömürle  ısı sağlamaya devam ediyor. Sabahları Edirne’de evlerin üzerine bakıldığında Edirne’yi fabrika bacaları tüten sanayi alanı olduğunu sanıyorsunuz. Bacalardan yükselen kirli duman insanların genizlerini yakıyor. Edirne havasının daha temiz olması için fazla bir yaptırım gücü olmadığı için kooperatifler kömürlü kalorifer sistemini sürdürüyor.

Bu kirli havanın faturası da hepimize çıkıyor. Bu durumda insanların doğal gaza dönmesinin ne yararı olacak. Bu kirliliğe etken olacak bir başka iddia da var. Bazı kaloriferciler yakıt olarak, ilk ateşlemede talaş kullandığı söyleniyor. Alınan talaşların içinde plastik ürünlerin bulunması kaçınılmaz. Marangozların talaşlar arasında tahta ile naylonu ayırmaları mümkün değil.

            Plastik atıklar talaşlar arasında kaloriferlerde yakıt olarak kullanılırsa bunun havadaki kirlilik oranını daha da arttıracağı tartışılmaz. Bu konuya daha önceki yazılarımızda dikkat çekmiştik. Bu durumun devam ettiği yönünde duyum aldık. Burada bir kez daha hatırlatmak istedim. Bazılarının masraftan kaçarak insanları zehirlemeye hakkı olmamalı.

KALDIRIMLAR OTOPARK YERİ DEĞİL  

Değineceğim bir diğer konu ise, bazı araç sürücülerimiz araçlarını yol kenarlarında park etmeye, uygun yerlere park olarak kullanmaları gerektiği halde yayaların geçtiği yola park etme alışkanlıklarını sürdürüyorlar.

            Bu bazı yollarda o kadar ileri boyuta ulaşıyor ki yol kenarında araçların park etmesini engellemek için konulan dubalar olmasına rağmen onların üzerinden geçerek yaya yollarını işgal ediyorlar.

Kaldırımdan geçmek isteyen yayalar da ellerinde yükü olsa dahi araçların arasında hayatını riske sokarak yol bulmak zorunda kalıyor.

            Bu durum bilinmesine karşın, yetkililer yaya kaldırımlarının otopark gibi kullanılmasına engel olamıyor. Araç sürücülerinin yollardaki kural ihlalleri yetmiyormuş gibi bir de araçlarını yaya  yollarına park etmeleri nasıl hoşgörü ile karşılanıyor, bunu anlamak mümkün değil.

Bunu da bir kez daha yetkili zatlara duyurmak istedim. Ne yazık ki gerek resmi kurumlara gerekse özel kuruluşlar adına yapılan uyarıların bir bölümü “ nasılsa unutulur” diyerek sumen altı ediliyor.

                  TURİZM LAFTA KALIYOR   

Bir başka konu ise, bilindiği gibi Edirne turizm kenti olma yolunda onun için kenti turizm yönünde tanıtım broşürlerinin reklam yöntemlerinin yaygın olması lazım.

            Bazı illerin lokantalarında dahi o ili tanıtan görüntü ve broşürler var. Masaların üzerine baktığınızda o ilin farklı görüntüleri ile karşılaşıyorsunuz.

Edirne gibi Turizm konusunda avantajı olan bir ilde böyle bir tanıtım yok. Bırakınız tanıtımın bu denli yaygın olmasını Bu konuda yetkili olan kuruluşlar dahi Edirne tanıtımında yetkili değil. Turizm ve tanıtma derneğimiz var. Yeterli mi? Sanmıyorum.

            Turizm İl Müdürlüğümüz var. Edirne’nin tanıtımında üzerine düşen görevi yapıyor mu? Asla. Başka yerlere yararı olmayacak yayın organlarına fazlasıyla aktarılan kaynaklar neden Edirne tanıtımı için kullanılmıyor.

EDİRNE’Yİ TANITICI YAYINLAR BASINDAN ESİRGENİYOR   

Bir de Edirne’yi tanıtacak kitap ve broşürlerin Edirne mahalli basınına verilmesi onların bu kaynaklardan yararlanmasına katkı yapılması gerekmez mi?

Buradan soruyorum; gerek Valilikte bu konu ile ilgili bürokratlarımıza gerekse Kültür Müdürlüğü’ne bugüne kadar Edirne ile ilgili yayın organlarından Edirne yerel basınına verilmesine neden gerek duyulmuyor da bu kitapların kapağını dahi açmayan kişi ve kurumlara postalanıyor. Bunun aksini iddia eden varsa yazımın başlığında telefonum var lütfen bizi haberdar etsinler.

Edirne bürokratlarından çok yönlü şikâyetler sık sık gündeme geliyor. Bazı bürokratların işlerini savsakladıkları Asli görevlerini unuttukları biliniyor. Bunu iktidar parti yetkilileri de bildiği halde neden bu kimselere görevlerini hatırlatacak, Edirnelilere ön yargı ile yaklaşmalarını engelleyecek girişimleri olmuyor.

            Bu arada görevini hakkıyla yapan bürokratları tenzih ederim. Yalnız Edirne’de bu tür yakınmaların olduğu iktidar parti yetkilileri tarafından da dillendirildiği halde her nedense bunların üzerine gidilemiyor.

Bürokratları Bölge insanları yerel kurumlarla uyum içinde çalışmayan bir ilde nasıl birlik ve dirlik sağlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz