Hoşgeldiniz  

GELECEĞİMİZİ NE BELİRLER?

Gülay PEKCUR KORUÇ | 21 Mayıs 2018 | Yazar


Yaşam koşullarımız mı? Yoksa ; Aldığımız kararlar mı?

Şu anda nasıl bir yaşamımız varsa, evli veya bekar olmamız, hangi meslekte olduğumuz, hangi yeteneklere sahip olduğumuz, nerede oturduğumuz, kiminle sohbet ettiğimiz, kiminle hayatı kucakladığımız, neyi öğrenmek istediğimiz veya neyi öğrenemediğimiz, inandığımız, yanıldığımız, savunduğumuz, sahip çıktığımız…Daha sayamadığım her şeyi lütfen içine alalım. Bütün bunlar, verdiğimiz kararların birer sonucudur. Bu verilerle de yaşam sizi yönlendirmeye başlar. İşte burada bir saniye duralım. Madem tüm bunlar kararlarımızsa ve bir şekilde gerçekleştiyse biz daha güçlü,daha kararlı adımlar alırsak yaşamımızı değiştirebilir miyiz?

Bence ‘’EVET’’ Bununla birlikte bazı noktaları atlamamak lazım. Niyetimiz, samimi duygularımız, karalılığımız, dürüstlüğümüz çok önemli.  Ve belki de en önemli şeylerden biri de doğru soruları sormaktan geçiyor kendimize: ‘’Niçin var olduğumuzu, ne yapacağımızı, kendimizi neye adayacağımızı? ‘’sormalıyız.

Karar derken bunu biraz açalım. Gerçek ve bilinçli bir karar alımından bahsediyorum. Her türlü duruma, olaya, şahsa rağmen alınan kararlardan. Tercihlerden ya da vazgeçme hikayelerinden değil. Mesela sigarayı bırakıyorsunuz. Etrafınızdakilere ‘’ Sigarayı bırakmaya karar verdim. Ailem istemiyor. ‘’ diyorsunuz. Bu bir karar değildir.  Bu bir bırakma tercihidir.’’ Neden derseniz? ‘’ Geneldir ve yeteri kadar belirgin değildir. Şimdi bir kararın gerçek bir karar olması demek yapmaya adandığımız an tüm olasılıkları,tüm seçenekleri aklımıza bile getirmediğimizde olur. İşte orada karar vardır.

Gerçek karar verildikten sonra vazgeçilmeyendir ve bunun büyük bir gücü vardır. Bunu anladığınızda ya da bu gücü fark ettiğinizde demek daha doğru olur sanırım; başaramayacağınız, yapamayacağınız, ulaşamayacağınız hiçbir şey yoktur. Bu yüzden de bunu bilen ve deneyimleyen kişiler hep derler ki ‘’ BAŞARISIZLIK DİYE BİR ŞEY YOKTUR.’’

Kararın gücü, değişimin gücüdür. Hayatınızda bunu yaptığınız anlar mutlaka olmuştur. O tutkulu halinizi bir hatırlayın. Uzaktan bir bakın bakalım neden aldınız bu kararı ve hayatınızdaki hangi döneme damgayı vurdunuz?  Hangi süreci değişime soktunuz?

Bugün de siz aynı sizsiniz hatta daha önceki süreçlerden daha deneyimlisiniz. Bugüne geldiğinizde neyin kararını alma durumunda olursanız olun içinizdeki niyetinize bakın. Bunu önce kendiniz yapın daha sonra da çevrenize aktarın. Aktarın ki onlar da içlerindeki niyetlerini bilip doğru kararlarını alasınlar.

Özellikle de birçoğunuzun evladı sınava girecek. Tam zamanıdır bu durumu anlatmanın. Dünya tatlısı yavrularınız büyük bir heyecanla, panikle o günü bekliyor. İçinizdeki kararlılığı, başarının niyetini ve bununla birlikte kalan sayılı günlerde nasıl değişebileceklerini onlara anlatın. Siz onların ilhamı olun. Deneyimlerinizi paylaşın. Pes etmemenin; asıl kararlar alındığında bir vücut bulduğunu aktarın.  Siz onların atan yüreklerindeki değişimin meşalesi olun. Korkularından aydınlığa çıkışlarına yardımcı olun. Sadece kararlılığınızla, sakinliğinizle, safi niyetinizle yanlarında olduğunuzu hissettirin. Çünkü siz bu yolları onlardan önce deneyimlediniz. Aldığınız kararların geleceğinizi nasıl etkilediğini tecrübe ettiniz.

AnthonyRobbins, Amerika’nın en ileri gelen  yaşam koçlarından biridir. Bu konuyla ilgili çok doğru bir tespiti var ve şu şekilde tanımlar der ki: ‘’BAŞARI, İYİ YARGININ SONUCUDUR. İYİ YARGI, DENEYİMİN BİR SONUCURUDUR. DENEYİM, GENELLİKLE KÖTÜ BİR YARGININ SONUCUDUR.’’

Deneyimleriniz, iyi yargılarınız, başarılarınız ve elbette kararlarınız işte tüm bular sizi siz yapanlar. Geleceğinizi oluşturanlardır…

Doğru kararlarla,sizi siz yapanlarla dolu dolu bir hafta dilerim.

 

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

PROFESYONEL KOÇ

[email protected]

763 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle