Hoşgeldiniz  

Geleceğin meslekleri

Fulya Çobanım | 25 Şubat 2018 | Yazar


İnsanlar hayatının ilk 15–20 yılında çocukluk ve gençlik dönemini yaşarlar. Bu dönemin son 3-5 yılında sıkça zihinleri meşgul eden konu, hayatını hangi mesleğin sahibi olarak geçireceğidir. Bana göre çok az sayıda insan meslekleri yeterince tanıyor. Yine çok az sayıda üniversite adayı yeteneklerini tam anlamıyla keşfetmiş durumda. Aslında meslek seçerken yapılması gereken bir çok basamak olsa da temel olan 3 basamaktan bahsedebiliriz.

MESLEĞE KARAR VERİRKEN;

  1. KENDİNİZİ TANIMALISINIZ 
  2. a) Meslek ilginizi biliyor musunuz?
  3. b) Kabiliyetinizi belirleyebildiniz mi?
  4. MESLEKLERİ TANIMALISINIZ 
  5. ÜNİVERSİTELERİ TANIMALISINIZ

Peki bu basamakları aşınca seçeceğimiz mesleği aktif olarak yapabilecek miyiz? Burada vurgulamak istediğim bir kavram var İŞSİZLİK..

Gelecekte mesleğimizi yapabilir kılacak olan şey yüksek ihtimal aranan kişi olmamızdan geçecek. İşte bu noktada en önemlisi Dil bilmek olacak. Diğer yönden bakacak olursak ise bugün olduğu gibi gelecekte de bazı meslek ve pozisyonların gözde olması bekleniyor. Gelecekte ön plana çıkacak sektörler, gözde mesleklerin hangileri olacağının bir göstergesi. Geçmişte, gıda sektörü çok fazla teknoloji gerektiren bir sektör olmamasına rağmen, günümüzde tüketicilerin hijyen standartları yüksek ortamlarda üretilmiş sağlıklı ürünleri talep etmeleri bu sektörde ileri teknolojiyi gerekli kılıyor. Dolayısıyla gelecekte gıda ve beslenme mühendisliği, diyetisyenlik mesleğinin ön plana çıkacağını söylemek hiç de zor değil. Sağlık da yıldızı parlayacak sektörler arasında sayılıyor. Estetik cerrahi, sağlık yönetimi, fizik tedavi vb. Bu yüzden meslek seçiminde ilgi ve yeteneklerimiz kadar ileride bizi bekleyen durumları da dikkate almalıyız. Herkesin sevdiği işi yapabilmesi ümidiyle…

 

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,7605
EURO 6,6750
BIST 98.383,10
ALTIN 227,9458

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle