KANAL EDİRNE (2)

 

 

 

 

 

 

 

Yeni açılan Kanal hakkında açıklama yapan DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, Kanalın 2700 metresi kazıldı. Arada köprü boşlukları olduğu için 2500 metrede kaldı. Buradan çıkan 420 m3 toprak için seddeleri yapacak firma ile anlaşma sağlandı. Önce Bosna köprüsü inşa edilecek çalışmalar hızla sürüyor. Şu anda 40 makine çalışıyor” dedi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Kanal Edirne ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında, “ Bugüne kadar Edirne dendiğinde Selimiye ve Kırkpınar akla geliyordu. Onun yanında Meriç nehrinin taşması taşkınlar akla geliyordu. Öyle sanıyorum ki, 2016 yılının 8-9.  ayından sonra ise Edirne denince nehir taşkınlarının tarihe gömüleceğine inanıyorum.

KANAL EDİRNE (1)

 

 

 

 

 

 

İnşallah işler umduğumuz gibi devam eder. Bu kendiliğinden oldu, bunun şu amaçla söylüyorum. Bugün Meriç nehri üzerinde üç ayrı çalışma yapılıyor. Bu çalışmaların ilkini DSİ 11. Bölge müdürümüz Adil Bey size izah etti. 7800 metre uzunluğunda olacak olan Edirne kanalı ile saniyede 740m3 su bay pas edilecek. Suyun bu kanaldan akmasıyla Meriç nehrinin debisinde büyük bir düşüş olacak. Geçtiğimiz yılın kış ayında meydana gelen sel felaketinde 2134 m2/ saniye olan bu debiden 740 m3 çıkarıldığında fazla bir taşkınlık, nehrin çevresine zarar verecek bir durum göze çarpmıyor. Bu işin bir yönü. Şu ana kadar 2800 metrelik kanal aşaması ham olarak tamamlanmıştır. Önümüzdeki günlerde yeni ihale ettiğimiz keşif bedeli 50 milyon olan ihale ile birlikte Meriç nehrinin üzerindeki adaların temizlenmesi,  nehrin büyük bölümünün temizlenmesi söz konusu. Bununla ilgili olarak Müteahhit ilk kez yeni açılacak olan kanalın üzerine 6 köprü inşa edecek, bu köprülerin inşaatına yer teslimi yapılmasının ardından önümüzdeki günlerde başlanmış olacak.

Bu yapılacak işin bir yönü. İkinci yönü ise biraz önce ifade ettiğim 50 milyon keşif bedelli ihalenin tüm idari süreçleri tamamlandı. Müteahhide yer teslimi de yapıldı. Bundan sonra çalışma zamanı. Bu konuda çalışma köprü yapımı ile başlayacak, daha sonra da Meriç nehritemizliği yapılacak. Bu süre zarfında Meriç nehri üzerinde bulunan adalardaki ağaçların kesimini hızla sürdürüyoruz.

KANAL EDİRNE (3)

 

 

 

 

 

 

 

    ADALARDAN AĞAÇLAR KESİLECEK

20 gün zarfında adaların içinde hiçbir ağaç kalmayacak. Ağaç kesimi tamamlanmış olacak. Meriç nehri adalarında ve kenarında ağaç dikimi kanunen yasaktır. Bunu sağlayarak oralardan kaçak olarak çıkmak isteyenlerin de önünün kesmiş olacağız.  Ayrıca suyun yolunu da açmış olacağız. Müteahhit, adaların temizliğini de yapacak. Adaların bir kısmını da ortadan kaldıracak böylece su doğru akacak nehir suyu yol bulabilmek için her yere saldırır. İnşallah Kanal Edirne tamamlandığında çevresine rekreasyon alanları da yapıldığında Edirnelilere çok güzel piknik alanları eğlenme yerleri sağlanmış olacak.

Bunların dışında bir diğer önemli bölüm ise, göreve geldiğim günden bu yana üzerinde durduğum Meriç nehrinin kumunun İstanbul’a taşınması konusu oldu. Bununla iki husus önem kazanmış oluyor. Birincisi Meriç yatağı temizlenmiş olacak.   Meriç nehrine her yıl bir milyon 600 m3 alüvyonlu kumlu toprak geliyor. Komşu ülkelerden gelen bu nehir atıkları yığıla yığıla 1930 yıllarında 34 tane ada iken şu anda Meriç nehri üzerinde 64 ada oluştu. Bu adalar sorun yaratıyor. Nehir üzerindeki adaların çapı gittikçe büyüyor. Yunanistan bölge valisinin ifadesine göre,  bu adaların %65’inin Türkiye’de olduğu kendi arazilerinin de Türkiye’ye kaldığını %35’inin ise Yunanistan’da olduğunu ifade etti.

KANAL EDİRNE (4)

 

 

 

 

 

 

Bu sorunu temelinden çözmek lazım. Saroz körfezinden başlayarak Meriç nehrinin temizlenmesi şu anda gündemde. Bu konuda bir ilerleme var ben durumu Orman ve Su İşleri Bakanımıza ilettim. Bize bu konuyu Genel Müdürlüğe intikal ettirmemizi istedi. Bern üniversitesince hazırlanan bir proje ile bu iş için AB kaynaklarından yararlanılacak.  Nehir yatağı temizleme işi Meriç nehrinin döküldüğü Saros körfezinden başlayıp temizleyerek Edirne’ye kadar gelinecek. Fakat bu bunun yapılması için 10 yıl yeter mi bilmiyorum. İnşallah bu da gerçekleşirse en önemli iş yapılmış olacak.

MERİÇ KUMU İSTANBUL’A TAŞINACAK

Bir diğer iş ise benim göreve başladığımdan bu yana Devlet Demir Yolları ile anlaşarak, Meriç nehrindeki kumu İstanbul’a taşımak arzum vardı. İstanbul’da 3. Hava limanının yapılmasıyla bu alan içinde olan taş ocakları kapatıldı. Böylece kayadan yapılan kum üretimi durdu.  Denizden yıkama ile kum sağlanıyor bu yasal değil. Bu nedenle biz denizden kaçak olarak sağlanan kumun yerine Edirne’den götüreceğimiz Meriç kumu başlangıçta 2000 ton daha sonraları 3000 ton olacak böyle büyük kapasiteli kum İstanbul’daki binaların daha sağlam olmasını sağlayacaktır. Böylece Meriç nehrinin de temizliği sağlanmış olacak. Bunu da belirtmek isterim “ dedi.

KANAL EDİRNE (5)

 

 

 

 

 

 

 

 KÖPRÜLER TEK YÖNLÜ OLACAK

Edirne Valisi yeni yapılan alternatif köprü hakkında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana geçen 90 yılda Osmanlılardan kalma 6 ve bir de Romalılardan kalma bir köprüden nehirler üzerinden geçiş sağlandığını belirterek, “Sağlık Bakanımızın gayreti ile yapılması sağlanan, sanırım önümüzdeki yıl nisan ve mayıs aylarında bitirilecek olan Edirne Karaağaç köprüsü Türkiye’nin ikinci büyük köprüsü olacak. 1943 metre uzunluğunda olacak olan bu köprü tek yönlü ve her yönde iki şerit olmak üzere dört şeritli olacak.

Edirne’yi Karaağaca bağlayan bir köprü olacak. Bu Osmanlı döneminden sonra yapılan ilk büyük köprü oluyor. Bu köprünün hizmete girmesiyle Meriç ve Tunca nehirleri üzerindeki iki köprüden tek yönlü gidiş olacak. Sanıyorum gidiş yeni yapılan köprüden, geliş ise Tunca ve Meriç nehri üzerindeki köprülerden sağlanacak tarihi köprülerden daha ziyade yaya trafiğine önem verilecek. Şu anda tek kişinin geçtiği yaya yerleri yeterli değil bu köprüler tek yönlü sadece Edirne’ye gelişe açıldığında halkımız içinde rahatlık sağlanmış olacak “ dedi.KANAL EDİRNE (6)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz