CHP Genel Merkezi tarafından Edirne’de yeniden CHP’nin Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Edirne otoyol gişelerinde yüzlerce Edirneli ve partili tarafından karşılandı.

CHP’nin Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan yüzlerce Edirne’li tarafından Otoyol gişelerinde meşalelerle karşılandı. Edirne gişelerinde Edirneliler tarafından meşaleler, davul ve zurnalarla halay çekilerek karşılanan Gürkan, metrelerce kuyruk oluşturan konvoyla halkı selamladı.  2014 Yerel seçimlerinde aynı otoyol gişelerinde karşılanan Gürkan’ın bu defa çok büyük bir kalabalık tarafından karşılandığı gözlerden kaçmadı.

CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan a karşılama…

Posted by Necmi Engin on Friday, 7 December 2018

 

Zaman zaman otoyol trafik akışında yoğun kalabalık nedeniyle aksama yaşandı. Trafik ekipleri yolun araç trafiğinin akışı sağlamakta güçlük çekti. Başbakan gibi karşılanan Gürkan’a Edirneliler sahip çıkarak tam destek verdiğini bir kez daha gösterdi.

Otoyol gişelerine giriş yaptıktan sonra meşaleleri yakan parti üyeleri ve Edirneliler Recep Gürkan’ı tebrik etmek için izdiham yarattı.  Başkan Gürkan daha sonra onu karşılamaya gelen yüzlerce araçtan oluşan konvoyla şehir merkezine İl Başkanlığı önüne hareket etti.

CHP Edirne İl Başkanlığı önünde özel olarak kurulan platformdan yüzlerce Edirneli’ye hitap eden Gürkan’a,  Süloğlu Belediye Başkan Adayı (Mevcut Başkan) Mehmet Ormankıran, Havsa Belediye Başkan Adayı (Mevcut Başkan) Oğuz Tekin, Uzunköprü Belediye Başkan Adayı (İlçe Başkanı) Özlem Becan, Meriç Belediye Başkan Adayı Erol Dübek ve İl Başkanı Fevzi Pekcanlı eşlik etti. Gürkan, sahnede bulunan Belediye Başkan Adaylarıyla tek tek kucaklaşıp onları tebrik etti.

DAVET

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan
bu memleket, bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benziyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu dâvet bizim….

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim…   (Nazım Hikmet)

Nazım Hikmet’in “Davet” şiirini okuyarak Edirnelilere seslenen Gürkan; “5 yıldır büyük bir onur ile yürüttüğüm Edirne Belediye Başkanlığı’na, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve parti Meclis’imizin onayı ile yeniden aday gösterilmenin gururunu yaşıyorum. Bugün ise beni yalnız bırakmayarak karşılamaya gelen tüm Edirneli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.  Bir hayali olmalı insanın, ama onun peşinden koşacak cesareti de olmalı. Bizim hepimizin, hepinizin bir hayali var. O hayalin ismi Edirne, Süloğlu, Havsa, Uzunköprü, Meriç ve ardından geliyor.  Keşan Enez İpsala, Lalapaşa… Kısacası hepimizin birlikte Edirne’sini yaratmak için ayırımsız, kimsenin siyasi görüşüne bakmadan, inancına, diline, dinine bakmadan, kimsenin sosyal ve toplumsal statüsüne bakmadan, yaradılanı severim

yaradandan ötürü diyen bir Mevlana gibi, Yunus Emre gibi kollarımızı, kucağımızı, yüreğimizi, bu güzel ülkenin her bir ferdine, yaşayanına ve her bir nefes alanına sonuna kadar açmak için buradayım. Herkesi kucaklamak için buradayız. Bu şehrin her karış toprağında kardelenler açtırmak için buradayız. Yurtlarda kimsesiz kalmış garibanın, sığınmak zorunda kalan sapık düşüncelilerin tacizine uğrayan gariban çocuklarımız için buradayız. Duyarsızca ve vahşice insanlıktan nasibini almadan kadına şiddet uygulayan, tecavüz eden ve öldürenleri önlemek için buradayız.

“Bizim bu ülkenin kuruluşunda emeğimiz ve alın terimiz var.”

Mustafa kemal Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyette zenginde okula gitsin fakirde, zenginin çocuğu hangi şartlarda okuyorsa fakirin çocuğu da o şartlarda okusun diye buradayız ve tüm bunları sizlerle, kadınlarımızla, çocuklarımızla, gençlerimiz ve yaşlılarımızla birlikte yapacağız. Edirne Atatürk’ün çizmiş olduğu muhasır medeniyet çizgisinden asla ve asla ayrılmadı ve asla ayrılmayacak. 31 Mart’ta baharı hep beraber karşılayacağız. Baharın o güzel kokularını ve rengarenk açan çiçeklerini karanlıkları aydınlığa çevirerek yeniden açtıracağız. Bugün itibariyle Edirne’mizin, bu güzel şehrin her bir köşesinde çalışmaya başlıyoruz. İnanıyorum ki düne kadar yaptığımız tüm tartışmalar CHP’nin kimliğine yakışır Atatürk’ün evlatlarına yakışır Bülent Ecevit’in torunlarına yakışır Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşlarına yakışır şekilde geride kaldı. Gün birbirimizi eksiltme geri çekme günü değil, biz CHP’liyiz. Bu ülkenin kurucu partisiyiz. Bizim bu ülkenin kuruluşunda emeğimiz ve alın terimiz var. Bu ülkenin her taşında toprağında izimiz ve adımız var. Biz 5 yıldızlı lüks otellerin lobilerinde kurulmuş bir parti değiliz. Biz 2 Kasım 1918’de Edirne’de meşalesi yakılan kurtuluş savaşının Kuva-i Milliye’nin kurmuş olduğu bir partiyiz. Savaş meydanlarında kurulmuş bir partiyiz. Bugün yeni bir şeyler söylemek lazım diyerek yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun yolumuz aydınlık olsun.” Dedi.

Recep Gürkan, konuşmasının ardından ,  Süloğlu Belediye Başkan Adayı (Mevcut Başkan) Mehmet Ormankıran, Havsa Belediye Başkan Adayı (Mevcut Başkan) Oğuz Tekin, Uzunköprü Belediye Başkan Adayı (İlçe Başkanı) Özlem Becan, Meriç Belediye Başkan Adayı Erol Dübek ve İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile birlikte halkı selamlayarak Edirne Belediye binasına yürüdü.

 

“Ama hiçbiri bugün Belediye Başkanları  Recep Gürkan’ı karşıladıkları kadar kalabalık olmadı…”

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Güzel Edirne’m bir çok Cumhurbaşkanını, Başbakanı bir çok lideri karşıladı ama hiçbiri bugün Belediye Başkanları  Recep Gürkan’ı karşıladıkları kadar kalabalık olmadı… TEŞEKKÜRLER EDİRNE’M” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz