Keşan Belediyesi’nin mücavir alanlarından olan Yayla Sahili’nde yaptığı, çevre sağlığı ve şehirleşmenin en temel kurallarından biri olarak değerlendirilen Yayla Atık Su Arıtma Tesisi’nde mutlu sona ulaşıldı.

Birçok belediyenin gelir getirici olmaması nedeniyle yapmaktan çekindiği atık su arıtma tesislerine, çevre ve insan sağlığı açısından çok büyük önem veren Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan önderliğindeki Keşan Belediyesi’nin, ilçenin mücavir alanlarından olan Yayla Sahili’nde geçen nisan ayında temelini attığı tesis tamamlandı ve test çalışmalarından çok olumlu sonuçlar alındı.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

Temeli 12 Nisan 2015 Pazar günü atılan ve 5-6 ay gibi kısa bir süre içinde yapımı tamamlanan tesiste, Başkan Özcan ve Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekiple birlikte yapılan test çalışmalarından alınan olumlu sonuçlar yüzleri güldürüyor.

Yaklaşık 4 milyon 500 bin TL bedelli Yayla Atık Su Arıtma Tesisi; Ekşioğlu Enerji&Kılıç İnşaat İş Ortaklığı’nın yükleniciliğinde tamamlandı.

Tesiste tam kapasite ile arıtma başladığı zaman atık sular dünya standartlarına uygun olarak arıtılarak tekrar sulamaya verilecek ve geri dönüşüm sağlanacak.

Yayla Sahili’nin geleceğine çok önemli dokunuş yapılan tesiste, günde 3 bin 250 m3 atık su arıtılacak. Böylece Yayla Sahili daha temiz bir çevreye ve denize kavuşmuş olacak.

yağmur suyu çalışmaları (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

tesis tam kapasite ile çalıştığında dahi herhangi bir

gürültü, koku ve görüntü kirliliği OLMAYACAK          

Klasik bilinen biyolojik arıtmalardan farklı olan tesiste, sistem tamamen elektroflokülasyon yöntemi denen elektrik sistemine dayalı olarak çalışıyor ve sadece 340 m2’lik binanın içerisinde su arıtılıyor. Bina dışında arıtma tesisiyle ilgili herhangi bir yapı veya ekipman bulunmuyor. Dolayısıyla Yayla Sahili’nde yazlığı olan vatandaşlar tesis tam kapasite ile çalıştığında dahi herhangi bir gürültü, koku ve görüntü kirliliğine maruz kalmayacak. Yayla Sahili;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yasal mevzuatı çerçevesinde arıtılmış suya kavuşacak bir sahil beldesi konumunda olacak.

??????????????????????????

 

 

 

 

 

 

 

 

Tesiste bakterilerin yaptığı işi elektroflokülasyon

denen sistemle elektrik yapıyor

Tesis hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, “Yayla’daki bu projeden Türkiye’de sadece 4 yerde uygulama yapılmış. Sistem kapalı bir sistem şeklinde işliyor. Tesiste bakterilerin yaptığı işi elektroflokülasyon denen sistemle elektrik yapıyor. 25-30 bin kapasiteli bir tesis yapıldı. Yoğunluğun olduğu dönemde sistem tam kapasite ile çalışacakken az yoğunlukta bazı bölümler iptal edilerek çalışma sürecek. 2-3 kişi ile idare edilebilecek büyük bir sistem yapıldı.” dedi.

IMG-20151118-WA0002

 

 

 

 

 

 

 

 

“Edirne’nin güneyi için Saros Körfezi Allah’ın bir lütfu”

Edirne’nin güneyi için Saros Körfezi’nin Allah’ın bir lütfu olduğunu vurgulayan Başkan Özcan, şunları söyledi: “Etrafında hiçbir sanayi tesisi olmayan dünyanın sayılı körfezlerinden biridir Saros Körfezi. Bu değeri iyi kullanmamız için temel altyapı problemlerini mücavir alanımız olan bu yerlerde bitirme mecburiyetimiz vardır. Fransa, İtalya, Yunanistan gibi turizmden yararlanma iddiamız var. Altyapısı olmayan, suyu ve arıtma tesisi olmayan, yüzmeye girdiğimiz suyuna ve güneşlendiğimiz kumsalına evsel atık sularının bulunduğu alanlara dışarıdan misafirler gelir mi! Bu problem ülkemizin sahil bandında ortak bir sorundur.”

Erikli, Yayla ve Danişment sahillerinin Keşan Belediyesi’nin mücavir alanları olduğuna vurgu yapan Özcan, “Geçmişte belediyelerimiz içme suyu ve kanalizasyon sistemlerini yaptıramamışlar. 2004’te göreve geldiğimde Keşan’da da kanalizasyon yoktu. İlk dönemimde Keşan’a 190 kilometre kanal şebekesi döşedik. Şimdi Keşan merkez için de atık su arıtma tesisleri devreye girmek üzere. Bu gibi sorunlar temel altyapı problemleridir. Yayla ve Erikli’de site site dolaşarak yapmak istediklerimizi anlattık ve destek istedik. Kazmayı vurduğumuz andan sonra arkamızda olunacağı söylendi. Arkamda olan Yayla Sahili sakinlerine teşekkür ediyorum. Onların sayesinde Aydere Mevkii’nden Yayla Sahili’ne içme suyu getirdik. Danişment Sahili’nin de içme suyu sıkıntısı kalmadı. İçme suyunu döşerken kanalizasyon şebekesini de döşedik, bir tek arıtma tesisini yapmak kalmıştı.” şeklinde konuştu.

Altyapı ve kanalizasyon çalışmaları

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖZCAN’DAN KENDİNE GÜVENEN YAYLA HALKINA TEŞEKKÜR

Yazlık alan özelliğinden dolayı bölgede 3 aylık yoğunlaşan bir nüfus olduğunu belirten Başkan Özcan, şunları söyledi: “Daha önce İller Bankası’ndan biyolojik arıtma projesi önerildi. Biyolojik arıtmalar 12 ay nüfus yoğunluğu olan yerleşim yerleri için işlevsel sistemler. Birçok sitelerimiz ruhsat alabilmek için paket arıtmalar yaptılar. Arıtmayan arıtma sistemlerine sahip olduk. Biyolojik arıtmalarda 7-8 dönümlük alana ihtiyaç duyuluyor. Yayla’daki projeden Türkiye’de sadece 4 yerde uygulama yapılmış. Sistem kapalı bir sistem olacak, kokusu da olmayacak.”

Özcan açıklamasının devamında 3 dönem boyunca kendisine güvenip seçen Keşan halkı ile projeye güvenen Yayla halkına teşekkür etti ve tesisin bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

ALTYAPI VE KANALİZASYON

Çalışkan, üretken, geleceği planlayarak akıllı adımlar atan, çevre duyarlılığı bilinciyle sorunları kararlı ve en hızlı şekilde çözüme kavuşturan Keşan Belediyesi; Başkan Özcan önderliğinde ayrıca altyapı çalışmaları kapsamında geçtiğimiz dönemlerde ilçenin en önemli ihtiyacı olarak gördüğü, yeraltında olduğu için “görülmeyen yatırım” olarak değerlendirilen, zahmetli ancak gerekli altyapı hizmetlerine yöneldi ve ilçemize 170 km’lik kanalizasyon altyapısı kazandırdı. Bu çalışma kapsamında ev ve işyerlerinin atık su bağlantılarını da gerçekleştirerek ilçemize kalıcı bir proje kazandırıldı.

Başkan Mehmet Özcan (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

ANA KOLLEKTÖR VE ATIK SU ARITMA TESİSİ

Halka daha sağlıklı bir altyapı kazandırmayı amaçlayan ve Edirne DSİ XI. Bölge Müdürlüğü ile Keşan Atık Su Arıtma Tesisleri’ni de çok kısa süre sonra faaliyete sokacaklarını dile getiren Özcan, “Bu kapsamda 6508 m’lik kollektör ve şebeke hattı ile atık suları arıtma tesisine ulaştıracağız. Arıtma tesisleri devreye girdiğinde şehircilik ve çevre açısından belediyemiz Keşan’a tam anlamıyla büyük bir hizmet getirmiş olacak. Keşan Atık Su Arıtma Tesisi bittiği zaman Keşan’ın bütün atık suları tek bir noktadan şebekeye girecek, tesiste bir takım işlemler gördükten sonra tarımsal sulama maksatlı olarak alıcı ortam dediğimiz dereye deşarj edilecek. Bu proje ile çevreyi korumuş olacağız. İnsanoğlunun dünyadaki en büyük duyarsızlığı çevreye karşı. Bizler gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmalıyız. Tüm mücadelemiz bunun için.” şeklinde konuştu

Yağmur Suyu Kanal Projesi

Keşan Belediyesi’nin en büyük projeleri arasında yer alan, temel altyapı projelerinden birisi olarak değerlendirilen Yağmur Suyu Kanal Projesi çalışmalarını bitirdiklerini vurgulayan ve proje kapsamında 7 kilometrelik bir çalışma yapıldığını anlatan Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Yıllardır Keşan’da yağmur suyu ile ilgili sıkıntılar vardı. Zamanla yapılan altyapı projesine yağmur suyu kanal projesi ilave edilmemiş, bununla ilgili projeyi 2009 yılında çizdirdik ve İller Bankası’na onaylattık. Yağmur suyunu artık direkt derelere veriyoruz. Kimsenin bugüne kadar cesaret edemediği temel altyapı problemlerine; gururla söylüyorum, biz girdik. Bu problemlerden de gururla çıktık.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz