Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan YILDIZ, öğretmenlerin konumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada öğretmenlerin sorunları ile ilgili olarak genel merkezin talepleri doğrultusunda 10 yıldan bu yana anket yapıldığını belirterek, “ Bu yıl yaptığımız anketi daha önceleri paylaşmıştık. Bu yapılan anket sonucunda öğretmenlerimizin birçok sorunu var. Anketimize 21 bin 600 katılımcı olmuş, bunlar eğitimin neferleri, bu katılımcı meslektaşlarımızın %86’sı kredi kartı aidatı ödemelerinin asgari miktarını dahi ödeyemediklerini belirtmişler.

TÜRK EĞİTİM SEN'DEN EDİRNE AJANS'A ZİYARET (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bunu görünce gerçekten şoka girdik. Biz 24 Kasımlarda şuna tanık olduk. Bu günde herkes bize bol vaatlerde bulunur,  “size ne versek azdır” denir, buna rağmen vereni de görmedik. Biz hakkımız olanın dışında bir şey istemiyoruz.

Biz sadece çalışmalarımızın karşılığını istiyoruz. Biz ülkedeki en yüksek standart ücreti de talep etmiyoruz. Biz bu mesleği severek yapıyoruz. Biz ülkenin her yöresinde görev yapıyoruz. Bize görev verildiğinde çantamızı alır okullarda çalışırız. Bazen okul olmayan yerlerde de görev yaparız. Daha önceki yıllarda okul da yoktu. Öğretmenler inşaatlarda çalışarak okul yaptı. Ülkenin bu duruma gelmesinde en büyük katkının eğitim camiasından geldiği inancındayız.

ÖĞRETMENLER KREDİ KARTI NEDENİYLE BORÇ BATAĞINDA

Bizim amacımız ülkeyi geleceğe nasıl katlayarak taşıyabiliriz. Biz sendika olarak bunu amaçlıyoruz. Eğitimcilerimiz kredi kartının asgarisini dahi ödeyemiyorsa muhtemel olarak bugün borç batağındalar ve kapılarına haciz gelmek üzeredir.

TÜRK EĞİTİM SEN'DEN EDİRNE AJANS'A ZİYARET (2)

 

 

 

 

 

 

 

Biz halkımız arasında yaygın olan kartı kartla ödemenin öğretmenler camiasında da yaşandığını istatistiki olarak ortaya koyuyoruz.

Biz eğitim alanında faaliyet gösteren bir sendika olarak,  Edirne’de meslektaşlarımızın taleplerinin bir tanesinin karşılanacağını görüyoruz. Biz valimizin olumlu yaklaşımı sonucunda mülki amirimize Edirne’de bir kreş ihtiyacının olduğunu belirttik. Geçen yıl Edirne’de bir kreşimiz vardı.

T.Üniversitesinin bir kreşi bulunuyordu. Üniversitemiz kreş alanının teknopark yapılması nedeniyle kapandığını gördük. Üniversite yetkilileri bu kreşi başka bir alanda açamayacağını söylediler. Rektörümüz soruna olumlu yaklaşıyor.

Bu kreş sadece üniversitenin kreşi değildi. Kreş ve anaokulu diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan dar gelirlilere hizmet eden bir kreşti.

TÜRK EĞİTİM SEN'DEN EDİRNE AJANS'A ZİYARET (4)

 

 

 

 

 

 

 

Özel kreşleri çocuklarımızı gönderme imkânımız sınırlı. Aylık 800 lira isteniyor, bu fiyat saat 09.00 ile 15.00 saatleri arası. Tam güne vurulduğunda bin liralardan bahsediliyor. Memur maaşlarının ortalama 2 bin lira olduğunu düşündüğümüzde ailede iki kişi dahi çalışmış olsa kazançlarının %25’i kreş parasına gidecek.

Valimiz bu sorunu çözebilir, yasalar buna elverişli. Bunun dışında Edirne’de hiçbir tüzel kişilikte kreş yok.

MİLLİ EĞİTİMİN KREŞ YAPMA İMKANI VAR   

Eskiden PTT’nin vardı çok yararlı oldu. Bu tür kreşlerin açılması yararlı olacak ve dar gelirli ailelerin bütçelerine katkı yapacağına inanıyoruz. Milli Eğitimi bu konuda her imkânı var fiziki imkânları da mevcut.

TÜRK EĞİTİM SEN'DEN EDİRNE AJANS'A ZİYARET (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada meslek liselerimizin anaokulu öğretmeni yetiştiren bölümleri var. Onlar için de kreşler çok güzel bir uygulama alanı olacaktır.

Valimiz,  daha önce çalıştığı illerde kreş yapılmasına katkı yaptığını, Edirne’de de bunu hayata geçirmek istediğini söyledi.

Valimiz kreşin yapılması için Kurtuluş İlkokulu yanındaki Şeker Şirketine ait bir yerde kreş yapılması için talimat vereceğini söyledi. Dileriz bu uygulama ilçelerimizde de gerçekleşir” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz