Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İZGÜ, yaptığı açıklamada, “ Genel seçimlerin hemen arifesinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’deki hayvancılığı yok etmeye yönelik önemli bir yönetmelik değişikliğine gidildi.  30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı Resmi gazetede yayımlanan Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre bundan sonra “birinci sınıf mera alanlarına 20 yıllık ot gelirini yatıran kişiler istediği binayı yapabilecek”. Akıllara durgunluk veren ve samanı bile ithal eden bu yönetim anlayışıyla hayvancılık bir kez daha baltalanmaya çalışılmaktadır. Bu uygulama hiçbir şekilde Türkiye hayvancılığına yarar getirmeyecek ve zaten yüksek fiyatlar nedeniyle halkın satın alamadığı kırmızı etin fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacaktır.

ERDAL İLGÜ

 

 

 

 

 

 

 

 

MERALARIN KORUNMASI DEVLETİN GÖREVİ

Hayvanların ucuz ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan, kaldı ki Anayasanın 45. Maddesi mera ve otlakların korunması görevini Devlete vermiştir,  bu yönetmelik değişikliği ile zaten zor günler yaşamakta olan büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine tıpkı 1950’li yıllardaki gibi çok büyük darbe vuracaktır. 1950 li  yıllara gelinceye kadar 44 milyon hektar olan mera alanları  alınan kararlarla siyasi taraftarları mutlu etmek üzere çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle adeta talan edilmiş ve bu gün mera alanları toplamı 14 milyon hektara düşmüştür. Kalan bu kadarcık mera alanları da son çıkan yönetmelikle yeniden talan edilecek hayvanların beslenme alanından çıkarılarak inşaat şantiyelerine dönüştürülecektir.

Kırsal alanda yapılan hayvancılığın olmazsa olmazı olan meralar yıllardan bu yana  ıslah ve kontrol  edilmemiş, bir çok yerde köyün uyanıkları tarafından işgal edilmiş vaziyette. Zorda olan hayvan üreticisinin imdadına yetişmiştir. Hayvancılığın gelişmesi adına birçok proje üstünde çalışan ve destekleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının böyle bir yönetmeliğe imza atması, yürürlüğe koyması kabul edilemez.

ET İTHALATI  YAPILIYOR 

Yetiştirici zaten zor durumdayken ve henüz kendini toparlayamamışken bu darbeyle iyice yok olmaya mahkum kalacak ve artık belini doğrultamayacak hale gelecektir. 1950’li yıllarda da Amerikan kredisi ile Türkiye’ye gelen traktörler sayesinde bitkisel üretim artırılmış, ancak uygulanan yanlış politikalar sayesinde meralar da bitkisel üretime tahsis edilmiş ve daha o dönemde hayvancılığın canına ot tıkılmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde meralar tahrip edilip kırmızı et fiyatları yükselince dönemin hükümeti çareyi yine ithal ette bulmuş ve yurtdışından Türkiye’ye inanılmaz miktarlarda et ithalatı yapılarak zaten zor durumda olan yetiştiricilerimize ciddi bir darbe vurulmuştur. Böylece kırmızı et ithalatı Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde ilk defa 30 Nisan 1958 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Aynı durum 1984’de yine hayvancılığı yük gören zihniyet tarafından 1984’de başlatılmış Avrupa’daki deli inek salgını çıkınca 1996’da bitirilmiştir.

2010 yılına gelindiğinde ise yine uygulanan yanlış politikalar sonucunda Cumhuriyet tarihinde ilk defa kurbanlık hayvan ithal edilmeye başlanmıştır. Bu da yetmemiş her zaman fazlasını verdiğimiz saman bile yurtdışından getirilmeye başlanmıştır. Bu durumda kırmızı et fiyatları artıp halkın alım gücü düştüğü için halkımız kırmızı eti tüketemez duruma gelmiştir.

MERA ALANLARI AZALIYOR

Sonuç olarak hayvansal gıda fiyatlarının her geçen gün artışına en büyük sebep olan hayvan besleme maliyetindeki artış mera alanları olmadan çözülemez. Bu sebeple yapılan bu yönetmelik değişikliği daha fazla tahribata yol açmadan derhal iptal edilmelidir. Ancak bunu yapanların yönetmeliği iptal etmesini beklemek hayaldir. Bu sebeple Veteriner Hekimler Derneği tarafından 18.11.2015 tarihinde Danıştay’a iptal davası açılmıştır” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz