Edirne KOSGEB İl Müdürü Bedri Döngel ve KOSGEB Edirne İl Müdürlüğü Kobi Uzmanı H.Tarık Altundaş Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı oda başkanlarına KOSGEB Hizmetleri hakkında bilgilendirmede bulundular.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ başkanlığında toplanan EDESOB Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu üyesi oda başkanlarının katıldıkları toplantıda KOSGEB’in Girişimcilik Programı, KOBİ Proje Destek Programı ve Faiz Destekli Kredi programları hakkında bilgi verildi.

KOSGEB’ten EDESOB’a bilgilendirme ziyareti

 

 

 

 

 

 

 

 

KOSGEB Edirne İl Müdürü Bedri Döngel esnaf ve sanatkarların desteklerden yararlanabilmeleri için gerekli en önemli konunun KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak ve kayıtlı olan üyelerin bilgilerinin güncel olması gerektiğini belirtti. Edirne KOSGEB İl Müdürü Bedri Döngel “KOSGEB çeşitli destek programları altında ticaret erbaplarına yönelik destekler sunmaktadır. Sunduğumuz destekler içerisinde en çok bilinenleri faizsiz kredi destek programı ve girişimcilik destek programlarıdır. KOSGEB olarak çağrı esaslı çıktığımız KOBİ proje destek programı da şuan yürürlükte. Markalaşma ve kurumsallaşma başlıkları ile üyeleriniz hazırlayacakları projeler ile KOSGEB’ten 150.000 TL.’ye kadar destek alabileceklerdir. Edirne İlimizde özellikle esnaf ve sanatkarlarımızın yakından bildikleri destek programı olan faizsiz kredi destek programı da  yakın bir zamanda gündeme gelebilir. Ancak üyelerinizin KOSGEB desteklerinden yararlanabilmeleri için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları, kayıtlı olanların ise bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.” Dedi.

KOSGEB’in KOBİ Proje Destek Programı hakkında bilgi veren KOSGEB Kobi Uzmanı H.Tarık Altuntaş “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından İşletmelerin kurumsallaşmalarında ve marka olmalarında doğru stratejilere ihtiyaçları bulunduğu gerçeğinden hareketle KOSGEB, 6 – 24 ay süreli ve en fazla 150.000 TL hibe bütçeli KOBİ Proje Destek Programı çağrısına 19 Ekim 2015 tarihinde çıkmış bulunmaktayız. Bu çağrı kapsamında ilimizde; “KOBİ’lerde Kurumsallaşmanın Geliştirilmesi” ve “KOBİ’lerde Markalaşmaya Geçiş” konularında KOBİ’lerimize destekler sağlanması amaçlanmaktadır. Müdürlüğümüz veri tabanında kayıtlı olan bütün işletmelerin başvuruda bulunabileceği Program kapsamında işletmelerin, Proje başvuru formunu 19 Ekim 2015 – 30 Kasım 2015 tarihleri arasında www.kosgeb.gov.tr üzerinden doldurarak onaylatması gerekmektedir. Ön değerlendirmesi online kabul edilen işletmelerin, Proje Başvuru Formu, eki belgelerle birlikte Müdürlüğümüze başvurması gerekmektedir. KOBİ’lerin sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi, daha uzun ömürlü olabilmesi ve ekonomideki etkinliklerinin attırılabilmesi için özellikle yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte, günümüz yenilik odaklı rekabet anlayışı dikkate alındığında; tüketici etkisi, mal ve hizmetlerin dünya pazarlarına ve yerel pazarlara markalanarak sunulmasının bir zorunluluk haline geldiği gerçeğinden hareketle, KOBİ’lerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarında ve marka olmalarında doğru stratejilere ihtiyaçları bulunduğu bir gerçektir. İlimizde, bu proje çağrısı ile ilgili olarak Merkez, Keşan ve Uzunköprü ilçelerimizde hem Ticaret ve Sanayi Odalarımızda hem de Esnaf Odalarımızda bir dizi bilgilendirme toplantılarına başlıyoruz.

Kurumlaşmayı ve Markalaşmayı hedefleyen  Tüm KOBİ’lerimizi bu destek programından yararlanmaya davet ediyoruz.” Dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne KOSGEB İl Müdürü Bedri Döngel’e davetlerini kırmayarak bilgilendirme toplantısı düzenlemelerinden dolayı teşekkür etti. EDESOB Başkanı Emin İnağ “Edirne ESOB olarak Edirne KOSGEB İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bu vesile ile KOSGEB Edirne İl Müdürü Bedri Döngel’e çok teşekkür ediyorum. En kısa sürede EDESOB’a bağlı tüm odalarımıza yönelik eğitim düzenleyerek KOSGEB hakkında oda genel sekreterlerimizi eğitime tabi tutacağız. Esnaf ve sanatkarlarımızın KOSGEB desteklerinden azami düzeyde yararlanabilmeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” Dedi.