Hoşgeldiniz  

İyi Parti; ‘Ecdadımıza böyle mi sahip çıkıyoruz’

admin | 14 Mayıs 2018 | Genel, Siyaset, yaşam A- A+

İyi Parti Edirne Kültür Sanattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Duygu Şener yaptığı açıklamada; “Edirne geçmişten günümüze birçok medeniyete şahitlik etmiş ve medeniyetlerin eserlerini bağrında taşıyan bir şehir olarak günümüzde de görmek mümkün.

1361 yılında 1.Murat tarafından feth edilen Edirne de birçok ecdat yadigarı bulunmaktadır. Ecdat bu eserleri yaparken eserlerin korunması adına bu eserlere gelir olsun diye dükkanlar, hanlar, hamamlar yapmıştır. Bundan gelen gelirle de eserlerin tamiri yapılmasını, giderlerin karşılanmasını amaçlamıştır.

Günümüzde ise bu eserlere Vakıflar Genel Müdürlüğü sahip çıkmaktadır fakat gelen gelirler kira vs. gibi vakıflar genel müdürlüğüne aktarılmakta daha sonra bu bölgelere dağıtılmaktadır.

Edirne’deki vakıf eserleri sayısı oldukça yüksek olmasına rağmen bu para sadece Edirne ‘ye değil birçok eserin onarımı için kullanılmaktadır.Bu nedenden dolayı Edirne’de ki eserlerin onarımına güç yetmemektedir. Köprüler, Kasımpaşa Cami gibi restorasyon yapılan yerlerdeki malzemeler aslına uygun kullanılmadığı için yapılan tamiratta birkaç yıl içinde tekrar eskidi halinden daha kötü bir tahribat aldı. Tunca, Meriç, Saraçhane köprüsü örnek olarak gösterilebilir.

Ecdat yadigarına sahip çıkıyoruz diyen Devlet işin ehli olmayan şirketlere yaptırıp aslından uzaklaşmasına deden oluyor.

Turizm bakımından gelişmekte olan şehrimizin kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin arttırılması için devlet tiyatroları gibi sanat merkezlerine ihtiyaç vardır.

Bu çalışmaların hızlı bir şekilde yapılarak Edirne’nin tarihi ve doğal güzellikleriyle birleştirebilirsek çok daha gelişmiş tarihle iç içe bir şehir kazanmış oluruz.”dedi.

 

441 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle