Hoşgeldiniz  

Gürkan; “Kırkpınar hiçbir zaman Ağasız kalmamıştır.”

admin | 11 Mayıs 2018 | BÖLGE, Genel, SPOR, yaşam A- A+

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısı ile Erken seçimi gerekçe göstererek Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Eylül ayına ertelenmesini talep eden 657.Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin;  “Güreşler istediğim tarihe ertelenmez ise Ağa olarak güreşlere katılmayacağım” demişti.  Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’in bu açıklamalarından sonra gözler Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vereceği cevaba çevrilmişti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı açıklamada;  “insanlar görüşlerini ve önerilerini belirtebilir. Buna saygı duyarız ama Kırkpınar’ın gelenekselliğini zedeleyecek hiçbir şeye de izin vermeyiz. Sevgili ağamız görüşünü belirtmiştir, katılıp katılmamakta onun tercihidir. İnsanların tercih yapma hakkı vardır. Kırkpınar bu yıl da Temmuz ayında (9-15 Temmuz)  yapılacaktır. Kırkpınar Hiç ağasız kalmamıştır.”dedi.

“Paranın tamamı ödenmez se  “Yeni Ağa”  için  önümüzdeki hafta ihaleye çıkacağız”

657.Kırkpınar Ağalık ihalesini Çetin’in 1 Milyon 522 bin lira ile alan Edirne’li girişimci Ahmet Çetin’in ağalık parası ile ilgili kalan bakiye konusunda da açıklama yapan Gürkan; “Önümüzdeki hafta süre doluyor. Eğer paranın tamamı ödenmez se yeni bir ağa arayışı için yeni bir ihaleye çıkacağız” dedi.

Yağlı Güreşlerin  “15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini Anma Günü’ne denk gelmemesi için 2-8 Temmuz tarihleri arasına aldıklarını ifade eden Gürkan;  “Bu sefer de Erken Seçim oldu. Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri de 8 Temmuz’a denk geliyor ve aynı gün olmaz. O yüzden Valilik ve Güreş Federasyonuyla da görüşüp 1 hafta sonra ya  9-15 Temmuz tarihleri arasında yapılmasını uygun gördük. Kırkpınar’ın bu yıl 657. Sini yapacağız. 656 yıldır Mayıs ve Haziran’da yapılıyordu. Son 40 yıldır da Haziran sonu ve Temmuz başında yapılıyor. Dolayısıyla insanlar görüşlerini ve önerilerini belirtebilir. Buna saygı duyarız ama Kırkpınar’ın gelenekselliğini zedeleyecek hiçbir şeye de izin vermeyiz. Sevgili ağamız görüşünü belirtmiştir, katılıp katılmamakta onun tercihidir. İnsanların tercih yapma hakkı vardır. Kırkpınar bu yıl da Temmuz ayında (9-15 Temmuz)  yapılacaktır.”dedi.

 

1092 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle