fikri_yalin_kose           Yıllar önce ünlü şairimiz Nazım Hikmet, güzel ve güneşli günler özlemini” Güzel günler göreceğiz Çocuklar güzel ve güneşli günler göreceğiz”  satırlarıyla ne güzel dile getirmiş.

Şiirinde herkesin özlem duyduğu güzel günler hasretini beklentisini  yansıtmış.

            Her yeni yıl yeni beklenti demektir. Bugüne kadar bekleyip bir türlü gerçekleşmeyen arzularımızın gerçekleşeceği özlemi ile yeni yılı karşılıyoruz.

2016 yılı da  böyle  özlemlerle temennilerle başladı. Beklentilerin odak noktası ise ülkemizde huzur ve güvenin sağlanması.

            Halkımızın en büyük endişesi, korkusu ülkede devam eden huzursuzluktan kaynaklanıyor.

Dileriz ülke yönetiminde söz sahibi olanlar aklı selim sahibi olurlar .    Barışın sağlanması için  ne gerekiyorsa o uğurda  büyük çaba harcarlar, devam eden terör, çeşitli illerdeki huzur ve güveni sarsacak olaylar son bulur.

            Bu arada çevremizde devam eden savaşların da ülkemize  büyük zarar verdiği kuşkusuz. Komşuda devam kardeş   kavgası bir anlamda bize de yansıyor.

Yeni yılın tüm bu olumsuzluklara sünger çekmesini  halkın güven içinde yaşayabileceği ortamın sağlandığı bir  dönem olması en büyük arzumuz. Dilerin tüm halkın bu ortak beklentisi gerçekleşir.

             CHP’DE FEVZİ FEVZİYE DÖNEMİ BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Edirne yönetiminde aynı isim  kökünden türeyen iki benzer isim yönetimde söz sahibi oldu.

            İsimlerin anlamı ise, zafer, galip ve üstün gelen, kurtuluşla ilgiyi ifade eden sözcükten  oluşuyor. CHP’de Merkez İlçe Başkanı olan Fevziye Kirezci’nın ardından geçen hafta  sonunda  yapılan il başkanlığı seçimi ile Bu kez Fevzi Pekcanlı CHP Edirne  İl başkanı oldu.

Böylece CHP’nin Edirne’de yükünü kurtuluşu, isimleriyle zaferi  galip gelmeyi ve üstünlük manasını içeren  Fevzi ile Fevziye kardeşlerimiz taşıyacak.

            Her ikisinin de işleri oldukça zor gibi görünüyor. Öncelikle Genel Merkezin de çok önem verdiği parti’de guruplaşmanın önlenmesi, birlik beraberliğin sağlanması parti sevgisinin ve ilkelerinin her şeyden üstün tutulması kolay başarılacak işler değil.

Aslında parti yöneticilerinin önlerinde iki yıl gibi zaman var.  Bu zamanı  çok iyi değerlendirmeleri gerekir.

İki yıl sonra yine bir seçim olacak. Bu süre onlar için önemli bir sınav kendilerini kanıtlamaları için fırsat demektir.

İl Başkanı Pekcanlı mazbatasını alırken çok iddialı konuştu.

Göreve başladığında bazı projelerinin olduğundan bahsetti. Bugüne kadar genellikle farklı alanlarda proje sözcüğü ile karşılaşıyorduk.

Siyasette de plan proje söyleminin girmesi ile CHP yöneticilerinin bu görevde iddialı olduğunu gösteriyor.

            Önümüzdeki günlerde özellikle de CHP Kurultayından sonra CHP’de esen rüzgarı  yapılmak istenen değişiklikleri görme imkanı bulacağız.

CHP örgütleri seçimlerin olmadığı iki yıllık zamandan istifade ederek kendine çekidüzen vermesi, parti  üyelerinin ne kadar sağlıklı olduğunu ve partiye katkılarının  ne oranda olduğunu siyasi bilinçlerinin ne düzeyde bulunduğunu  iyice irdelenmesi gerekir.

Siyasi  partilerde her zaman yeni seçilen  kadrolar yeni umut yeni beklenti  demektir.

CHP’de her zaman dikkat çeken parti disiplininin sağlanması partililerde her kafadan ayrı seslerin çıkmaması gerekir.

CHP’de   bugüne kadar devam eden  kadrolarda bu sağlanmış değil.

Partinin genel ilkelerini bir kenara atıp  herkesin kafasına göre siyaset belirleyen  partililer olduğu sürece CHP’nin  halka güven vermesi  daha da güçlenip iktidar alternatifi  olması mümkün değil.

            Bunun için önce partinin mekanından başlanmalı. Bugün CHP’nin il ve merkez ilçesinin bulunduğu yer yeterli değil.

Öyle sanıyorum ki CHP’ye  yeni bir yer bulma konusunda faaliyetler olacak.

            Onun yanında parti yöneticilerinin basın mensupları ile bağlarının güçlenmesi,  yaptıkları çalışmalarda mahalli basını haberdar etmelerinin siyasi çalışmalarının  daha geniş kesimlere  iletilmesi açısından yararlı olacaktır.

Ne yazık ki  bugüne kadar böyle bir  bağ sağlanmadı. Yeni yöneticilerin bunu dikkate alacaklarını sanıyorum.

            CHP’de bir süre daha dalgalanmanın olacağı eski ve yeni kadroların birlik ve bütünlüğünün sağlanmasının Edirne’deki yöneticilerle gerçekleşmesinin çok zor olacağı  bir gerçek.

Yıllarca partiye hizmet veren kişilerin partide yok sayılması CHP’yi büyütmez, aksine daha da küçültür.

Onların da deneyimlerinden yararlanmak partide küskünlerin yaygınlaşmasına izin vermemek gerekir.

Bunun da ancak Genel Merkez kadrolarının katkıları ile gerçekleşebilir.

16-17 Ocak tarihinde yapılacak CHP Kurultayının çok tartışmalı geçmesi bekleniyor. Şimdiden daha bunun yansımasını görüyoruz.

            Kurultayda en çok parti örgütlerinin ve partiye bağlılığın  ve parti teşkilatında görev yapanların  başkalarının etkisi altında kalmadan, hatta onları da parti  disiplinine  çekerek görevlerini güçlendirmeleri iki gün süresince tartışılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz