Bundan önce yapılan Delege ve merkez ilçe başkanlığı seçimlerinde Belediye Başkanı ile ittifak halinde olan Eski milletvekili Nejat Gencan ve kendisine destek verenler, İl başkanlığına önerdikleri Eczacı Bülent Varil’in yerine Fevzi Pekcanlı’nın Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından aday gösterilmesi üzerine  aralarındaki ittifak bozuldu. Bu konuya açıklık getirmek için bir basın toplantısı düzenleyen Nejat Gencan, Bülent Varel, Yunus Saç ve arkadaşları; İl Başkanlığı seçimi konusunda açıklamalarda bulundular. Konu hakkında söz alan Gencan ilk olarak CHP’nin son seçimi ve öncesi hakkında bilgi vererek, “ geçen yıl bu aylarda başlayan 1 Kasımda son bulan bir seçim süreci yaşadık. Bu sürecin nasıl geçtiği biliniyor. 7Haziran seçimlerinde dört parti parlamentoya girdi. İktidar partisi karşısında koalisyon yapılması gündeme geldiği dönemde MHP’nin kimseyle koalisyona yanaşmaması AKP’nin ekmeğine yağ sürdü. Daha sonra gelişen terör olayları AK partiye tekrar iktidara taşıdı. Halk AKP iktidar olmazsa terör artar istikrar bozulur inancına kapıldı. Çoğunlukla iktidar olan AKP korkarım ki önümüzdeki yıl Başkanlık sisteminin gelmesini isteyebilir. Bu günlerde Türkiye’nin CHP’ye en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemi yaşıyoruz. CHP’nin başarılı olması için tüm örgütlerimizle gayret sarf ediyoruz. Seçimde el ele vererek CHP’nin Edirne’de en çok oy almasını sağladık. Bu başarıda parti örgütlerimiz ve belediye Başkanımız üstün gayret sarf ettiler. Seçim sonrası yaptığımız toplantılarda parti örgütlerinin daha etkin olması için toplantılar yaptık. Belediye Başkanı ile yakınlaşmamızda bizleri uyaranlar Belediye Başkanı Recep Gürkan’a güvenemeyeceğimizi söyleyenler oldu. Bunun yanında birlikte olmanın yararlı olabileceğini savunanlar da oldu.

GENCAN, parti örgütleri kişilerin denetiminde olamaz”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada bazı dostlarımızı kaybettik, bunun yanında da yeni dostlar kazandık. Bu görüşmeler 1 Kasım seçimlerine kadar sürdü. Delege seçimlerinin bir bölümü 1 Kasım seçimleri öncesi yapılmıştı . Kalan ilçelerin ve mahallelerin seçimlerine 1-Kasım sonrası devam edildi. 6 Haziran sonrasında merkez ilçe kongresi noktalandı.

O güne kadar Belediye Başkanı ile birlikteliğimizde bir sorun yaşamadık.

İL KONGRESİ GÜNDEME GELDİĞİNDE BAĞLAR KOPTU 

İl kongresi aşamasına gelindiğinde aramızda sorun çıktı. Bu arada şunu da belirtmek isterim, biz bu yola çıkarken siyasi pazarlık yapmadık. Belediye Başkanı ve çevresindekiler bizden farklı düşünmüş olacaklar ki, aramızdaki bağlar zedelendi. İl Başkanlığı pazarlığı için yola çıkmadık . Sadece partimiz içindeki bölünmüşlüğe engel olmak istedik. Bu arada Edirne’deki belediye başkanları arasındaki kavganın, yeni seçilen milletvekillerinin tavırları bizce hoş görülen şeyler değildi.

Bunların ortadan kalkmasını düşündüğümüz için birlikte olduğumuzu ifade ettik. İl Başkanı seçimi aşamasına gelindiğinde il başkanlığı için adı geçen Bülent Varel’in aday olmasını doğru bulmadıklarını ifade etmesi sonrası Başkan’ın bize tavrı değişti. Son olarak 19 aralık Cumartesi günü Belediye Başkanımız ve milletvekili ile birlikte olduğumuz bir toplantıda Belediye Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Ediz Ün arasında tercih yapacaklarını,adaylıkta Fevzi Pekcanlı için karar vereceklerini açıklamaları üzerine biz de kendilerine bundan böyle birlikte hareket edeceğimizi bildirdik. Bu kararımız kendi çıkarımız için verilen bir karar değildir. Bana Belediye Başkanımız “ Gel sen partide ağabeylik yol göstericilik yap” diye teklifte bulunduğu için bu işe girdim. Bana bu teklifi getiren kişinin sözüne güvenmem gerekirdi, ben de buna inandım. Benim için siyasette söz önemlidir. Bu kırgınlık sonucu yapılan bir toplantı değil, biz önce partimizi düşünüyoruz. Bundan önceki belediye başkanı ile de örgüt ve belediye başkanı arasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle mücadelemiz oldu. Bundan böyle de belediye başkanlarının örgütleri belirleme girişimlerine karşı mücadelemiz devam edecektir. Partimizde öyle durum oluştu ki şimdiden daha 2019 seçimlerini hesap edenler var. Aslında bu tarihten önce tekrar örgüt seçimleri olacak. Seçimden yeni çıkmış bir partide dört yıl sonrası yapılacak milletvekili ve belediye başkanlığı seçimini düşünen varsa bu partide sıkıntılar bitmez. Bu görevler kalıcı ve meslek değildir. Halkın desteği ile devamı sağlanır.Koltuklar insanları çok değiştiriyor iyi ki belediye başkanı olmamışım.

KİMSENİN ARKASINDA VE YANINDA DEĞİLİZ  

Şu anda iki İl Başkanı aday adayımız var. Bu adayların toplantısına katılmadım ikisini de onaylamıyorum.

Bu adayların birilerinin adamı olduğu yolunda iddialar var. Kısaca bir yanda Keşan Belediye Başkanı ve arkasında bir milletvekili, diğer tarafta Recep Gürkan ve arkasında bir milletvekili olan bir kavga var.

Biz bu kavgada taraf olmak istemiyoruz. Biz partimizin geleceğini düşündüğümüz için bu açıklamaya gerek duyduk. Bu bizim şahsi kanaatimiz değil, partimizde böyle bir beklentisi olan yüzlerce arkadaşımız var.

Yeni bu toplantıda birilerine gözdağı vermek, birilerine seçimi kaybettirmekten ziyade, partimizin geleceğini dikkate alarak düzenledik” Diye konuştu. Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz