MOTOSİKLET KULLANICILARINCA ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİ VE KORUYUCU TERTİBAT KULLANIMI TOPLANTISI TAYAKADIN ŞEHİT CEM HAVALE İLK VE ORTAOKULU’NDA YAPILDI.

Sunum Merkez ilçe Jandarma Trafik Tim Komutanı Kıdemli Başçavuş Güven GÜLER tarafından yapıldı. Okul salonunda yapılan programa Merkez İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Emrah Sönmez, Okul Müdürü Necmettin Kıyıcı, Müdür Yardımcıları Ebru Durel,Olcay Özkan,Jandarma Trafik Timi,öğrenci ve motosiklet kullanıcıları katıldı.

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

1- Ülkemizde motosiklet kullanımında artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu kullanımlar sırasında meydana gelen trafik kazalarında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır.

Kazalar incelendiğinde; Kazaya karışan araçların büyük bir bölümünün eski model ve bakımsız olduğu, araçlarda yetersiz ışık donanımının bulunduğu, taşıma sınırı üzerinde yolcu taşındığı, gerek kullanıcı gerekse yolcu tarafından koruyucu tertibat kullanılmadan sürüldüğü, motosikleti kanun ve yönetmelikte yazan kurallar haricinde süratli ve dengesiz kullandıkları, sürücü belgesiz ya da yetersiz sürücü belgesi ile kullanımların olduğu anlaşılmaktadır.

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (1)

 

 

 

 

 

 

 

2- Kazaların önlenmesi açısından; Motosikletin kurallara uygun kullanılması, doğru kullanma tekniklerinin bilinmesi ve özellikle kaza yerinde ilk yardım önlemlerinin alınması büyük önem kazanmaktadır.

3- Komutanlığımız sorumluluk sahasında bulunan karayollarında ve köy yollarında sorumsuzca kullanılan motosikletlerin Trafik Güvenliğini tehlikeye düşürdüğü göz önüne alınarak motosiklet sahibi vatandaşlarımızla bilgilendirme seminerleri icra edilerek ikaz ve uyarılarda bulunulması ve en kısa zamanda eksiklerinin tamamlanarak karayolunu kullanmalarının sağlanması uyarılarında bulunulmuştur.

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ‘nun 66’ncı maddesi gereği;

Bisiklet ve motorlu bisikletlerin,

Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanılmasına ayrılmış yerlerde bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi,

Bisiklet sürenlerin en az bir elleri motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret vermesi hali dışında iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymamaları,

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları,

Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklerde bir kişiden fazlasını taşınması yasaktır.

Karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması, yasaktır.

Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması, yasaktır.

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (5)

 

 

 

 

 

 

 

Özel şekilde imal edilmiş 3 tekerlekli motosiklerle  sadece yük taşınabilir. Bunlar hiç bir şekilde yolcu taşımak üzere imal ve tadil edilemezleri Aynı zamanda yük taşımak için yapılmış olan kasa kısmı sürücünün ön tarafında bulunacak şekilde imal edilemez.

“ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZIN ÖLÜM VE YARALANMALARI İLE SONUÇLANAN ÜZÜCÜ TRAFİK KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN YUKARINDAKİ HUSUSLARA AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLMESİNİ DİLERİZ.” diyerek gerekli uyarılarda bulundu. Öğrenciler ve motosiklet kullanıcıları tarafından takip edilen programda daha önce çeşitli yaralanmalı kazalara karışan motosiklet görüntüleri de izlettirildi. Program katılımcıların soruları ve cevaplanması ile sona erdi.

Jandarmadan motosiklet kullananlara eğitim  (6)