Hoşgeldiniz  

Kurban Ticaret Değil, İbadettir.

admin | 15 Ağustos 2018 | BÖLGE, Genel, yaşam A- A+

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada Kurbanlık alacak vatandaşlara önemli hatırlatmalarda bulundu. Kurban Bayramının önce bölgemize,  ülkemize tüm İslam alemine hayırlar ve huzurlar getirmesini temenni eden Suiçmez; “Kurban Bayramına burada sayılı günler kaldı. Kurban pazarları da açıldı. Ziraat Odalarımızın Başkanlığındaki komisyon tarafından Edirne’de kurbanlık fiyatları da belirlendi. Fiyatlar geçen yıla oranla artan fiyatlar değil. Kurban kesecek vatandaşlarımız, kendi bütçesine uygun, bölgemizdeki üreticilerimizden kurbanlıklarını temin edebilirler. Şunu iyi bilmek lazım:

Bizim üreticilerimize kurban kesecek vatandaşlarımıza tavsiyemiz: bölgemizde yeterince kurbanlık hem küçükbaş hem büyükbaş mevcut, bu işte ehli olan kurbanlığın nasıl olması gerektiğini tarif eden, şekilde kurbanlıkları temin etmeleri lazım. Bizim bildiğimiz büyükbaştaki kurbanlık hayvanların en basit tabiriyle 2 yaşını doldurmuş ve diş ati dedikleri kapak deniliyor kapak açmış olmaları gerekiyor. Küçükbaşta da en az 1 yaşında veya 1 yaşında da olmuyorsa en az anası görünümde iri , cüsseli olması. Bunların ince ayrıntıları da var. Bunlara bakarak kurbanlarını temin ederler. Kurbanlarını bir defa görerek kesmeleri lazım, kurbanı görmeleri lazım.  Bizim inandığımız olay,  kurban demek et değildir, kurban bizim olmazsa olmazımızdır, farzımızdır.” Dedi.

 

“Marketlerden Kurban eti alınmasını tavsiye etmiyoruz”

Marketlerden Kurban eti alınmasını tavsiye etmedikleri ifade eden Suiçmez; “Simdi bazı  büyük marketler zincirinde görüyoruz, tavsiye etmiyoruz, teşvik de etmiyoruz. Şu kadar kilogram kurban et, bu kadar fiyat deniliyor. Sen etle kıyaslıyorsun, biz etle kıyaslamıyoruz. Şunu belirtmek istiyorum, yanlış anlaşılmasın. Burada dediklerimiz marketlerden bahsediyorum. Diğer tarafta Dinayet Vakfımız, Mehmetçik Vakfımız kuralına uygun bir şekilde  hayvan aldıklarını, hayvan kestiklerini ve fakir fukara , garip gurabaya ulaştığını biliyoruz. Onda hiçbir şüphemiz yok. Bir Dinayet Vakfı’nın Mehmetçik Vakfı’nın  bu tür organizasyonlara diyeceğimiz bir şey  yok. Bunlar uygun bir şekilde topluca gidip alımlarını yapıyorlar. Ancak anlatmak istediğim olay: bu marketlerde direk kilogram üzerinden et fiyatı üzerinden işte 21 kilo et şu kadar diyor, 30 kilo et bu para. Bir kurbanı bir et kilosunla et değerinle özdeşleştirmesine biz karşıyız. Burada herkesin tercihidir. Şahsi fikrim kendimce, bu uygun değil, biz tamamen insanın ya kendi kesecek kurbanını kendisi görecek ya da böyle Hayır ve Sanat Kurumları gerçekten devletin bildiği devletin gözetiminde olan gerçekten o kurallara uygun olarak kesilebilen yerlere gönül rahatlığıyla kurban bağışında bulunulabilir.

 

Hedeflediği kitleye garip guraba, fakir fukara işte bu Dinayet Vakfı olsun Mehmetçik Vakfı olsun buna benzer kurumlar bizlerinde kurban kestiğimizde direk ulaşamayacağımız kitlelere doğru ulaşabiliyorlar. Dünya’da bir sürü yere ulaşıyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bu kurumlarıyla çok güçlü bir kurum. Afrika’dan tutun bütün dünyanın neresinde garip, mazlum,fakir, fukara varsa buralara bizim devletimiz bu kurumlarınla ulaşıyor. Bu kurumlarada destek olmak çok önemli bir olay. Ama dediğim gibi kendimiz eti alıp et olayına getirmememiz lazım. Bizim vurgulamak istediğimiz bu yoksa bu konularda açıklama yapma yetkimizde yok, bilgimizde yok. Biz  o makamda değiliz. Bildiğimiz, inandığımız kurban demek et demek değil.  Biz bunu biliriz buna inanırız. Buna tevekkül etmişizdir.Biz kurbanın İslam aleminde , Müslümanlıkta farz olduğunu ve Cenab-ı Allah’a şükretmek, hamd tmek ona vaat edilmiş ona yakınlaşmış bir ibadetimiz ve  şartımız, farzımız olduğunu biliriz. En güzeli kendin kesip dağıtacaksan, al kurbanını göm, kendi gözünle uygun mu değil mi bunu kes, dağıt. Diğer yandan kesemiyorsak  devletin gözetimi altında olan çok önemli kurumlarımız var buraları da ihmal etmemek lazım. Hem bölgemizde bu tür vakıflar aracılığınla yapılan kesimler var. Bunlar çok hayırlı işler, bizim direk ulaşamayacağımız yerlere burada oturduğumuz yerde bu kurumlarımızla biz o fakir fukara, gurabaya da ulaşabiliyoruz. Bunlar birbirine karıştırılmasın. Kurbanı et olayına çevirmeyelim. Bütün mesele burada. Benim şahsi fikrim bu yönde, buna dikkat ediyoruz.” Dedi.

383 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3431
EURO 6,0958
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2206

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle