Selimiye Arastası Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma derneği Başkanı Ayşe Karadaş, tarihi çarşıların  Edirne turizminin gelişmesinde çok önemli rol üstlendiğini belirterek, “ Selimiye arastası esnafının sorunları diğer esnaflardan ayrı düşünülemez. Her çarşının kendilerine göre sorunları da var. Edirne’miz bir turizm kenti olma yolunda ilerliyor. Çarşımız da Selimiye’nin yanında olması nedeniyle tamamen turistlik bir çarşı oldu.

Bu çarşı esnafları sezonluk 5-6 ayı sakin sessiz geçiriyor. Bu aylarda  zorunlu giderlerimizi  ancak karşılayabiliyoruz. Sezona çok iyi hazırlanmak zorundayız. Çarşımızın çevresini de çok düzenli hale getirmemiz gerekir. Selimiye Camimiz, Arasta ve çevresini bir kompleks olarak düşünmeliyiz. Bunun için seyyar satıcıları, dilencileri hatta Selimiye önündeki kazı çalışmalarının daha hızlı gidip sonuçlandırılması gerekiyor. Kazı alanını çevresindeki perdeler bu tarihi doku çevresinde çirkin görüntü oluşturuyor. Burası  güzel bir alan bu çirkinlikler Selimiye’ye ve çarşımıza da zarar veriyor, görüntüyü kapatıyor.

???????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

 

 

Burası çevreye uygun düzenlenmesi lazım. Aslında istenen de böyle çevre düzenlemesi yapılması amaçlanıyor. Devlet işleri ağır gidiyor, şimdi kazı yapılması da işin içine girdi. Dilerin kısa sürede tamamlanır. Yeni sezona girerken çarşımız çevresinin daha düzenli olmasını istiyoruz.

ÇARŞI ÇEVRESİNDE DÜZENLEME YAPILMALI IŞIKLANDIRMA YETERLİ DEĞİL

Arasta önündeki alanın ışıklandırılması gerekir. Bugün için ışıklandırma yeterli değil çok karanlık. Bu konuya ciddi yaklaşan olmadı. Karanlık olan yerlerde sıkıntı yaşanıyor. Karanlık olan yerler tinercilerin de mekânı oluyor bazen hayvanlar geziyor. İnsanlarımız buradan geçmeye çekiniyorlar. Bunun için bu aylarda hazırlıklar daha rahat yapılabilir. Araçlar için otopark yeri çok iyi ayarlanmalı. Çevre düzenlemesine erken başlanırsa Kırkpınar’a hazır duruma gelir. Bu düzenlemeden Arasta esnafları ve Edirne’miz kazanır. Edirne esnafları müşterilerine çok saygılıdır. Buranın insanları kanaatkar ve toplumla iyi diyalog kurabilen çağdaş insanlardır. Uzun yıllardan bu yana esnaflık yaptıkları için sosyal ilişkileri çok iyidir. Tüm bu hizmetleri bekliyoruz.

Çarşımız ancak hafta sonlarında kalabalık oluyor kış aylarında kimse uğramaz. İki günde kazandıklarımızla hafta içi idare etmeye çalışıyoruz.

BİZLİR FAHRİ TURİZM ELÇİSİYİZ      

Ben uzun yıllar  bu çarşıda yöneticilik yaptım biz burada gönüllü  turizm rehberiyiz. Edirne’de nerede yemek yenileceğini nerede konaklanacağını biliyoruz gelen ziyaretçiler bunları bizlere sorarlar. Bizler burada turizm açısından çok daha faydalı olabiliriz. Bizler turizm açısından valiliğimiz bizlerle turizm konusunda bazı çalışmalara girebilirler bizleri yönlendirebilirler. Biz bunu senelerdir söylememize rağmen yetkililer böyle bir uygulamaya gerek görmediler. Bizlere Edirne ile ilgili broşürler bıraksalar Bizler bunları gelen vatandaşlarımıza verir Edirne’nin tanıtımına katkı yaparız.  Aslında gelen turistlerin böyle broşürlere çok ihtiyacı oluyor. Burada bazı kültürel etkinliklerde olur bir süre önce T.Üniversitesi öğrencileri  burada masa kurup broşürlerini dağıttılar.

???????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇARŞIMIZA  FİRMALARIN REKLAMINI ALACAĞIZ

Bizler Edirne’nin yaranına olacak her türlü etkinliğe açığız.  Bu çarşımız canlı reklam alanı  buraya camiyi ziyaret eden her insan muhakkak uğruyor. Biz aslında çarşımıza reklam almak istiyoruz.Firmaların reklamlarını çarşımızın içinde asarak tanıtmak amacındayız.çarşının giderleri fazla aidatları toplamada zorlanıyoruz. İki güvenlik görevlimiz var. Reklamdan alacağımız para ile bu giderlerimizi karşılamak amacındayız. Buradaki ortak hizmetleri bizler yapıyoruz. Bunu severek yapıyoruz . Burası bizim ekmek teknemiz. Çarşımızın ortak giderlerini karşılamak için reklam almakzorundayız” diye konuştu

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz