fikri_yalin_kose             Edirne Tarım İl Müdürlüğümüz çağdaş ve modern bir binaya kavuştu. Bunu sağlayanları gerçekten kutlamak gerekir. Bu kadar kısa sürede plan ve projesi yapılıp tamamlanan bir başka devlet kurumu olduğunu hatırlamıyorum.

            Genellikle bu türde devlet binaları bir dizi denetim ve engellerden geçer, ancak uzun yıllardan sonra kademe kademe yapımı gerçekleşir.

Edirne Tarım İl Müdürlüğü binası böyle olmadı. Her gün önünden gelip geçtiğimiz bina temeli atıldıktan sonra kısa sürede çatısı yapılarak her türlü hizmeti tamamlandı. Bu duruma geldi.

            Edirne’nin ana caddesi kenarında böyle modern tesisin olması hepimiz açısından gurur verici.

Bu binanın yapılmasıyla Edirne gibi tarım kentine yakışacak, personelin içinde rahatlıkla görev yapabileceği bir mekân sağlanmış oldu.

            Yaş haddi nedeniyle görevini tamamlama hazırlığında olan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e bu binanın tamamlanması büyük moral aşıladı.

            Yapılmasında Tarım İl Müdürü ile kendisinin büyük katkı yaptığı bu tesisi gezdiğinizde eski bina ile mukayese edilemeyecek kadar güzel ve modern olduğuna tanık olduk.

Eski binanın 5 katı büyüklüğünde olan yeni yapı aynı zamanda yüzlerce personele rahat çalışma imkânı sağlıyor.

            Edirne Valisi Şahin kendisi için düzenlenen veda ve teşekkür konuşmasında eski tarım İl müdürlüğü binası hakkında bilgi verirken çarpıcı benzetmeler yaptı. Eski binada personelin bazılarının bırakınız odalarının olmasını, oturacak sandalye dahi bulamadıklarını, teknik personelin güç koşullarda ve dar alanda görev yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Bu arada Edirne’nin tarım kenti olduğu konusunda ahkâm kesip mangalda kül bırakmayanlara da sitemde bulundu.

Bugüne kadar Edirne’ye hizmet konusunda sadece laf edildiğini hizmet getirilmediğini söyledi. Valimiz bu sözlerinde yerden göğe kadar haklıydı.

Gerçekten bugüne kadar meydana çıkıp mikrofonu eline alan her bürokrat ve politikacı Edirne söz konusu olduğunda methiyeler dizdi, gerçekleşmeyecek bir dizi vaatlerde bulundu.

Şehrin her alanda öneminden, ülkenin tarımı için önderliğinden, tarihi güzelliklerinden bahsederek halkın gönlünü ve oyunu almaya çalıştı.

            Fakat bu zatlar bugüne kadar bölge insanlarının sorunlarını kökten çözecek,  dertlerine devam olabilecek konularda gerekeni yapmadılar.

Edirne’yi Anadolu’nun diğer kentleri ile mukayese edildiğinde Edirne’nin durumunu, geri kaldığını rahatlıkla görebiliyoruz.

            İmkânları Edirne’den daha kıt olan Anadolu kentleri gelişmişlikte Edirne’yi fersah fersah geçti. Bunun yöre halkının gayreti ve çabası ile sağlandığını söylemek gerçekçi olmaz.

Bu kalkınmışlığın altında devlet gücü ve yürütme organının katkısı olmuştur.

            Bu başarıda o ilin   bürokratlarının da gayretleri olduğu  inkar edilemez. Diyelim ki, Tarım İl Müdürlüğü binasının yapılmasında Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve ona destek veren Tarım İl Müdürü olmasaydı, bu iş oluruna bırakılmış olsaydı, bu bina ancak birkaç yılda tamamlanırdı, belki de birkaç müteahhit değiştirmiş olurdu.

İşin sıkı tutulması ve sıkı takibi ve imkânların zorlanmasıyla bu raddeye geldi.

            Vali Şahin konuşmasında kimsenin üzerinde durmadığı gerçekten bölgemiz için çok önemli olan bir başka konuya değindi. Edirne’nin ülkenin en çok hudut kapısına sahip olduğunu, buradan tırlarla çıkan ürünler için yapılacak tahlilin başka illerde Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir’de yapıldığını ifade etti. Tahlil işleri için çok zaman harcandığını söyledi.

Böyle bir tahlil laboratuarın bugüne kadar Edirne’de neden  kurulmadığını söylemekte çok haklıydı.

            Tırlar Edirne sınırından yurt dışına çıkıyor. Yurt dışına çıkacak ürünler için istenen tahlil sonuçlarını almak için Edirne’ye değil de başka illere gidiyorsun böyle bir çarpıklık olur mu? 

Vali Şahin, Tarım İl Müdürlüğüne yeni binanın yapılmasıyla ürün tahlil laboratuarının Edirne’ye geleceği müjdesini vermesi bizler için ayrı bir kazanım olmalı.

            Tüm bunlar Edirne’deki bürokratların azimli ve uyum içinde çalışması sonucunda kısa sürede elde edildi. Bu çalışmalarda belirlenen üç ”T” Turizm, Ticaret ve Tarım konusu da bölgemiz açısından slogan niteliğinde adeta yapılması gereken işleri özetler konumdaydı. Vali Şahin, buna işleri yakından takibi konusunu da ilave etti.  Gelecek hafta sonunda Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin’in görevi tamamlanacak.

Devlet işleri devamlılık oluşturur, onun yerine bir başka Vali bu görevi üstlenecek. Dileriz ki gelecek valimizin Dursun Ali Şahin’in açtığı azimli yoldan devam etmesi aynı kararlılıkla sorunları çözmede kararlılık göstermesidir.

            Bu arada Edirne’de bazı bürokratların görevlerini savsaklamalarına “ Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım” anlayışına karşı olması çok önemli.

Bu sağlandığı takdirde gelecek olan mülki amirin Edirneliler nezdinde saygınlığı ve sevgisi artarak devam eder ve bundan Edirneliler de yararlanmış olur.

Bu çalışmalarda en önemli husus Edirne’nin tüm kuruluşlarının, odaların, meslek örgütlerinin Edirne’nin yararına olan konularda uyum içinde olmaları. Bu dönemde böyle bir birliktelik büyük oranda sağlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz