etso kosgeb (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlemiş olduğu KOSGEB destekli Gıda Ticaret Heyeti Programı bölgeden 25 kişilik bir heyetin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak peynir üreticilerinin yer aldığı heyette et ürünleri ve tarım-hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ve gıda toptancıları yer aldı. Süt ürünleri ve gıda üretiminde dünyadaki önemli ülkelerin başında gelen Hollanda’da heyet katılımcıları iyi uygulamaları yerinde görme fırsatı buldular.

Heyete başından sonuna kadar Hollanda-Türkiye Dostluk Derneği Başkanı ve Kraliyet Şövalyesi unvanına sahip Bülent Türker eşlik ederek Hollanda hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

etso kosgeb (2)

 

 

 

Organizasyon boyunca heyet katılımcıları, süt ve peynir üretim çiftliklerini, çiftliklerde kullanılan robot sistemleri üreten firmanın ürünlerini ve Avrupa’nın en büyük peynir üretim tesisini ziyaret etti. Heyet aynı zamanda Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Lahey Ticaret Müşaviri Tayfun Erkan, HOTIAD Başkan Vekili ve Özgazi firmasının sahibi Şerif Aktürk, HOTIAD (Hollandalı Türk İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu üyeleri ve Hollanda-Türkiye Ticaret Odası kurucularından ve Fahri Başkanı olan Gökhan Germeyan ile görüşmelerde bulundu. Hollanda-Türkiye Ticaret Odası işbirliğinde düzenlenen ikili iş görüşmelerine katılan işletmeler Hollandalı işadamları ile de biraraya geldiler.

ETSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı Mehmet Eren’in de yer aldığı ziyaret ve görüşmelerde Hollanda’nın sektörde ne gibi yöntemlerle ön plana çıktığı hakkında bilgiler edindi. Ziyaret edilen 200 başlık çiftliklerin sadece aile üyeleri tarafından yönetiliyor olması ve çiftliklerde tamamen robot sistemler ile çalışılıyor olması heyet katılımcıları tarafından ilgi gördü. Avrupa’nın en büyük ve modern tesisi olan ve günlük 40 ton peyniri otomatik üretim yöntemi ile el değmeden üreten Özgazi Peynir Fabrikası ziyaretinde firma sahibi Şerif Aktürk ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ve sonrasında yapılan fabrika gezisi sırasında ilimiz peynir üreticileri fabrika sahibi Şerif Aktürk’e sorularını yönelterek üretim aşamaları ve Hollanda’daki süt ürünleri sektörü hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

etso kosgeb (1)

 

 

 

 

 

 

 

Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, HOTIAD Başkan Yardımcısı İlhan Döne ve Genel Sekreteri Faruk Halıcı’nın da yer aldığı Özgazi fabrika ziyareti, heyet katılımcılarının Hollanda süt ürünleri ve gıda sektörü ile ilgili tüm sorularına cevap buldukları verimli bir ziyaret oldu.

Robot sistemler alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden biri konumunda olan Lely Industries firması yetkilileri eşliğinde ziyaret edilen ve tamamen firmanın patentli ürünleri ile donatılmış çiftlikte süt sağım robotlarından ahır ekipmanlarına tüm robot sistemleri yerinde inceleme fırsatı da elde edildi.

Ziyaret edilen Boerderij Landleven çiftliğinde ise hem sağımlık hem de kesimlik büyükbaş hayvanların hangi koşullarda barındırıldığı hakkında bilgiler edinildi. Küçük çapta peynir üretimi de gerçekleştiren çiftlik sahipleri birçok ülke gezerek o ülkelerdeki iyi uygulamaları öğrenip kendi çiftliklerine aktardıklarını ve bu sayede her geçen gün verimliliklerini artırdıklarını ifade etti. Bu yöntemi heyet katılımcılarına da tavsiye ettiklerini ifade eden çiftlik sahibi bu iş gezisinin de aynı amaca hizmet edeceğinin altını çizdi.

Lahey Ticaret Müşaviri Tayfun Erkan ile Başkonsolosluk binasında yapılan toplantıda ise heyet Hollanda ekonomisi hakkında bilgiler edindi. Hollanda’da tarım ve hayvancılık destekleri, süt ürünleri ve gıda sektörü, yatırım fırsatları ve teşvikleri konusunda bilgiler veren Lahey Ticaret Müşaviri Erkan Edirne işletmelerini Hollanda’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

etso kosgeb (3)

 

 

 

 

 

 

 

Heyet organizasyonunun son gününde Hollanda-Türkiye Ticaret Odası ile ortak gerçekleştirilen İkili Görüşmeler etkinliğinde heyette yer alan işletmeler Hollandalı işadamları ile birebir görüşmelerde bulunarak karşılıklı işbirliği fırsatları hakkında konuştular.

Gerek Özgazi firma ziyaretinde gerekse Hollanda-Türkiye Ticaret Odası işbirliğinde gerçekleştirilen ikili görüşmeler sırasında Hollandalı işadamlarına Edirne Beyaz Peyniri tanıtımı da yapıldı. Peynir üreticileri tarafından ikram edilen Edirne Beyaz Peyniri tadımı yapan işadamları tarafından çok beğenilerek yurtdışına açılması gereken bir tat olduğu vurgulandı.

ETSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı Mehmet Eren, Hollanda Gıda Ticaret Heyetinden memnun olduklarını ve Hollanda’nın gıda sektöründeki tecrübelerinin Türkiye’ye aktarılması gerektiğini ifade ettiler. Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı Eren, heyet organizasyonu boyunca gerçekleştirilen her etkinliğin işletmelerin bilgi ve deneyimlerini artırdığını ve aynı zamanda da Edirne Beyaz Peynirini Hollanda’da tanıtma fırsatı bulduklarını belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz