Kapak.cdr

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 5 yıllık görev süresi boyunca Edirne’ye kazandırdığı hizmetleri 110 sayfalık bir kitapta bir araya getirdi. 5 yılda yapılan hizmetleri anlatan kitabı basın aracılığıyla kamuoyuna tanıtan Gürkan, “Yapılacaklar değil, hayal edilen değil, niyet edilenler değil; yapılmış, uygulamaya sunulmuş ve kentlinin yaşamında kullanmaya başlamış olduğu projeler bunlar. Halkımızın takdirine sunuyoruz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendiği basın toplantısı düzenledi. Gürkan, göreve geldiği 2014 yılından bugüne kadar hizmete kazandırdığı vizyon projeleri 110 sayfalık bir kitapta bir araya getirdiklerini ifade ederek, “Hizmetlerimizin tamamı olmasa da yüzde 70’lik kısmı bu kitapta yer alıyor. Bugüne kadar yapılacaklar değil, hayal edilen değil, niyet edilenler değil; yapılmış, uygulamaya sunulmuş ve kentlinin yaşamında kullanmaya başlamış olduğu projeler.. Kocasinan’da Hacılar Ezanı Camii bölgesinde İçme Suyu Şebekesiyle; Abdi İpekçi Caddesi’nde Yağmur Suyu Toplama Kanalı’yla altyapıya başlıyoruz. Edirne’mize hayırlı olsun. Takdir halkımızın hep birlikte daha iyi daha güzele kavuşmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

‘Edirne Halkına söz verdik, yaptık!’ diyen Başkan Gürkan, daha sonra yapılan hizmetleri bir kez daha hatırlatarak, kitabın en kısa zamanda Edirne Halkı’na ulaştırılacağını söyleyerek, takdiri de Edirne Halkı’na bıraktı.

 

“Tarihi köprüler Edirne Belediyesi’nin değil Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetindedir.”

Köprülerin onarımının yapılmayışının belediyeden değil, karayollarından kaynaklandığını ifade eden Başkan Gürkan; “Tarihi köprüler Edirne belediyesinin değil karayollarının mülkiyetindedir. Bakım onarım sorumluluğu da Karayolları Genel Müdürlüğü’ne aittir. Vatandaş ta doğal olarak her şey gibi köprülerin onarım ve bakımını da Belediye’nin yaptığını zannediyor. Bizim mülkiyetimizde olmadığı ve bize tahsis edilmediği için köprülerde herhangi bir çalışma yapma imkanımız ve yetkimiz de yok. Keşke olsa ve bize bıraksalar hemen yaparız.   Özellikle Tunca Meriç Köprülerinin taş kaplamasının kırılması nedeniyle gerçekten çok kötü durumda.  Araçla geçmek çok zor. Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz de yerinde denetlemiş ve en kısa zamanda onarılacağını söylemiş.” Dedi.

Meriç kenarında DSİ’nin yaptığı o betonlama çalışmasından dolayı arka tarafları yürüme yolu yapmak istedik. DSİ’ye bize tahsis edilmesi konusunda yazı yazdık. Bizden plan ve proje istendi. Bende bunun üzerinde DSİ elamanlarının daha önce hazırladığı (Sizlere de göstermiştim) sunumu kendilerine gönderdim.  DSİ’den gelen cevap; “Bu sadece bir görseldir. Bizim o konuda bir projemiz yoktur”  oldu.  Şimdi biz o görseli projeye dönüştürüp tekrar DSİ’den talep edeceğiz. Umarım kabul edilir.”dedi.

 

“Anketler  %52,7  ile Recep Gürkan diyor”

Yerel seçim ile ilgili Edirne’de anket yaptırıp yaptırmadığı konusuna da değinen Başkan Gürkan; “Edirne’de en son adaylığım açıklanmadan önce anket yaptırmıştım. Adaylığım açıklanmadan önce % 46,3 çıkmıştı. İki gün önce benim yaptırmadığım ama bir başka firmanın Edirne’de yaptırdığı anket bana Genel Merkez üzerinden ulaştı. Orada da %52,7 çıkıyor. Bizim hedefimiz bu değil.  Biliyorsunuz Türkiye genelinde olduğu gibi Edirne’de İYİ Parti ile ittifak yaptık. Onlar Edirne’de aday çıkartmıyor ve bize destek verecekler.  Hedefimiz 16 Nisan’daki referandum da alınan oy oranıdır.  Hedefimiz %70,5’tir ” Dedi.

Posted by Recep Gürkan on Wednesday, 6 February 2019

“Biz halkın saraylarında yaşamayı tercih edeceğiz”

Bir gazetecinin Edirne Belediyesinin başta Başkanlık binası olmak üzere tüm birimlerini bir araya toplama gibi farklı bir projesinin olup olmadığının sorması üzerine cevap veren Başkan Gürkan; “Türkiye’de belediye binası olarak projelendirilip ve halkın desteği ile yapılan ve 118 yıldır kesintisiz belediye binası olarak kullanılan ilk ve tek bina Edirne Belediyesi’nin bulunduğu bu binadır. Bunu bi tarafa koyalım. İkincisi Bu binada Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 gün 4 gece yattığı oda ve çalıştığı bu salon var. Şöyle düşünün. Bir binaya sahipsiniz. O binaya her girdiğinizde Bir taraftan Türkiye’de ki ilk ve tek binaya adım atarak giriyorsunuz.   Onun ötesinde bu salonda ve bu binada Atatürk’ü beraber yaşıyorsunuz. Ben bu duyguyu dünyanın en yeni binasına değişmem ve değişemeyeceğim de.  Onlar büyüklerinden saraylarda yaşamayı gördükleri için  biz halkın saraylarında yaşamayı tercih edeceğiz ve devam edeceğiz. Biz saray istemiyoruz. Halkın benimsediği alışkın olduğu ve rahatça girip çıkabildiği mütevazi, kimliği, ruhu olan binalarda yaşamayı tercih edeceğiz.” Dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz