Belediye meclis Salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan gündemindeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. İlk olarak şoförlerle ilgili uygulama konusuna değinen Gürkan, “  2016 yılında çalışma ruhsatı yenilenecek olan 234 adet “ M” plaka minibüs araca 513 adet “ T” plaka tehditli taksi. 299 adet “ S” plakalı servis aracı sahipleri ve şoförlerinden uyuşturucu madde kullanmadıklarını dair son bir ay içinde aldıkları rapor, cinsel saldırı, çocuklara cinsel istismarı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden alıkoyma, alkol ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle trafiği tehlikeye düşürme, uyuşturucu madde imal ve ticareti ve bu maddeleri kullanmak gibi suçları işlemediğine dair adli sicil kaydı istenecektir.

RECEP GÜRKAN

 

 

 

 

 

 

Bu suçları mahkeme kararı ile kesinleşmiş olanlar, affa uğramış olsalar dahi Edirne Belediyesi sınırları içinde ticari “M” , “T “ ve “S” plakalı araçları satın alamayacak ve şoför olarak da kullanamayacaklardır. Diğer taraftan Edirne Belediyesi ulaşım hizmetlerince sürücü kartı belgesi düzenlenecek. Şubat ayı içinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerinde de destek istenerek, zabıta ekiplerimizce tüm araçlar kontrol edilecek şoför kartı bulunmayan araçların çalışmasına izin verilmeyecektir. Çalışma izni bulunmayan araçlara para cezası kesilecek,60 gün içinde araçları otoparka çekilecektir.  Şoför esnaflarımız çok önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor.Onlar güvenilir insanlar. Fakat her meslekte olduğu gibi onların arasında da çürük elmalar çıkabiliyor. Bu kişilere karşı suçlama değildir. Bu çürük elmaları ayıklayabilmek adına yapılan bir uygulamadır. Ben tüm şoför esnaflarımıza takdirlerimi sunuyorum. Büyük anlayış gösterdiler bu uygulamaya destek verdiler” dedi.

EDİRNE EN ÇOK ATIK TOPLAYAN İL

Edirne Belediye Başkanı konuşmasının devamında” TÜİK verilerine göre Edirne’nin Türkiye’de en çok atık toplayan il konumunda olduğunu belirterek. “ dünya’da kişi başına ortak toplama oranı 1.2 Kg Edirne’de geçen yıl toplanan atık oranı 1.81 Kg olarak belirlendi. Bu değerler ortak çalışma sonucu sağlanabildi. Bu başarıda çevreye duyarlı olan Edirne halkının da büyük payı vardır. Halkımızı da buradan saygı ile selamlıyorum. Bu çok önemli bir başarıdır çevreye karşı duyarlılığı gösterir.

ATIK SU ARITMA KONUSUNDA SINIFTA KALDIK

Atık toplamada başarılı olmamıza rağmen, Atık su aratma konusunda Edirne’miz sınıfta kaldı. Atık su deşarjında Edirne’nin yıllık ortalaması kişi başı 151 litredir.  Bu atık suyun ancak %3’ünü aratarak deşarj edebiliyoruz. Diğer bölümü hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmadan nehirlere karışıyor. Şehrimizin kurulduğundan bu yana atık sular nehirlere akıtılmış. Bu çevreyi kirletmenin yanında Edirne açısından utanılacak bir durumdur. Bunun için ne yapmalıyız son günlerde belirtildiği gibi 10 Ocakta yapılacak referandumu gündeme getiriyoruz. Bu referandumun maddelerinden biri atık su sorunu. Bu konuda çok geç kalmış durumdayız. Paşa çayırı semtinde 64 dönümlük bir alan ayrıldı. Biyolojik arıtma tesisimizin tüm çalışmaları tamamlandı. Proje ve finansmanı hazır durumda. 10 Ocakta yapılacak halk oylamısında diğer üç yatırımla birlikte içme suyu şebekesinin tamamen, kanalizasyon şebekesinin 52 kilometresi korunarak, kalan bölümünün tamamen yenilenmesi, 29 bin 900 metre olan yağmur suyu hattına yeni hat ilave edilmesi projelerini etap etap mı ya da dördünün birden mi yapılması konusunda referandum yapacağız. Bunlar ciddi yatırımlardır. Sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Edirne’de 1934 yılında kurulan bir içme suyu şebekemiz var. Bunlara belli zamanda 100 kilometre yeni bağlantılar yapılmış. Kullanılan su boruları bugün özelliğini yitirmiş insan sağlığı açısında tehlikeli duruma gelmiştir. Biz 600 kilometrelik su şebekesini tamamen değiştirmek istiyoruz. Bu sağlandığı takdirde 50 yıl sıkıntı yaşanmayacak. Bazı yerlerimizde borular yetersiz kalıyor. Biz Edirnelilere çeşmeden içme suyu sağlamak istiyoruz. Bu proje bir ay içinde tamamlanacak.590 bin metrelik içme suyu şebekesini komple yenileyeceğiz. Biz hizmeti yapmak için şehrin tümünün yıllarını kazmamız gerekir. Diğer yandan Edirne’de 600 kilometre dolayında kanalizasyon hattımız bulunuyor. Bu kanalların bazıları yağmur suyu toplama kanalları ile birleştirilmiş. Bazı sokaklarda kanalizasyon şebekeleri çakışmış, yağmurlu havalarda bazı yerlerde kötü kanalizasyon kokuları yayılıyor. Biz bu hatları birbirinden ayıracağız. Biz birleşik olan hatları iptal edeceğiz.

519 kilometrelik kanalizasyon hattı yapmış olacağız. Şu anda 30 kilometre yağmur suyu toplama hattımız bulunuyor. Dere yatıklarında ciddi sorunlar yaşıyoruz. Karaağaç mahallesinde yağmur suyu toplama hattı yok. İlk olarak kanalizasyon yapılması gerekiyor, onun üzerine yağmur suyu daha üzerine ise içme suyu hattı yapılması gerekiyor.10 Ocakta yapılacak referandumda halkımıza diyeceğiz ki bu hizmetlerin tümünün yapılması uzun sürecektir. Ve yollarda sorunla olacaktır.       Bunların bir arada yapılması gerekir. Biz sokakları bir kez kazarak üç hizmeti birden tamamlamak amacındayız.  Bu çalışmalar üç yıl sürecek, sokaklar delik deşik olacak. Biz bunu bölüm yapmak istiyorum ilk olarak kentin yüksek semtlerinde başlayacağız Buradaki hizmetin tamamlanması süresince bu sokaktaki araçlar sokağa giremeyecek. Bu çalışmalar tamamlanınca üst yapı bitmesini beklemeyeceğiz. Tüm hizmetleri tamamlayıp oradan ayrılacağız.

Bunu yapmamız için halkımızdan destek istiyoruz. Referandum için mahalle muhtarlıklarına sandıklar konularak. Her yaşta olan oy kullanabilecek tek bir oy pusulası olacak. Tüm şebekelerin tümüyle yenilenmesi birden mi yapılsın veya yapılmasın konusu için artı eksi diyecekler. Bilindiği gibi akıllı belediye başkanları üst yapı akılsız belediye başkanları ise üst yapı yaparlar. Ben alt yapı yapacağım Edirne için canımız feda olsun. Yeter ki Edirneliler rahat nefes alsınlar. Bu tür alt yapıların seçimi etkileyeceği kanısından değilim. Havsa ve Babaeski belediye başkanları kazı yapıldığı zaman seçime girdi %57 oy aldılar. Bizim seçimle ilgili derdimiz yok” diye konuştu.

Gürkan hava muhalefeti ve gelmesi muhtemel kar için gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “ bu yönde sıkıntımız olmayacaktır” dedi .

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz