Hoşgeldiniz  

Hasta hakları konusu gündeme taşındı

admin | 05 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Edirne Sağlık  Müdürlüğünce yapılan açıklamada Hasta hakları; hasta ile sağlık çalışanları arasında bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan sorunların çözümü, sağlık çalışanlarının hastaya ve hastanın sağlık çalışanlarına karşı görev ve sorumlulukları bilmesi, daha iyi sağlık ortamı için hasta ve sağlık çalışanlarının birlikte sahip çıkması gereken haklar olduğu belirtilerek, “Hasta iletişim birimleri özel ve tüzel her kurumda bulunmakta olup, vatandaşları bu birimlere şikayet ve önerilerde bulunabilecekleri bilgilendirilmesi verilmektedir. Bu birimlerde çözülemeyen şikayetler İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kurulan kurulda görüşülüp, sonuca bağlanmaktadır. Kurulda alınan kararlar ilgili birimlere iletilmektedir. Kurul 15 günde bir toplanmakta olup burada şikâyet ve öneriler görüşülmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü Hasta İletişim birim kurul üyeleri ;  İl Hasta İletişim birim koordinatörü, Bağlı birimlerin hasta iletişim birim sorumluları, Tüketiciler Derneği üyesi, Valilik tarafından görevlendirilen  sivil vatandaş ve şikayet edilen  personelin üyeliği varsa sendika temsilcisinden oluşmaktadır.

Hasta hakları konusu gündeme taşındı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bir sağlık kuruluşuna, sağlık hizmeti almak için başvuran herkesin;

Sağlık Hizmetlerinden Faydalanma , Bilgilendirme ve Bilgi İsteme, Sağlık Kuruluşunu ve Personelini Seçme ve Değiştirme, Mahremiyete Saygı Gösterilmesini isteme, Bilgilerin Gizli Tutulmasını talep etme, Tedaviyi reddetme veya rıza gösterme, Dini Vecibeleri Yerine Getirebilme hakkı,  İnsani Değerlere Saygı Gösterilmesi hakkı, Ziyaret ve Refakatçi Bulundurma hakkı ve Herkesin, sağlık kurum ve kuruluşlarında güvenlik içinde olmayı bekleme ve bunu isteme hakları vardır.

Hasta hakları konusu gündeme taşındı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bu Hasta Haklarının amacı ‘’İnsan Sağlığının yüksek düzeyde korunmasını’’ ve Sağlık Hizmetlerinin yüksek kalitede verilmesini sağlamaktır. Haklar vatandaşların ve sağlık tedavisinde payı olanların hem görev hem de sorumlulukları ile ilişkilidir.

Kişi sırf insan olması nedeniyle toplumdan, devletten, sağlığının korunmasını, gerektiğinde tedavi edilmesini, iyileştirilmesini isteme ve sağlığını sürekli geliştirebilmesi için toplumun sağladığı olanaklardan yararlanabilme hakkına sahiptir. Kişinin sağlığını kaybettiğinde sağlık hizmetinden tam olarak faydalanmasını sağlayan hasta hakları uygulaması T.C. Anayasası, milletlerarası antlaşmalar, kanunlar ve diğer mevzuat ile teminat altına alınmış bulunan hakları ifade etmektedir” deniliyor.

 

 

 

814 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle