Hoşgeldiniz  

Kırkpınar’ın kalbi Balkan Otel’de atıyor

admin | 12 Temmuz 2018 | BÖLGE, Genel, SPOR, turizm, yaşam A- A+

Kendi işletmesi olan Balkan otel’de otel kapasitesinin büyük bir bölümünde Kırkpınar’da güreşecek olan pehlivanları ağırlayan Lalapaşa Lalapaşa Efsane Güreş Ağası Selami Tuncel, Edirne Ajans Medya grubuna başta ağalık olmak üzere güreşe dair açıklamalarda bulundu.

Edirne’ye yaptığı yatırımlarla istihdam sağlayan, İstanbul’daki yatırımlarını Edirne’ye kaydıran Güreş aşığı Efsane Ağa Selami Tuncel, yaptığı açıklamada; “Geçen yıl güreşlerimiz çok güzel oldu. İyi bir organizasyondu. Bu sene de aynısının olmasını temenni ediyoruz. Centilmence, kimsenin sakatlanmadığı bir güreş olur inşallah. Kim güzel çalışıp hazırlandıysa o kazansın.” Dedi.

“Ağalık herkesin yapacağı bir iş değildir.”    

Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ağalık yapacak kişinin; “Kırkpınar Yağlı güreşleri büyük bir organizasyondur. Herkesin bunun altından kalkabilecek gücü yok. Gücü olmadığı gibi de böyle sıradan kişilerin çıkıp 10-15 bin lira teminat verip, kendini de zor durumda bırakıp güreş camiasını da zora sokmasına hiç gönlüm razı olmuyor. Bu işi adam gibi yapacak, rahmetli Hüseyin Şahin, Mehmet Cadıl, Seyfettin Selim gibi isimler yapmalıdır. Ağalık herkesin yapacağı bir iş değildir. Eskiden ağalar seçilirken hatırı ve gücü sayılır kişilerden ağa olurdu. Basından takip ettiğimiz kadarıyla Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Bey bu konuda bu yıldan itibaren bazı önlemler almış. Alınan önlemleri doğru buluyoruz. Her önüne gelen 81 milyonun karşısına çıkıp ben ağa olacağım diyerek reklamını yapmamalı. Ağalık teminat bedelinin 5 bin liradan 25 bin liraya çıktığını ve bazı değişikliklerin daha olduğunu duyduk. Bunlar güzel gelişmeler. Ben buradan ağalık ihalesine girecek arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun diliyorum. 50 lira eksik olsun ama yapabilecek kimselere ağalığı verelim. Güreşe gölge düşmesin. Bakın Edirne Belediye Başkanımız niye Seyfettin Selim’i davet etti. 7 sene tecrübesi var.

Belediyeyi sıkıntıya sokmayacak, parasını ödeyecek ve gittiği her yerde Kırkpınar’ı en iyi tanıtabilecek ve abur cubur konuşmalardan kaçınabilecek bir kimsedir. Bizim Er meydanına böyle isimler lazım. Onun için her önüne gelen bu ağalığı yapmamalıdır” dedi.

Kırkpınar’a ağa olmak için güreş camiasından birçok kişinin sırada beklediğini de belirten Tuncel; “Kırkpınar’a ağa olmak isteyen ve sırada bekleyen çok iyi ağa adaylarımız var. Bu bir yarıştır. Kim fazla verirse o olur. İnşallah bu sene iyi bir kardeşimiz ağalığı alır.” Dedi.

“Kırkpınar’a ulaşım rahatça sağlanmalı”

657.Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinin yapılacağı Er meydanına ulaşım konusunda bazı köprülerin kapalı olduğunu ifade eden Tuncel; “Kırkpınar’ın bir tane girişi var. Allah korusun, orada bir izdiham olsa bir yangın olsa Karşı köprü olan Fatih köprüsü kapalı. Hiç olmazsa askeriyeden insan trafiğini rahatlatmak için bir seyyar köprü yapılabilir.” Dedi.

“Ağa Konağı” için destek olmaya hazırım

Güreşin kabesi Edirne’de 650 yıllık bir geleneğin yaşandığına dikkat çeken Tuncel, Ağa konağı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Kaleiçi semtinde çok sayıda tarihi konak var. Onlarda bir tanesi gelmiş ve gelecek Güreş ağalarının katkılarıyla restore edilip “AĞA Köşkü”  haline getirilebilir. Orada eski ağalar, devlet büyüklerimiz, protokol mensupları misafir edilir. Böyle bir olayın gerçekleşmesi halinde ben Selami Tuncel olarak karınca kararınca gücümüz nispetinde maddi ve manevi olarak her türlü destek vermeye hazırım. Oraya katkı yapan ağaların da isimleri verilir. Bir odası müze haline getirilebilir ve güzel bir şey olur. Bu bir kişiyle olmaz. Belediye öncülük ederse daha güzel olur. Çünkü “Ağa köşkü” belediyenin şerefidir. ” dedi.

6,5 asır devam eden geleneğe en iyi şekilde sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Efsane ağa Selami Tuncel; “ Japonların bir sumo güreşi var. Adamlar bunu en iyi şekilde tanıtıyor. Biz de niye bu geleneğimizi bütün dünyaya iyi bir şekilde tanıtmayalım. Buna hepimizin öncülük etmesi lazım.” dedi.

“Otelimizde bir bayram havası yaşıyoruz”.

Kendi işletmesi olan Balkan Otel’de 88 yatağın olduğunu belirten Tuncel; 88 yatağa biraz ilave yaptık ve şu anda 100 kişiyi otelimizde ağırlıyoruz. 100 kişinin 80 tanesi hakem, pehlivan, eski başpehlivanlar, güreşçiler ve televizyonculardan oluşmaktadır. Biz burada bir bayram havası yaşıyoruz. Yani Kırkpınar’ın kalbi gördüğünüz gibi Balkan otelde atıyor.” Dedi.

572 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,2814
EURO 5,9676
BIST 102.715
ALTIN 224,3274

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle