2014 Yerel seçimlerinde CHP’den Edirne Belediye Başkanı seçilen Recep Gürkan göreve geldiği ilk günden bu yana başta Edirne olmak üzere ilçe , belde ve köylere yaptığı yatırımlarla halkın sevgisini toplamayı başardı. 30 Mart 2019 da yapılacak olan Yerel seçimlerde Edirne Belediye başkanlığına tekrar aday olan Gürkan  03 Ekim 2018 Çarşamba saat 12.30 da  CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığında Belediye Başkanlığı aday adaylık başvurusunda bulunacak.

Gürkan’a yeni dönem için Edirnelilerden Tam Destek!

Tek hedefinin, kentimizde yıllardır çözüme kavuşmayan sorunları akılcı bir şekilde çözüme kavuşturmak olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Bu hedefle; hayal denilen, imkansız denilen bir çok projeyi hayata geçirdik. Çevremize ve tarihimize sahip çıkacak projeler ürettik, çocuklarımız ve kadınlarımız için yeni alanlar yarattık.” Dedi.  Gürkan’ın 03 Ekim 2018 Çarşamba saat 12.30 da Edirne Belediye Başkan aday adaylığını açıklayacak olması Edirnelilerde büyük sevinç yarattı. Gürkan’a Edirne halkından ve kamuoyundan tam destek var.

Gürkan’ın  2014 Yerel seçimlerinde seçim vaatleri arasında yer alan ve büyük bir bölümünü hayata geçirdiği, Edirne’ye ilkleri yaşatan projelerin bazıları şöyle; 

 

* Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri: 60 yıllık vahşi depolamaya son veren Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri,

 

*Çevre yolları: 5 bin 656 metre uzunluğundaki Güney Çevre Yolu ve  9 bin 160 metre uzunluğundaki Kuzey Çevre Yolu

 

 

 

*Sağlık Yolu: Edirne’ye ve hastalara şifa olan, Edirne’nin ilk ve tek planlı yolu olan Sağlık Yolu,

 

 

* Biyolojik Atıksu ArıtmaTesisi: Göreve geldiğinde sözünü verdiği Hayal proje ile 8 BİN 300 YILLIK ARITMA SORUNU Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile son buldu.

 

* Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu: 1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyonunu gerçekleştirilerek 14 Mayıs 2017 tarihinde Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmet vermeye başladı.

 

*İçme Suyu Arıtma Tesisi: Önümüzdeki 40-50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak yeni bir içme suyu şebeke projesini hayata geçirildi.

 

 

*Araç Filosu: Edirne Belediyesi’nin olarak araç filosunu güçlendiren Gürkan; Göreve geldiği günden beri 32 aracın hizmete alındığını Hizmete alınan 32 araçla birlikte araç sayısı 141’e ulaştı. Şimdi de AB Projeleri kapsamında belediyemize tam donanımlı bir itfaiye aracı (Kaza Kırım Aracı) kazandırıldı.

 

* Edirne’de Tarihi Rekor denemesi: Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan’ın hazırlattığı 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapındaki tavada 600 kilo ciğer pişirilerek Dünyanın en büyük Rekor denemesi gerçekleşti.

 

*Kent Müzesi: Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden birisi olan ve Edirne’nin 1. Murat tarafından fethinin 656. Yıldönümünde hizmete açılan Edirne Kent Müzesi Edirne’nin tarihine ışık tutmaya devam ediyor. Edirne Kent Müzesi kültürümüzü, benliğimizi ve belleğimizi geçmişten bugüne taşıyacak. Kent Müzesi kısa sürede resmi müze statüsüne kavuştu, turizm şirketlerinin ziyaret edilmesi gereken yerler listesine eklendi.

 

*EDİRNE AKCİĞERLERİNE KAVUŞTU: Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 29 yıllığına Edirne Belediyesi’ne tahsis edilen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Alanı’nda bulunan kahvaltı salonu hizmete sunuldu.

 

 

*TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK ŞEHİTLİĞİ: Sadece çevreye değil tarihe de sahip çıkacak projelere imza atan Gürkan, “Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Türk Şehitlikleri İmar Vakfı’nın destekleri ile 52.000 şehidimizin bulunduğu Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’ni hizmete açtı.

 

 

* Çocuk Spor alanları ve parklar: Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Edirne Belediyesi tarafından yeni yapılan basketbol sahası, futbol sahası ve Cem Evi’ne yapılan çocuk parklarının açılışı yapıldı. *Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü ile tarih Edirne’de tarih yazılıyor.

 

*EV İŞLERİNE BİR GÜNLÜK MOLA: Edirne Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Edirne’den İstanbul VE Bursa’ya kültür gezilerine katılan mahalle sakinleri  tarihi ve turistik yerlerini keşfederken aynı zamanda İstanbul Boğazı’nda tekne turu yaptı.

 

 

*Edirne’de doğup büyüyen; İstanbul’u fethederek çağ kapatıp çağ açarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Edirne Valiliği tarafından yaptırılan Şahi Topları, Selimiye Meydanı’nda Edirne Halkı ile buluştu.

 

*Engelsiz Yaşam Merkezleri: Engelsiz Kent Edirne olma yolunda çok ciddi adımlar atan Belediye Başkanı Gürkan, “ Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşamda daha fazla yer almasını sağlamak, onların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hizmete sundu.

 

*Kadın Merkezleri: “Özgecan Kadın Lokali ile Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi hizmete açıldı. Hedef 24 mahalleyi; 24 kadın merkeziyle buluşturmak.

 

 

ALTIN KARINCA’DAN BİR ÖDÜL DAHA

*08 Aralık 2017’de Marmara Belediyeler Birliği tarafından 7.’si düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan’a “Edirne Kent Müzesi Tarihi Değerleri İle Yaşayan Ve Yaşatılan Edirne” projesi ile bir ödül daha geldi. Edirne Belediyesi, Kültür ve Sanat Kategorisinde ödüle layık görüldü.

* EN PRESTİJLİ YARIŞMADAN 5 ÖDÜL

Türk gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek ve sektöre farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Sign of the City Awards (SotCA) gayrimenkul yarışmasında Edirne Belediyesi’ne 5 ödül birden geldi. Ödülleri, Edirne Belediyesi adına Belediye Başkanı Recep Gürkan teslim aldı.

 

BU GURUR EDİRNE’NİN 

1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyon projesi ile Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle oluşturulan Edirne Kent Müzesi, 16 Kasım 2017’de Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda uygulama ödülüne layık görüldü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz