Hoşgeldiniz  

Kırkpınar Ağası’ndan Kongredeki protokol krizine tepki

admin | 02 Ocak 2018 | BÖLGE, Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, SPOR A- A+

657.Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri ağası Ahmet Çetin basın toplantısı düzenleyerek yaşanan protokol krizini sert bir dille eleştirdi. Çetin ‘Bu benim şahsıma yönelik yapılmış bir hakaret değil ağalık makamına yapılmış büyük bir saygısızlıktır’ diyerek yaşanan olaya veryansın etti.

Kendisinin kongre günü oraya Ak parti il başkanı İlyas Akmeşe tarafından davet edildiğine dikkat çeken ağa Çetin Edirne halkını 657 yıllık bir kültürel mirasın değerlerine sahip çıkmaya davet etti.

Bugüne kadar olan ağaların ağalık makamına işlerini yürütmek için kullandığını dile getiren Ağa Çetin, bugünden sonra ağalık makamının Edirne’den dışarıya çıkmaması için elinden gelen çabayı göstereceğini dile getirdi

Bu yıl yapılacak olan Kırkpınar yağlı güreşlerinde ağalık makamının 3 milyon TL’ye gelecek yıl yapılan ihalenin ise en az 4.5 milyon TL’ye gitmesi gerektiğini savunan Çetin, ” Öyle ucuza ağalık yok Ağlık almakla değil vermekle olur’. dedi.

Konuyla ilgili tepkisini  Resmi facebook hesabından da paylaşan Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin şu ifadelere yer verdi:

“657 YILIK BİR GELENEĞE SAYGI DURUŞU”

Bugün, tarih: 30.12.2017’yi gösterirken ; Edirne’de,devletimizde İktidar Partisi olan Ak Parti’nin ”Tek Liste” ile —-demokrasiye saygı duruşu yapan— ,”Olağan İl Kongresi” vardı…657 Senelik bir geleneği temsilen,”Kırkpınar Yağlı Güreşleri AĞA’sı” olarak ,aldığım ”Davet’e” iştirak etmek için ,kongreye ziyarette bulundum.Dostlarım ben şahsımı temsilen değil,”Makamımı” temsilen iştirak ettiğim bu kongrede,aldığım davet olmasına rağmen ,yerimin önceden belirlenmemiş olması sebebiyle; ”Başbakanlık Korumalarından” biriyle sözlü bir tartışmaya girdim…Koruma bey dedi ki ; ”Ben devletim!”…

Evet, sen devletsin kardeşim! Aslında; Sen devleti temsilen, Başbakanımızı korumak için orada bulunan, bir kardeşimizsin. Ama kardeşim, devletin bir ahlakı ve adabı vardır. Sen bundan nasibini almamış,devlet geleneklerini öğrenmemiş,”Edep Ya Hu” denilecek bir kimsesin.Sen 657 senelik bir geleneği temsilen oraya gelmiş bir insana ”Hindi” gibi kabararak ,devletin adını kullanarak,”Külhan beyliği” yapıyorsun.Sen misin devlet? Sen ilk başta bu devletin gelenek ve göreneklerine saygı duymayı öğren ,bir insan ol,gerisi teferruat. Kamuoyuna ve saygı değer vatandaşlarımızın sağ duyusuna bu arkadaşımızın takdirini bırakır, yaşanan bu olayı sizlerle haklı bir şekilde paylaşmanın huzurunu içimde bularak , toplantıyı bu sebeple terk ettiğimi saygılarımla paylaşırım.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,6820
EURO 6,5227
BIST 94.681,70
ALTIN 223,3176

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle