Edirne’de Şükrüpaşa Mahallesi Değirmen Kavşak mevkiindeki EKYDD’nin inşaat alanı için Edirne Kent Konseyi (EKK), Çevre Örgütleri ve Oda temsilcileri burada bir açıklama yaptı. Grup adına konuşan EKK Başkanı Özer Demir yeşil alanda beton üzerinde açıklama yapmanın üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Mahkeme kararına rağmen bir süredir buradaki yer için yakınmalar olduğunu belirten Demir; “Daha önceki Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin katılımıyla Edirne Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce bando eşliğinde temeli atılan söz konusu alanda, Edirne Kent Konseyi ve çevre örgütleri bu durumu kamuoyuna dur demek adına bir açıklama yaptı. Şükrüpaşa Mahallesi Değirmen Kavşak’ta bulunan yeşil alandaki inşaat için TMMOB İl Koordinasyon Kurulu inşaatın ruhsatının imar planına, yapılaşma koşullarına, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun bulunmadığını gerekçe gösterip dava açmış ve 3 Ekim 2014’te mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.

Kent Konseyi'nin yeşil alan eylemi   (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasa ve yönetmeliklerin kentlilerin yeşil bitki örtüsü ihtiyacı için imar yasalarıyla, yönetmelikleriyle bu alanlara beton atılmayacağını çok net bir şekilde ifade ettiğini dile getiren Demir, “Edirne’de bildiğiniz gibi, kentine ve doğasına sahip çıkan insanlar, uzun süredir bu mücadeleyi yürütüyor.  Bizler burası yeşil alandır, buraya beton dökemezsiniz dedik. Ama yasa ve yönetmelikleri hiçe sayan zamanın Edirne Belediye Başkanı,  burada bir tören yaptılar. Bando eşliğinde burada temel atıldı. Biz kendilerini uyarmıştık. Tüm uyarılıra rağmen sonunda yargı yolundan başka bir yol kalmadı. Bu konuyla da ilgili TMMOB’un açtığı dava sonucu ruhsatı iptal ettirdik.”

BURASI HALKIN TOPLANMA ALANI

EKK Başkanı Demir’in ardından çevre örgütleri ve oda temsilcileri söz konusu alandaki yapılaşma hakkında görüşlerini aktardı. Alanla ilgili verilen mahkeme kararını hatırlatan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nihat Çolak buradaki konuşmasında yeşil alanların halkın kullanımıyla birlikte, deprem gibi herhangi felaketlerde halkın toplanma alanları olduğunun altını çizdi.

Kent Konseyi'nin yeşil alan eylemi   (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

DAHA ÇOK YEŞİL ALAN OLMALI

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu adına konuşan Ayten Eren ise bugüne kadar bölgede yapılan yeşil alan ihlalleriyle halkın canının yandığını belirterek; “Bugüne kadar hep bu işin karşısında durduk. Buradan seslenmek istiyoruz. Çevre Derneği olarak, Edirne halkı daha çok geniş yeşil alan ve ortak paylaşım alanı istiyoruz.  Yeşil alanlar ihlal edildikçe biz hep alanlarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Başkanı Bülent Bacıoğlu ise yeşil alanların azlığından bahsederek; “Çocuklarımız, oyun alanları ve parklar, yaşlılarımız ise oturacakları banklar bulmakta zorlanıyorlar. O anlamda buradaki mücadeleyi lütfen kişisel bir mücadele, hırs veya intikam gibi algılamayalım. Ülkemizin ve ilimizin en büyük sorunu olan yeşil alan yağmasına karşı kamusal bir çıkış olarak düşünün” dedi.

Kent Konseyi'nin yeşil alan eylemi   (1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz