Hoşgeldiniz  

Gürsel Şimşek ve ailesi İYİ Parti’den istifa etti

admin | 09 Temmuz 2018 | BÖLGE, Genel, Siyaset, yaşam A- A+

İYİ Parti’nin kuruluşunda başta Türkiye ve Edirne olmak üzere her kademesinde eşi Hatice Şimşek ile büyük emekler veren Kurucularından Gürsel Şimşek eşi Hatice Şimşek ve çocukları ile birlikte Lalezar Restaurant’ta düzenlediği basın toplantısında;  İYİ Parti’nin Edirne’de toplumun en kabul edilebilir insanların İl Başkanı ve Kurucu başkanı olması yönünde bir çalışma yapılması gerektiğini ve bu yönde çalışma yapılmadığı için başarısız olunduğunu belirterek, İYİParti’den istifa ettiğini açıkladı.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan, Çorlu’da yaşanan tren kazasında hayatını kaybeden tüm yurttaşlara Allahtan rahmet ve yaralananlara da acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Şimşek; “ 24 Haziran seçimlerinde seçimi kazanan ve yeni sistemde ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacak olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Bu arada meclise giren Başta Edirne olmak üzere Tüm Siyasi partilerin milletvekili arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.

“Bugün itibarıyla İYİ PARTİ ile olan bütün ilişkilerimi ben ve eşim kesiyoruz.”

Biz bugüne kadar yaptığımız fedakarlıklar sonucunda geldiğimiz nokta “SADECE ALDATILMIŞLIK” oldu. Bu kadar fedakarca yürüdüğümüz insanların arkasından biz kullanıldığımızı hissediyoruz. Biz bu işin içerisinde Harcandık. Bunu da itiraf etmek zorundayım. Bugün Halen Tolga Akalın ve Ekrem Demir’in görevde olduğunu görüyorum. Bu insanların olduğu bir partide, bu ilde hizmet gelmez. Bunlar sadece kendilerini düşünür. Kendileri için siyaset yapar. Meral Akşener’in de acilen Türkiye’de yeni bir teşkilat düzeni çalışması yapmaması halinde, bu partinin sonu ne yazık ki çok iyi olmayacak ve geçici sadece 1 dönemlik bir siyasi parti olmaktan öteye geçemeyecektir. Yerel seçimde de hüsranla dolu bir sonuç alacaklardır. Bu şartlarda bu insanlarla bu siyasi partide bana siyaset yapmak tamamen zul gelmektedir. Bunlarla birlikte de adımın anılmasını asla istemiyorum. Bugün itibarıyla İYİ PARTİ ile olan bütün ilişkilerimi ben ve eşim kesiyoruz. Bundan sonra İYİ PARTİ ile bu kafalar değişemediği sürece asla birlikte olamayacağız ve çalışmayacağız. MHP’den ayrılışımıza hiçbir zaman üzülmedik ve utanmadık. Yanlış yapmadık, aksine doğru yaptık.Çünkü MHP’yi bu kadar küçük konuma  düşürmek kimsenin hakkı değildir. Bu, İYİ PARTİ’yi de, ışık olarak doğmuş bir partiyi de kimsenin bu noktaya getirmek hakkı değildi.” Dedi.

“Ne oldu da İYİ Parti bu hale geldi?”   

İyi Parti Meral Akşener’le 24 Haziran seçim sürecine başladığında % 25 -% 30’luk bir bant görünüyordu.  İlk zamanlarda bu iyi tutmuştu. Türkiye genelinde herkes kendisini Meral Akşener’e bağladı. Yeterince çalışmadı. Akşener rüzgarıyla başarı elde edileceği düşünülüyordu.  Ne yazık ki o zaman içerisinde eriye eriye % 7,29’luk bir Cumhurbaşkanlığı oyuna ve % 9,96’lık bir parlamento oyuna sahip olarak bizi şaşırttı. Ne oldu da İYİ Parti bu hale geldi? Arkadaşlarımız Meral Akşener’i yalnız bıraktı. Biz bu sıkıntıları sürekli kendisine anlattık.

Biz aile olarak eşim ve ben de Sayın Meral Akşener’in daima arkasında olduk. Eşim de MHP’nin Edirne İl Kadın Kolları başkanıydı. Bu görevi istifa ederek bıraktı ve etik bir davranış sergileyerek Meral Akşener’in arkasında, onun bütün seyahatlerinde ve bütün illerde yer aldı ve o günlerde özellikle Meral Akşener’e Fetö üzerinden yapılan saldırılarda kimse onu savunamazken, toplumda onu anlatamazken bizler onun arkasında durduk ve her zaman yanında olduk.  Sayın Akşener’in her toplantısına katılıp bu süreci 2,5 yıl hep beraber götürdük.

Tabi bu süreci bizim dışımızda Edirne’den bir kişi daha yürütüyordu. Keşan’da ki Avukat arkadaşımız Mehmet Tolga Akalın. Ama ikimizin arasında çok büyük bir fark vardı. Ben MHP’de her kademede 19 yıl görev yaptım.  İl, İlçe Başkanlığı aynı zamanda 5 dönem milletvekilliği adaylığı yapmış ve 2 dönem bütün ilçelerde ve ilde Belediye Başkanlığı seçimini yönetmiş bir kişiydim. Ama Tolga Akalın sadece bu ilde toplamda son 20 yılda 12 ay görev yapmış bir arkadaşımız ve özellikle ortamı bozan, partiyi devamlı kötüleyen yapısı dolayısıyla partiden uzaklaştırılmış bir kişiydi. Ama, yollarımız kesişmiş, aynı hedefe birlikte yürüyorduk.

“Tolga Akalın ve benzeri insanlar da bütün Türkiye’de bu yanlışa imza attı.”

Meral Akşener’le yaptığımız konuşmalarda kendisine hep şunu söyledim; “Tolga beyle yol yürümeniz son derece yanlış, bu arkadaşımız sizi iyi noktalara getirmez. Her dönem her daim yapmış olduğu çalışmalarda arkadaşlarını riske atan, maceraya sokan ve yapıcılıktan çok yıkıcılığı seven bir kişilik tavır ve anlayışı olan bir arkadaşımız.” Biz bunu sürekli Meral hanıma hissettirdik. Edirne’de daha çok Avukat Tolga Akalın’la bir birlikte yürüyüş tercihi vardı. 25 Ekim 2017’de parti kurulduğunda 200 kişilik kurucu heyetin içine Avukat Tolga Akalın dahil edildi ve kendisi Trakya Bölgesinin organizasyonuna soyunduruldu. Bence Edirne ve Trakya için atılmış ilk büyük yanlıştı. O gün düğmeler tamamen yanlış iliklendi ve gömlek ne yazık ki partinin üstüne oturmadı. Bugüne kadar yapıcı siyasi tecrübesi hiç olmayan bu arkadaşımız Edirne’de Meral Akşener’in söylediği şekilde bir istişareye dayalı, toplumun tamamını kucaklayan, birleştiren bir anlayışla bir parti kuruluşu gerçekleştiremedi. Tamamen Şimşek ailesini dışlayan onların işin içinde olmasını istemeyen, küçük olsun benim olsun düşüncesinden hareketle bir parti kuruluşu gerçekleştirmeye çalıştı ve bu partiyi Edirne’de kuramadı. Tolga Akalın ve benzeri insanlar da bütün Türkiye’de bu yanlışa imza attı.  İYİ Parti, işi bilmeyen yetersiz kişiler tarafından kurdurulmaya çalışıldı.  2002’deki Sayın Tayyip Erdoğan gibi bir rüzgarın yakalanacağını düşündüler ama büyük yanılgıya düştüklerini gördüler. Edirne’de toplumun en kabul edilebilir insanların İl Başkanı ve Kurucu başkanı olması yönünde bir çalışma yapılması gerekliydi.  Ben

bunu Sayın Akşener’e ve Teşkilat Başkanı Koray beye sürekli anlattım. Dediler ki; “merak etmeyin biz anket yapıyoruz. Doğru insanlarla çalışma yapacağız” dediler. Ama böyle bir çalışma Edirne’de olmadı. Tolga bey, kafasına göre geçmişten gelen kin ve nefrete bu partiyi kurban ediyor ve bizimle görüşmüyor, tamamen eski arkadaşlarıyla bu hareketi burada kullanabileceği kukla insanlar üzerinden kurmaya çalışıyor. Çünkü kendisi ve Türkiye’de ki bütün diğer bu tip düşünen insanlar başarının artık geldiğini, bu başarının başkasıyla paylaşılmak istemediğini düşünüyor. Yani “bu başarı geliyor. Biz fazla insanı bu işin içine dahil etmeyelim ve başarı elde edilen neticelerin pastasını kendimiz yiyelim.” düşüncesi vardı. Halbuki Meral Akşener, bu işe başlarken “Ben toplumun tamamını birleştireceğim ve barıştıracağım, ben birleştirici olacağım” diyordu.” Dedi.

“İyi Parti Edirne’de doğru dürüst kurulamadı”

İyi Parti Edirne’de doğru dürüst kurulamadığını ve üye kaydının da yapılmadığını belirten Şimşek; “Üye olmak isteyenlere “Durun bakalım” dendi ve üye yapmadılar. Bunun sebebi de “üye kaydı yaparsak, Üye bazında bir seçim yapılır ve Gürsel Şimşek Milletvekilliği sıralamasında 1. seçilir” diye fazla üye almadılar. Tamamen kendi insanlarını üye yaparak bugünlere geldiler. “Nasılsa Meral Akşener var, onun rüzgarıyla biz bu işi alırız. Üye tapamaya da gerek yok” dediler. Parti binalarında oturdular, şöyle iyiyiz, böyle iyiyiz, iyi geliyoruz diyerekten inanın parti odalarında çalışma yerine geyik muhabbeti yaptılar. Saha çalışması yapılmadı. Hiçbir temsilcisi olmadan bu parti seçime gitti.” Dedi.

“Edirne’de yapılan 3 tane büyük firmanın anketinde 1. çıkmamdan rahatsız oldular.”

İYİ Parti’nin adaylık sürecini de değerlendiren Gürsel Şimsek; “Edirne’den herkes gibi bende adaydım. 21 Mayıs’ta sonuçlar açıklandığında Edirne ile hiç alakası olmayan biri Mehmet Akalın Edirne’den 1. Sırada aday gösterildi. 2. sırada Orhan bey, 3. Sırada Dilek Hanım, 4. Sırada İsmet siye bir arkadaşımız. Biz sıralamada yer alamadık.  İşin gerçeği öyle değildi. 20 Mayıs günü aslında 1. Sırada bendim. Yani bütün yalanlara, iftiralara rağmen Meral Akşener,  Gürsel Şimşek’i koymuştu. Bu arkadaşları Şimşek ailesi düşmanlığı ile bizi istemediklerini defalarca ilettiler ve özellikle Edirne’de yapılan 3 tane büyük firmanın anketinde 1. çıkmamdan rahatsız oldular. Bu Meral Akşener’in kendi ifadesidir. Bizim anket firmalarını satın aldığımız gibi iftiralara kadar işi getirdiler. Ne yazık ki aday adaylık başvurusu dahi olmayan birinin, yani Mehmet Akalın denilen arkadaşımız birden bire aday gösterildi. Bu partinin işleyişinin nasıl yanlış olduğunun bir göstergesi oldu. Biz MHP’de bundan rahatsızken ne yazık ki aynı şeyi İYİ Parti’de yaşadık.

Küçük olsun benim olsun denilen yapının başında Tolga Akalın, Mete Türkay, Ekrem Demir denilen şahıs vardır. Bakın İl Başkanının Uzunköprü’de yapılacak mitingden bile haberi olmamıştır. Bu arkadaşların hedefi Orhan Çakırlar’ı milletvekili yapmaktı. Bunu da nasıl yaparız diye çalışırken tarihi bir rezalete imza attılar. Yani  Cumhuriyet’in yetiştirdiği bir öğretmeni ne yazık ki bu işe alet ettiler. Orhan beyin hanımını 1. Sıraya yazıp daha sonra istifa ettirdiler. Bu yöntemle de gelinen noktada bugün Edirne’de İyi Parti’nin 1 milletvekili oldu. Kimse İYİ Partili olan insanlar zannetmesin ki bu parti çalışmasıyla oldu. Aslında yapılan Meral Akşener’i küçültmekti.” Dedi.

“Bizi isteyen insanlarla hizmet vermeye her zaman hazır oluruz”

Hiçbir zaman işini ve ailesini ihmal etmediğini ifade eden Gürsel ŞİMŞEK; “Siyasette insanlar uğraşırken, siyasetin mezarlığına gidiyorlar ve bir daha geri dönemiyorlar. Böyle çok arkadaşlarım var. Ben bunları gördüm.  Hiçbir zaman işimi ve eşimi ihmal etmedim. Çünkü bir gün bu gibi vefasızlıkların olacağını biliyordum. Meral Akşener bu işe başlarken “VEFA, VEFA, RİYAKAT, RİYAKAT” hepsini rafa kaldırdı. Bunlar olsaydı bugün Edirne’den en az 2 milletvekili çıkarırdık. Kendisi de en az % 20 oy alırdı. Yanlış yaptılar.  Parti benim için çok önemli bir değer ama işlerimi hiçbir zaman bozmadığım için de hayal kırıklığım sadece partide var ama işime gücüme de baktığım için kimseye de muhtaç değilim. Biz de siyasette harcandık. Ama biz anlımızın akıyla rızkımızdan kazandıklarımızın bir kısmını özel hayatımızdan kestik ve bu işe verdik. Bunu biz bir devlet hizmeti olarak gördük.  Bu arada çocuklarımızı da ihmal etmediğimiz için daha güçlü bir aile olarak yarınlarda bize değer veren bizimle olmak isteyen ve bizi isteyen insanlarla hizmet vermeye her zaman hazır oluruzBiz hep varız.”dedi.

 

1336 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,2814
EURO 5,9676
BIST 102.715
ALTIN 224,3274

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle