Millî Eğitim Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleşen lise ve üniversite öğrencilerine yönelik kitap okuma faaliyeti kapsamında birçok ilde uygulanan “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” Edirne toplantısının ilki yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy okumaları proje toplantısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ, İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Proje İl Koordinatörü 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Arzu ULAŞDIR ile projede görev alan öğrenciler katıldı.

Mehmet Akif Ersoy okumaları proje toplantısı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, toplantı açılışında yaptığı konuşmasında, “İlimizin çeşitli okullarından seçilen toplam 18 öğrenci ile Mehmet Akif Ersoy Okumaları projesini başlattık. Bu projede yazı yazan, şiir yazan, atölye çalışmalarında görev alan değerli öğrencilerimiz bulunmaktadır. Edirne, Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış ve ruhunu kaybetmemiş bir şehirdir. İnanıyorum ki Mehmet Akif Ersoy ile ilgilide üzerine düşeni yapacaktır. Sayın Bakanım; sizlerden aldığımız ışıkla, sizlerin desteği ve teşvikiyle inşallah Necip Fazıl Kısakürekler, Nurettin Topçular, Sezai Karakoçlar yetiştireceğiz ve onların ışığını yayacağız. Ben Edirne için Yahya Kemal Beyatlı’nın ‘kökü mâzîde olan âtî’ ifadesini kullanıyorum. Edirne, önemli bir şehir. Öğretmenimiz Arzu Ulaşdır’a da emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Mehmet Akif Ersoy okumaları proje toplantısı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

“Mehmet Akif Ersoy Okumaları” proje öncülüğünü yapan Sami GÜÇLÜ, yazar okumaları projesine 2011 yılında başladıklarını; Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Mustafa Kutlu gibi birçok yazarla ilgili okumalar yaptıklarını, 2016 yılının Mehmet Âkif’in ölümünün 80. yılı olması nedeniyle de bu yıl Mehmet Akif Ersoy Okumaları gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkiye’de 21 ilde uygulanan bu projenin hem lise hem de üniversite ayağının olduğunu söyleyen GÜÇLÜ, meslek hayatına Edirne’de başlayan milli şairimiz Mehmet Akif’in Edirneli gençler tarafından yakından tanınmasının önemini vurguladı.

Öğrencilere hayatlarına anlam katmaları ve başarılı olmaları için öncelikle kendilerine güvenmeleri, önceliklerini belirlemeleri ve iradeli olmaları gerektiğini söyleyen GÜÇLÜ, “Eğer siz hedefe ulaşmak için emek sarf ederseniz hayat size karşılığını verir.” dedi.

Toplantı sonunda Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 80. yıl dönümü olan 27 Aralık 2015 Pazar günü lise öğrencileri tarafından paneller düzenlenmesine karar verildi.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, ilimize gelerek öğrencilerimizle buluşmaları anısına Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’ye hediye takdim etti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz