Hoşgeldiniz  

Halkın kararı bu

admin | 03 Kasım 2015 | BÖLGE A- A+

fikri_yalin_kose            1 Kasım seçim sonuçlarına baktığımızda halkımız kesin kararını açıkladı. 7Haziran seçimlerinde ben yanlış yaptım kararım budur. AK Parti idaresiyle devam edilmesinden yanayım dedi. Herkes halkın bu kararına saygılı olmalı. Mademki halkımızın tercihi bu, onu yorumlayarak sebep aramak çözüm getirmez.

            Tüm muhalefet partileri suçu kendilerinde aramalı, başarının bu kadrolarla gidemeyeceğini görmeli. Bizim halkımızın değerleri onların belirlediği gibi değil. Bu partiler de siyasetlerini halkın yapısına göre dizayn etmeli.

Aksi halde günden güne eriyip gideceklerdir. Siyasi partiler iktidara gelmek için kurulur ve faaliyetlerine ona göre devam ederler. Bu partilerin önerilerini halk benimserse, kan uyumu sağlarsa başarılı olurlar.

            Bu olmadığına göre yanlışı başkalarına atma alışkanlığını bir yana bırakıp Türkiye koşullarına halkın yapısına göre siyaset yapmaları gerekir. Boncuk pazarında boncuk satılır. Sen o pazarda altın satıyorum dersen kimseyi inandıramazsın. Seçim sonuçlarına bakıyoruz.

Ülkenin batı şeridi bundan önceki seçimlere benzer sonuçlandı. Buraları ekonomik bakımından diğer bölgelere oranla daha iyi olan yöreler. Daha yoksul olan ve göç sorunu yaşayan doğu ve güneydoğu bölgelerimizde ise farklı bir seçmen profili olduğu kesinleşti.

            Özellikle Orta Anadolu ve Karadeniz bölgesi AK Partiye desteğini yine sürdürdü. Büyük kentlerde ise göç nedeniyle İstanbul’a gelenlerin bulunduğu mahallelerde yine AK Parti üstünlüğü gözlendi. Bizim ülkemizde halk kendisi değil önüne sunulanları seçmek zorunda kalıyor.

Bunda halkın doğrudan kendi temsilcisini seçiyor diye bir durum yok. Ülkemizde halkımız sadece kendi iradeleriyle köy ve mahalle muhtarları seçiyor. Milletvekili seçimlerinde birde halk kendi oyları ile doğrudan milletvekili seçme imkânı sağlanmış olsa o zaman demokrasimiz daha da kökleşmiş olacaktır.

            Liderleri ağırlığı devam ettiği sürece ülkemizde demokrasinin bir ayağı eksik demektir. Öyle sanıyorum ki, iktidar partisi AK Parti Avrupa Birliğine girmeyi de hedef alarak demokrasideki eksikleri A.B kriterlerinin bir bölümünü yerine getirecektir. Böyle olması durumunda iktidar partisinin oylarının daha da yükselmesi mümkün olabilir.

Öyle sanıyorum,  oylarıyla böyle %50 sınırında çoğunluğu sağlayan bir iktidar döneminde seçimlerde baraj sistemi gündeme gelmez. Zira bugün ülkemizde uygulanan seçim sistemi yüksek oranda oy alan partilerin yararına sonuçlar veriyor. Seçim sonuçlarına da baktığımızda bunu görüyoruz.

            Aslında ülkemizin batı bölgeleri ile orta ve doğu yöresi arasındaki bu siyasi görüş farklılığının nedenleri iyice araştırılmalı. Aynı amaçları olan insanlar neden böyle net siyasi bloklara ayrılabiliyor.Ülkenin diğer bölgelerine göre batı bölgelerinde siyaset neden farklı anlaşılıyor.Bunun ana nedeni iyice tahlil edilmeli.

Bölgemiz açısından baktığımızda iktidar ve muhalefet partili milletvekillerimiz siyasi tavırlarını bir yana koyup. Edirne yararına hizmet için kollarını sıvamalı. AK Parti milletvekili Rafet SEZEN, öteden beri siyasi konuşmalarında yumuşak uzlaşmacı bir üslup kullanıyor.

            Edirne’ye hizmet için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine hazır olduğunu herkese aynı mesafede olmaya özen göstereceğini ifade ediyor.  Bu olumlu bir yaklaşım.

            İdarecilikte, önemli bir kurumun başında olmanın deneyimi ile Edirne’nin hizmet olarak Rafet SEZEN’den çok yararlanacağını umuyorum.

            Bunu sağladığı takdirde AK Partisi Edirne’de başarı grafiğini daha da yükseltebilir. Böylece mahalli seçimlere daha güçlü olarak girer. Seçim sonrası SEZEN’in konuşmasında partililerin talepleri dikkat çekiciydi. Bazıları “ Belediye” diye önerilerini ilettiler.

Bu ancak SEZEN’in Edirne’ye yapacağı hizmet ile gerçekleşir. Edirne halkının yapısını çok iyi tahlil eden ve her görüşten insanlarla mesaisi olan AK Parti milletvekiline önümüzdeki yıllarda önemli görevler düşmektedir. Bunun bilinci ile hareket etmesi halinde ismi unutulmazlar arasında yer alır.

            Az oy alması nedeniyle AK Parti belki Edirne’ye gereken hizmette direnebilir. Bu çemberi kırmak Edirne’de iktidarın TBMM’de temsilcisi konumunda olan Rafet SEZEN’e düşmektedir. Siyaset sonbahar havası gibidir.

Başarı da başarısızlıkla birlikte yürür. Özellikle Trakya halkı kendisine hizmet edenleri unutmaz. Örneğin rahmetli İlhami ERTEM’in Edirne’ye yaptığı hizmetleri unutulmamıştır. Yine rahmetli Edirne Valimiz, Fahri YÜCEL’e aradan uzun süre geçmesine karşın Edirnelilerin unutulmazları arasına girmiştir.

            İktidar partisi ve onun temsilcisi Rafet SEZEN’in tüm bunları dikkate alarak Edirne’ye hizmet için seferber olacağına inanıyoruz, bunun beklentisi içindeyiz. Şu anda ülkede huzur ve güven isteyen herkes halkın sandıkta verdiği karara saygı duyması ona göre vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerekir.

Demokrasinin gereği de budur. Kimse “ayağım kaydı, bu sonuçları beklemiyorduk, başkaları yanlış yaptı” gibi gerekçelerin arkasına sığınmamalı. Halkın verdiği karar bu. Bundan sonra verilen sözlerin, vaatlerin yerine getirilmesini bekleyeceğiz. 7 Hazirandan bu yana geçen sürede ekonominin ne duruma geldiği ortada. Ekonominin tekrar rayına oturması çarkların dönmesi hepimiz için yararlı olacaktır. Seçim sona erdi.

            Siyasi partiler arasındaki tartışmalar bundan böyle TBMM’de olacak. Bizler hangi partiye mensup olursak olalım dostça ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Edirnelilere yakışanın da bu olduğu kanısındayım. Yapılan seçim sonucunda milletvekili olmaya hak kazanan tüm milletvekillerimizi kutluyoruz.

Ankara’ya gittiklerinde bir ayaklarının Edirne’de olacağına inanıyoruz. Zira Edirne’nin onların desteğine çok ihtiyacı var.

Özellikle İktidar Partisi Milletvekili Rafet SEZEN, Edirne’ye kol kanat germeli. Bu görevinde başarılı olması için biz mahalli basına da  önemli görevler düşüyor. Bu konuda sorumlu davranmak zorundayız. Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

678 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle