Hoşgeldiniz  

Kırkpınar Ağası Rest Çekti. “Güreşler Ertelenmezse…”

admin | 09 Mayıs 2018 | BÖLGE, SPOR, yaşam A- A+

657.Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin Düzenlediği Basın toplantısında Türkiye’nin erken seçime gitmesi nedeniyle Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Eylül ayına ertelenmesi gerektiğini belirterek, “Eğer ertelenmezse Güreşlere gitmeyeceğim, Benim talep ettiğim tarihe ertelenirse Yağlı Güreşlerde yapılan tüm masrafın yarısını ben Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin olarak karşılayacağım” dedi.

Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin 13-15 Temmuz 2018 tarihinde güreşlerin yapılması durumunda Edirne’ye güreş severlerin seçim nedeniyle gelemeyeceğini dolayısıyla Tarihin en kötü Güreş Organizasyonunun yaşanacağını belirterek Güreşlerin Eylül ayına ertelenmesini talep etti. Çetin konuşmasında; “Şu anda Kırkpınar kötü bir sürece girdi. Seçim sürecine girdi. Yani gölgede kalmaya mahkûm oldu. Bende diyorum ki Güreşi bu sıkıntılı ortamdan çıkartalım. Yani en az 1 ya da 1,5 ay erteleyelim. Çünkü önümüzde bir seçim süreci var. 7.ayın 8’inde Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci tur seçimi var. Biz bu arada kimi bulup, kimi davet edip, Kırkpınar Güreşlerini yapacağız. Biz güreşi ve tarihi bu kadar gölgede bırakmak zorunda mıyız? Benim önerim Bu yıla mahsus olmak üzere, 9. Ayın başında güreş yapalım ve 9. Ayın sonuna kadar panayır yapalım. Yani Edirne güreşe ve Turizme doysun. Bu benim Kırkpınar Ağası olarak talebimdir. Ricada etmiyorum. Direkman diyorum “ERTELENECEKTİR.”  Aksi halde güreşlere gitmeyeceğim.

“Son 6 ayda 4 Milyon lira kaptırdım.” 

Bakın bugüne kadar seslendirdiğim taleplerin hiçbiri gerçekleşmedi. Ben yanlış bir şey istemedim. Kendi adıma istemedim. Edirne adına istedim. Ahmet Çetin ismi yazılsın istemedim. Kırkpınar yazın dedim. Arkadaşlar bakın Edirne Belediyesi’ne ağalık bedeli için 901 Bin TL ödedim. İnanın yarın hepsini öderim. Ben 1 Milyon 522 bin lirayı 81 Milyonun önünde ödeyeceğimi taahhüt eden bir insanım. Ama ben anlatamıyorum. Ben de tacirim. Ben de ticarette birçok zarar gördüm. Son 6 ayda 4 Milyon lira kaptırdım. 18 tapumu bir tane sahtekâra kaptırdım. Şimdi onunla boğuşuyorum. Şimdi kalan parayı Belediyeye yine öderim. Çünkü malım var, mülküm var. Ama diyorum ki, Siz Kırkpınar Ağalının altını doldurun ki, yarın tarihte “Ahmet Çetin geldi ağalığı kurumsallaştırdı” desinler.

Tarihin değişmemesi halinde güreşlere katılmayacağını ifade eden Ağa Çetin; “Tarih değişmezse % 100 kesinlikle güreşlere katılmam.  Çok açık söylüyorum. Eğer ertelenmezse güreşlere gitmeyeceğim. O tarihte kim kimi ağırlayacak. Güreşlere kim gelecek. Bana söyler misin? Hiçbir bakan, vekil, bürokrat o tarihte güreşlere gelmez.” Dedi.

“Edirne Belediyesi’ne 622 Bin lira borcum kaldı”

Edirne Belediye’sine Ağalık bedelinden 622 bin lira borç kaldığını belirten Ağa çetin; “Bakın Ağalığın altını doldursunlar, 1,5 değil 2 milyon lira vereceğim. Hatta başka bir şey söylemek istiyorum. Benim ödediğim parayı bugün EURO’ya çevirsinler 2 Milyon lira olur.  Herhalde Belediye paramı EURO’ya çevirmiştir. Mutlaka Kırkpınar için saklanmıştır. Ben esnafım. O para bugün bende olsaydı 2 Milyon lira olurdu. Büyük bir ihtimalle benim para Belediye hesabında bugün blokeli vaziyette duruyordur. Bu para madem Kırkpınar için harcanacaksa bu paranın bugünkü değeri ne oldu? Eğer Güreşler 15 Temmuz’da yapılırsa ben yokum ve katılmayacağım. Hatta başka bir şey söylemek istiyorum. Dediğim tarihte yapsınlar Masrafların % 50’sini ben karşılayacağım.” Dedi.

“Hangi Ağa Edirne’ye 30 yıldır bir çivi çakmış”

Geçmiş yıllardaki Ağaların Edirne’ye bir şey yapmadığını belirten Çetin; “Ben hava atmıyorum. Kolbastıyı bırakalım Edirne’ye bakalım. Hangi ağa 30 yıldır Edirne’ye bir çivi çakmış merak ediyorum. Devlete vergi ödememiş gitmiş okul yapmış. Yok öyle bir şey. Devletin cebindeki parayla okul yapmış. Yapamazsınız. Kendi öz paranızı getirip yapında görelim.”dedi.

 

“Gürkan, Güreşlerin 13 – 15 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı.”

Konuyla ilgili Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun 270 sayılı no’lu kararında, “Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise, 8 Temmuz 2018 Pazar günü tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00 – 17.00 olarak belirlenmesine karar verilmesi gerekmiştir” cümlesinin bulunması nedeniyle, Kırkpınar tarihlerinde bir değişiklik yapmayı uygun gördüklerini söylemiş ve federasyonla karşılıklı mutabakata varılarak, 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin 09-15 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmesine karar verildiğini. Kırkpınar Güreşlerinin de 13 – 15 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı.

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,6725
EURO 6,5743
BIST 98.466,42
ALTIN 223,5242

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle