Hoşgeldiniz  

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, “Tarım sektörü zorda”

admin | 10 Temmuz 2018 | BÖLGE, Genel, Tarım, yaşam A- A+

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarım planlamasında yanlışlar yapıldığını savundu. Türkiye’nin birçok tarım ürününü ithal ettiğini belirten Ergin, “Bir yerlerde planlama hatası yaptığımız çok belli ki hem tarım ülkesi olmakla övünürüz hem de samanı, eti, buğdayı, şimdi de Patates, soğan’ı başka ülkelerde ithal etmek durumunda kalırız” dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Türkiye’nin uyguladığı tarım politikalarının üreticiyi zor duruma soktuğunu iddia etti.

Ergin, kaynağı bulunmayan ve üretilemeyen ürünlerin ithal edilmesinin doğal olmasına karşın diğer ürünlerin de ithal edildiğini söyledi.

Tarımın en önemli girdilerinden olan mazot ve gübrenin pahalı olmasına işaret eden Ergin, “Yeteri kadar petrol yataklarına sahip değiliz, bu sebeple petrolü ithal ediyoruz. Peki şartlara uygun olarak gerekli çalışmaları yapabilsek Türkiye’nin et, patates, buğday gibi ürünleri kendi topraklarımızda kendi çiftçilerimiz üretemez mi?  Türkiye de sadece ‘mazot en pahalı’ değil. Bunun yanında en pahalı gübrede bizim ülkemizde” ifadelerini kullandı.

“Kronikleşen dertler çözülemiyor”

Tarım sektörünün kronikleşen dertlerinin çözülemediğini savunan Ergin, şöyle devam etti:

“Gelecek yıllarda bu dertlerin giderilmediği takdirde çok daha büyük problemlerin ortaya çıkacağını da belirtmeliyim. Özellikle dolardaki artışlardan sonra mazota yapılan zamlar da göz önüne alındığında, 2018 yılı bütçesinde bu vaadin karşılanması büyük önem kazanmış bulunmaktadır. Beklentimiz bu vaadin yerine getirilmesi ve bu fon için kullanılacak kaynağın zaten yetersiz olan destekleme bütçesinden kesilerek değil yeni kaynak ayrılarak gerçekleştirilmesidir.

Türkiye kendine yeterliliği olmayan ürünlerde yeterlilik hedeflemeli ve ihracat olanağı olan ürünlerde üretimi teşvik etmelidir. Yapılan planlar açık ve net hedeflere sahip olmalı ve kamunun desteğiyle uygulanmalıdır. Küçük ve orta büyüklükteki tarımsal işletmelerin gerek üretim gerekse ürünlerini pazarlama aşamasında uğradıkları zararı önleyecek ve tarım topraklarını koruyacak önlemler alınmalı ve uygulanmalıdır.”

 

284 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle