Hoşgeldiniz  

Keşan Lalacık Göleti ve sulamasında çalışmalar aralıksız devam ediyor

admin | 05 Mart 2018 | BÖLGE, Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, Siyaset, yaşam A- A+

DSİ Edirne’ye yaptığı yatırımlarla Edirne ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye, atıksuların arıtılarak tarıma kazandırılmasına ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Ülkemizin ziraat bakımından önemli illerinden Edirne’deDSİ olarak son 15 yılda tamamladığımız içme suyu tesisleri ile 334.050 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 27 milyon m³ içme suyu temin edildi. Tamamlanan 6 adet Baraj ve 28 adet Gölet tamamlanmış olup, toplamda 410 milyon m³ biriktirme hacmine ulaşılmıştır.

2003 yılından bugüne kadar Edirne ilinde 45 sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 438.331 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 196 Milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Edirne’de tamamlanan 98 dere ıslahı ile83 adet yerleşim yeri ve23.370 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “TRAGEP” projesi kapsamında Edirne ili de nasibini almaktadır.

Edirne ilinde yatırımlarının hızla devam etmekte olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU; İnşaat çalışmaları devam eden Edirne İli Keşan İlçesi Lalacık Gölet’i ve Sulamasının tamamlandığında 990dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacağını ifade etti.

Kil Çekirdekli Homojen Dolgu tipinde inşa edilen Lalacık Gölet’inin temelden yüksekliğinin 21,30 metre olacağının altını çizen Genel Müdür ACU,’’ Gölet ve Sulamam projesinin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 946 650TLkatkı sağlanmasıhedeflenmektedir. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

894 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3951
EURO 6,0924
BIST 89.785,60
ALTIN 214,0470

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle