Helva sohbetlerinde Edirne Valisi'ne veda (1)

 

 

 

 

 

 

Bugüne kadar geleneksel hale getirilen helva sohbetlerine devam ediliyor. Halk Eğitim merkezinde yapılan helva sohbetleri programına Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı, Mehmet SAVRAN, Adalet Komisyonu Başkanı Tayyip ÖZDURMAZ, Trakya Üniversitesi Öğretim üyesi Mustafa HATİPLER, il genel ve belediye meclis üyeleri ile diğer davetliler katıldı.

Helva sohbetlerinde Edirne Valisi'ne veda (3)

 

 

 

 

 

 

 

            Toplantıda ilk olarak söz alan HATİPLER, Türkiye’yi balkanlarda en iyi şekilde tanıtan Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN için elveda ve veda olmayacağını belirterek, “ Görevde bulunduğu her anı Edirne yararına çırpınan bir yüreğe veda etmek yakışmaz. Ona vefa yakışır, onun için bu geceye veda gecesi denemez vefa gecesi denebilir, o nedenli size veda etmiyoruz. Bizde Edirne olarak nefes aldıkça vefa göstereceğiz. Vefa sağlam içten bir kalp bağlılığıdır. Vefa insana ait duygularını en içten, hissi olanıdır. Vefa aynı zamanda görülen iyilikleri unutmamak iyilikte bulunanlara misliyle karşılık verme anlamını ifade eder. Vefa yapılan iyilikleri unutmamaktır.  

Helva sohbetlerinde Edirne Valisi'ne veda (4)

 

 

 

 

 

 

 

Vefa yaralı bir çığlık ve dostun davetine koşmaktır. Vefa susarak kalbi ile konuşmaktır. Vefa tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir geceyi Valimizin Edirne helva sohbetlerini tekrar geri getirmesidir” dedi. Bulgaristan’dan Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN’in helva sohbetleri gecesine katılan Bulgaristan Sofya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Müdürü Edirne Valisinin görevde kaldığı sürece balkan ülkeleri ile dostluğu ve iyi ilişkileri geliştirdiğini, Kültürel mirasın korunmasında karşılıklı anlayış esasına göre geliştirilmesine Edirne Valisi büyük katkı sağlamıştır. Bundan sonra da dostluklar devam edecektir. Valimize saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu. Toplantıda söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin insanların yüz yüze geldiğinde çok iyi anlaşabileceğini Bulgaristan’dan Borisov Edirne’ye gelen göçmenlerin Bulgaristan’a girmesinde gösterdiğimiz duyarlılık için teşekkürlerini ilettiler. Bu ilişkilerin iyi düzeyde seyretmesi sonucu Şumnu Emniyet Müdürlüğüne bir Türk atandı. Biz ilişkilerin bozulmasına neden olsak böyle olumlu gelişmeler olmayacaktı. Borisov televizyonda yaptığı konuşmasında “ Ben Edirne Valisine minettarım” ifadesini kullandı. Ülkeler arasındaki ilişkilerin böyle iyi düzeyde olması çok önemli keşke bu dürüstlük ilişkileri tüm komşu ülkelerle devam etse. Görevler geçicidir hiç  birimiz kalıcı değiliz. Dilerim bu ilişkiler bundan böyle de aratarak devam eder” diye konuştu. 

Helva sohbetlerinde Edirne Valisi'ne veda (2)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz