“Yunan ve Bulgar vatandaşlarla iyi komşuluk ilişkilerimiz devam edecek”

2019 yılının ilk Basın Toplantısını Edirne Belediyesi Kent Ormanı Kahvaltı Salonu’nda gerçekleştiren Gürkan,  afiş tartışmasında Geçtiğimiz 15 gün içerisinde Edirne’de iki tane tezat yaşandığına dikkat çekerek; “Edirne Belediyesi olarak Yılbaşından önce şehrin çeşitli yerlerine astığımız, Türkçe, Yunanca ve Bulgarca afişler nedeniyle büyük tebrikler aldık. Herkes bizi tebrik edip kutladı. Bu ekonomik krizde ülkemize alışverişe gelen Yunanlı ve Bulgar vatandaşlar çok memnun. Sizleri tebrik ediyoruz dediler. Bizde çok mutlu olduk. Aynı zamanda bu afişler hem Bulgaristan’da hem de Yunanistan’da sosyal medyada “titi” oldu. Bizim için önemli olan bu konudan esnafımızın da çok memnun olmasıydı. Edirne’ye özellikle yılbaşı olması nedeniyle bu afişlerin de katkısıyla akın akın Yunan ve Bulgar vatandaşlar alışverişe gelmeye başlamıştı. Bu herkes için sevindirici bir durumdu. Yılbaşından 1-2 gün sonra aynı afişler nedeniyle bu sefer eleştiri almaya başladık. Yunanca ve Bulgarca afişlerde Edirne’nin adı niye Edirne diye yazılmamış şeklinde eleştiriler aldık. Bunun bir dil bilimi ve tarihi boyutu var. Herkes biraz dil bilimini araştırırlarsa bunun böyle yazılması gerektiğini bileceklerdir. Özellikle gülümseyerek karşıladığım konu; Bizi 1 hafta önce tebrik ederek haber yapan siteler ve yayın organları, 1 hafta sonra bu defa eleştiren haberler yapmaya başladı. Batığımızda bu Edirne’de yeni bir olay değil. Edirne Belediye Başkanının kim olduğu ve geçmişi beli. Bugüne kadar Belediye Başkanlığında, Milletvekilliğinde, kamuda yaptığı görevler, duruşu ve tutumu belli. Cumhuriyetçiliği, Devletçiliği, Atatürkçülüğü ve Milliyetçiliği belli. Bu durum hakikaten şaşırtıcı. Kendini bilmez ve bazı zavallılar bir takım şeyler yazmışlar. Ben bunları çok önemsemiyorum ama, Edirne’yi bilmeyen, Edirne’nin tarihsel ve coğrafi yapısı hakkında bilgisi olmayan bazı meczupların ortaya attıkları ile üzülecek değiliz. Biz yine Yunan, Bulgar vatandaşlarla iyi komşuluk ilişkilerimizi sürdüreceğiz.”dedi.

Bu afişlerle Türk vatandaşlarına değil Yunan ve Bulgar vatandaşlarına hitap edildiğini belirten Gürkan; “Bu aklı evvel arkadaşlar Edirne’nin tarihsel geçmişini bir incelesin. Edirne’nin tarihinde 12 tane ismi vardır ve bu şehir bugünkü kimliğine o 12 isimden aldığı kültürlerle ulaşmıştır. Ben şu anda Edirne Belediye Başkanı olarak bu şehrin 8300 yıllık geçmişinin de sorumluluk ve sahipliğini yapıyorum. Onları red mi edeceğiz.? Yok mu sayacağız.?Ama, söz konusu Misak-ı Milli sınırları ise herkes haddini bilecek. Onu bizden daha çok kimsenin savunamayacağını ben biliyorum.” Dedi.

Medyada bu tür olumsuz haberlerin çıkmasıyla beraber Edirne’de Yunan ve Bulgar turist sayısında geçtiğimiz hafta büyük bir azalma yaşandığına da değinen Gürkan; “Buradan esnaflarımıza da biraz sitem etmek istiyorum. Belediye Başkanınız bu mücadeleyi sizler için yapıyor. Buna en çok sahip çıkması gereken sizlersiniz.  Eğer biz bu mücadeleyi yapmıyor olsak Edirne’deki ekonomik kriz ile ülkedeki ekonomik krizle eş değer olur. Bunu görmek lazım.” Dedi.

Bundan yaklaşık olarak 1 yıl önce  Edirne Valiliği ile beraber, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda bir karar alındığına ve bu kararda, Özellikle Bulgar ve Yunan turistler için bir şikayet whatsapp hattı kurulduğuna dikkat çeken Gürkan; “Edirne Valiliği, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi, bu Whatsapp hattından Yunan ve Bulgar vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendirsinler. Her kurum da kendi yetkileri kapsamında da çözümleri geliştirsin. Bununla ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz afişler yaptı. O afişler geçtiğimiz hafta sonuna kadar (Yani bu “Adrinapolis” meselesi çıkana kadar), dükkanların camlarında, sosyal medyada, orada burada her yerde vardı. Bu olay çıkınca hafta sonu bu afişlerde apar topar bir toparlanma oldu. Bunda ne kaçınılacak ne de saklanacak bir şey var. Bunları da suçlama anlamında söylemiyorum. Bakın biz yaptık ama, onlarda yaptı anlamında da söylemiyorum. Doğru bir örnek olması anlamında gösteriyorum.” Dedi.

Özellikle soysal medya trollerinin bu konuyu seçim dönemine denk getirerek, garabet yaratmak çabalarından dolayı samimi duygularla üzülen vatandaşlarımız varsa, onların da üzüntülerine ben de üzülürüm. Burada bir kasıt yok. Böyle bir amaç ta yok. Kimse kusura bakmasın ama, savunma gerektiğinde, kimlerin geçmişte nasıl savunduğu, tarihi vesikalarla ortadadır. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl kurulduğunu ve nasıl yaşatıldığını en iyi bilen insanların yaşadığı bir bölgenin çocuklarıyız. Balkan ve Balkan kökenli insanlar, geçmişte Anavatanın korunması yaşatılması ve işgalden kurtarılması için en çok cefayı çeken insanlardır, en çok zulme uğrayan insanlardır. Bu şehrin, hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, hangi etnik kökenden olursa olsun, her bir bireyi devletçidir, Türk Milliyetçisidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını canı ve kanı pahasına sonuna kadar savunacak insanlardır.  Atatürk’ün ilke ve devrimlerini sonsuza kadar yaşatan insanlardır.” Dedi.

 

 

“Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini emanet ettiği, evlatlarımız için bir çok şey yaptık yapmaya devam edeceğiz.”

2019 yılının ülkemizde çocuk ve kadın haklarının korunduğu ve geliştiği, çocuk tacizlerinin, istismarının , tecavüzlerinin, kadın istismarının, tacizlerinin ve tecavüzlerinin olmadığı bir yıl olmamasını temenni eden Gürkan;  “Bu konuda en iyi illerden birisiyiz. İlimizde, çok şükür bugüne kadar  böyle şeyler duymadık. Edirne Belediyesi ilk günden bu yana kadın haklarının, kadın eşitliğinin ve kadına karşı yapılan her türlü ayırımcılığın, hep karşısında olmuştur. Kadın haklarının savunucusu ve geliştiricisi olma yolunda emin ve kararlı adımlarla, kadın örgütleriyle beraber yürümüştür. Bundan sonra da yürümeye devam edecektir. Yine aynı şekilde varlığımızın en değerli kısmı olan evlatlarımız, çocuklarımız, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini emanet ettiği, evlatlarımız için bir çok şey yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Özellikle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, tanınması ve gariban çocukların da tıpkı diğer akranları gibi, eşit bir şekilde eğitimin her olanağından yararlanmaları en büyük hedef ve gayelerimizden birisidir.” Dedi.

Ocak ayı içerisinde açıklanacak olan seçim beyannamesinde çocuklar için yeni projelerin yer aldığına dikkat çeken Gürkan; “Edirne’de Edirne Belediyesi başta şahsım olmak üzere, çalışma arkadaşlarımın tümü, çocuk şiddeti, çocuğa istismar, kadın şiddeti, kadına istismar, kadınların öldürülmesi gibi bütün insan hakları konularında mağdurların yanındadır. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz