Meriç Kumunda İlk Nakil Gerçekleşti (2)

 

 

 

 

 

 

Meriç Nehri yatağından çıkan kumun satışı için imzalanan protokolün ardından İstanbul’a yapılan ilk sevkiyat için tören düzenlendi. Meriç Nehri’nin kumu törenle satılmak üzere önce kamyona ardından da vagonlara yüklenerek İstanbul’a gönderilirken, törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu telefonla katılarak ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

 

Meriç Kumunda İlk Nakil Gerçekleşti (5)

 

 

 

 

 

 

 

Her yıl taşkınların yaşandığı Meriç Nehri’nin kumunun satışı için ilk adım atıldı. Meriç Nehri kenarında bulunan kum ocağındaki törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu telefonla bağlanırken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve çok sayıda kamu kurum müdürleri de hazır bulundu. Vali Şahin, Edirne’ye geldiği günden bu yana Meriç Nehri’nin kumunu satmak için uğraş verdiğini söyledi. İlgili firma ile 3 yıl sözleşme imzalandığı belirtilirken, kumun yıllık gelirinin 3’te birinin Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne aktarılacağı ifade edildi.

Meriç Kumunda İlk Nakil Gerçekleşti (1)

 

 

 

 

 

 

 

Vali Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bulgaristan ve Yunanistan’dan 1 milyon 600 metreküp kum ve alüvyon toprak Meriç Nehri’ne gelmekte. Bu yıllarca devam ettiği kabul edildiğinde Meriç vadisinin dolmaması mümkün değil. Yılda 1 milyon 600 metreküp kum çıkarılmalı ki gelen kumu absorbe edelim. Günde 20 araç 7 gün 24 saat çalışmak suretiyle, her biri 40 ton yükle gara nakil yapacak. Gardan 26 tonluk konteynırlara konularak İstanbul’da yapımı gerçekleşen Ispartakule’ye naklini demir yoluyla sağlamış olacağız. Günde 3 bin ton kumun nakli sağlanmış olacak diye konuştu.

Meriç Kumunda İlk Nakil Gerçekleşti (3)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz